Kāda ir atšķirība starp pieķeršanos un mīlestību? 06.09.2018
Laura jautā: Vai varat ar piemēriem izskaidrot atšķirību starp pieķeršanos un mīlestību?
Elvita Rudzāte atbild: Pieķeršanās visvairāk izpaužas ģimenē. Piemēram, sieva, kas ir pieķērusies vīram, vīru uzskatīs par savu īpašumu (neapzināti) un būs ļoti greizsirdīga uz katru, pat suni, kas mēģinās novērst vīra uzmanību no sievas. Lai kā vīrs censtos izdabāt sievas interesēm un vajadzībām, viņš nedrīkstēs šo laiku dalīt ar kādu citu, piemēram, savu māti. Vīrietis nejūtas brīvs šādās attiecībās, jo viņam visu laiku jādomā kā izdabāt sievai, bet tā kā viņš mīl sievu, tad ir gatavs jebkādam upurim, lai tikai sieva būtu laimīga. Savukārt vīrietis, kas pret sievu izjutīs tikai pieķeršanās jūtas, var sākt protestēt un teikt, ka nejūtas brīvs.
Patiess gadījums. Jauns vīrietis bija ļoti izvēlīgs un neuzsāka attiecības ne ar vienu sievieti līdz pat 28 gadu vecumam, bet tad viņš ieraudzīja sievieti, kura iekaroja viņa sirdi. Viņš ļoti mīlēja sievieti un sieviete jutās laimīga, ka viņš viņai sniedz tik daudz mīļuma līdz brīdim, kad sieviete teica: “Man par daudz tā mīļuma. Es vairs nejūtos brīva.” Problēma nebija mīļuma izpausmēs, bet gan apstāklī, ka vīrietis sievieti uzskatīja par savu īpašumu un bija ļoti greizsirdīgs uz visu, kas atņēma sievietes uzmanību viņam. Sieviete sāka atgrūst vīrieti brīžos, kad vēlējās pabūt viena un vīrieti tas ļoti aizvainoja, un attiecībās sākās strīdi.
Sieva, kas mīl vīru, izjutīs laimes izjūtu tikai no tā, ka mīl viņu. Viņa to neturēs piesietu sev, bet ļaus vīram būt pašam, priecāsies par viņa panākumiem, atbalstīs neveiksmēs un grūtos brīžos. Vīrietis šādās attiecībās jutīsies brīvs un tajā pašā laikā būs ļoti atbildīgs, neuzsāks attiecības ar citu sievieti un steigsies pie savas sievas tiklīdz to atļaus laiks.
Mīlestības un pieķeršanās sajūtas ir ļoti līdzīgas, tomēr ir nianse, kas atšķiras – Mīlestība pievelk, pieķeršanās atgrūž.
Nevajag satraukties, ja pamanāt sevī tikai pieķeršanos. Mīlestība attiecības ir jāattīsta. Sākumā tās ir simpātijas. Pēc tam tā ir otra cilvēka trūkumu pieņemšana. Pēc tam jau nāk pieķeršanās dažādi līmeņi un tikai tad tiek sasniegta īsta mīlestība, kas ir brīvība. Līdz īstai mīlestībai ir jāizaug garīgi, tāpēc tik svarīgi ir mācīties un iet garīgās attīstības ceļu.