Vai mēs drīkstam publiskot savu privāto dzīvi? 06.02.2015
Rūta jautā: Mani jau ilgu laiku nodarbina jautājums par mūsdienu cilvēka tieksmēm publiskot savas domas, dzīves notikumus un fotoattēlus ļoti plašai sabiedrības daļai. Intuitīvi jūtu, ka tas iztukšo un attiecīgi no otras puses piesārņo. Kā īsti ir – kam tas nāk par sliktu vairāk – liekas informācijas guvējam vai savas dzīves publicētājam? Kāpēc vispār ir radusies šāda vēlme cilvēku masām? Runa ir par sociālajiem tīkliem. Kā ir ar mājokli? Vai to maz drīkst atrādīt tūkstošiem svešām acīm?
Elvita Rudzāte atbild: Tieši tāpat kā visu pārējo uz Zemes, arī sociālos tīklus ir radījis Dievs. Vispirms Dievs radīja internetu, lai starp cilvēkiem dažādās pasaules malās bez maksas saziņa notiktu ļoti ātri un bez maksas būtu pieejama dažāda veida informācija. Pēc tam radīja sociālos tīklus, lai cilvēki varētu ātri veidot savas interešu grupas, iepazīties ar līdzīgi domājošiem, apmainīties ar informāciju utt. Taču visam radītajam blakus vienmēr ir tumsas puse jeb ikvienu labu instrumentu var izmantot ļaunprātīgi.
Gudri cilvēki ir rūpīgi izpētījuši cilvēka īpatnības mūsdienu apstākļos. Viņi konstatēja, ka ļoti liela daļa jūtas vientuļi kaut arī ir sociāli aktīvi. Viņi konstatēja dažādas cilvēku vājības un nepieciešamības un tās piedāvāja apmierināt, piedaloties sociālajos tīklos. Tā kā ļoti lielai daļai piemīt negatīva īpašība – vēlme ar kaut ko lepoties, tad sociālajos tīklos viņiem tiek dota šāda iespēja. Katrs lepojas ar to, kas viņam ir, parādot to citiem. Nākamā negatīvā īpašība ir vēlme kādu aprunāt vai kritizēt. Sociālie tīkli dod iespēju aprunāt ikvienu tik cik nu katram ir vēlmes. Tāpēc sociālajos tīklos ir ļoti daudz negatīvu komentāru. Tāpat ir citas negatīvās īpašības, kuras izpaužas sociālajos tīklos. Bet neaizmirsīsim, ka sociālajiem tīkliem ir arī pozitīvā puse – ātri var atrast savu draugu vai paziņu, kā arī viegli uzturēt kontaktus ar draugiem un paziņām. ātri var uzzināt sev interesējošu informāciju utt.
Dievs devis mums ir šo iespēju tāpēc, ka mūsu apziņas līmenis ir sasniedzis tādu pakāpi, ka spējam izšķirt, kura informācija mums ir piemērota, un kuru informāciju mēs ignorējam. Mūsdienās ļoti svarīga mācība ir izšķirtspēja, tāpēc intereneta un sociālo tīklu attīstība, dod mums iespēju pārbaudīt sevi un savu izšķirtspēju.
Rūta jautā, vai mēs drīkstam publiskot savu privāto dzīvi? Dievs mums ir devis brīvu gribu un saprātu, tāpēc mēs drīkstam darīt visu, tikai mums par savu rīcību ir jāuzņemas atbildība. Es zinu ļoti daudz pārus, kuru attiecības ir izjukušas pateicoties publiskotajai informācijai sociālajos tīklos. Tāpat zinu, ka sociālie tīkli ir ļoti labs avots noziedzniekiem, lai plānotu noziegumus. Tāpēc tas cik ļoti mēs publiskojam savu dzīvi, tas ir katra paša rokās. Tie kas ir sastapušies ar savas rīcības sekām, tagad vairs sociālos tīklos neizmanto tā kā iepriekš. Tāda ir bijusi viņu skola, tagad viņi ir kļuvuši gudrāki un izmanto sociālos tīklus gudrāk.