Kā attiekties pret cilvēku, kurš nepatīk? 20.08.2018
Alise jautā: Gribu uzdot jautājumu par radinieku un vispār cilvēku savstarpējām attiecībām. Vai, ja man ir nepatika pret kādu cilvēku, ar kuru nav vēlmes komunicēt vai vispār satikties, vai man ir jātēlo, ka komunicēju ar patiku? Jeb arī drīkstu rīkoties atbilstoši savām sajūtām un neiesaistīties sarunās, nesatikties?! Jeb arī jātēlo kaut arī nepatīk, lai nesaietu naidā?! Kā labāk būtu rīkoties? Man ir apnicis smaidīt un tēlot, ka patīk cilvēki kaut gan tā nemaz nav.
Elvita Rudzāte atbild: Liekulība ir ļoti slikta īpašība, kurai seko nodevība – kur liekulība, tur blakus nodevība. Pie tam tikai liekulis domā, ka viņa liekulība ir nepamanīta. Sākumā varbūt to tiešām nepamana, bet agrāk vai vēlāk liekulis sevi nodod, un tas rada lielu vilšanos cilvēkos. Cilvēki labāk pieņem otra cilvēka trūkumus, nekā liekulību.
Tāpēc cilvēkam nevajag liekuļot, bet gan sākt domāt, kas tieši katrā cilvēkā nepatīk un kaitina, jo tās visas ir šī cilvēka neapgūtās mācības. Viss tas, kas tev kaitina citos, ir arī tevī, tikai iespējams slēptā formā. Ja mēģināsi arī sevī ieraudzīt šo slikto, mainot savu domāšanu un attieksmi, tad tā būs iespēja augt garā. Kamēr nestrādāsi ar sevi, tikmēr piesaistīsi sev līdzīgus cilvēkus, kas tevi tracinās. Tā notiek mācības process, skolotājs (problēma) aiziet tiklīdz skolnieks (cietējs) ir mācību izpratis.
Dzīves situācijās, kad nākas komunicēt ar tiem, kas nepatīk, koncentrējies uz apgūstamām mācībām, uztverot cilvēku, kas nepatīk, kā savu skolotāju. Ja tu uz sev netīkamu cilvēku raudzīsies kā uz savu skolotāju, tad tevī neveidosies negatīvas emocijas. Negatīvas emocijas veidojas tikai tad, ja tu pats viņas radi, bet tu viņas radi ar savu negatīvo domāšanu. Tās nerada tev netīkamais cilvēks, bet gan tu pats. Tas arī ir galvenais, kas jāatceras, ka tava attieksme ir tā, kas veido emocijas. Jo labāk izpratīsi dzīvi, jo vieglāk būs mainīt domāšanu, un nemanāmi mainīsies arī tava attieksme pret dzīvi. Bet lai izprastu dzīvi, ir jāmācās, ļoti daudz jāmācās un iemācītais jāpraktizē ikdienas situācijās. Tieši šim nolūkam Sokrata tautskola ir attīstījusi izglītības programmu DOMĀTĀJS, kur māca izprast dzīvi un iepazīt dažādus viedokļus un dzīves redzējumus.