Slimības – Pankreatīts cēloņi 17.11.2012
Fragments no topošās Elvitas Rudzātes grāmatas “Ķermeņa filosofija” sērijā “Piedošanas mācība”.
Pankreatīts medicīnas skatījumā
Pankreatīts ir aizkuņģa dziedzera iekaisums. Kad aizkuņģa dziedzera asinsvadi kļūst patoloģiski caurlaidīgi, plazma un plazmas olbaltumi iesūcas intersticiālās vietās, rezultātā rodas tūska, kura bojā aizkuņģa dziedzera šūnas. Normāli aizkuņģa dziedzera enzīmi, kuri nepieciešami gremošanai, aizkuņģa dziedzerī atrodas neaktīvā stāvoklī un aktivizējas tikai pie divpadsmitpirkstu zarnas ieejas. Citādi aktīvie enzīmi aizkuņģa dziedzerī sagremotu paša dziedzera šūnas. Pankreatīta gadījumā šie enzīmi, sevišķi tripsīns, kļūst aktīvi un sāk sagremot paša aizkuņģa dziedzera audus, tas arī ir aizkuņģa dziedzera iekaisums. Visraksturīgākais simptoms ir mokošas sāpes vēdera dobuma kreisajā augšējā kvadrantā. Šīs sāpes parasti pavada slikta dūša un vemšana.
Pankreatīts garīgajā skatījumā
Aizkuņģa dziedzera augšējā daļa atrodas divpadsmitpirkstu zarnas drošos skāvienos. Aizkuņģa dziedzera izstrādātie gremošanas fermenti plūst pretī divpadsmitpirkstu zarnai, kur notiek barības saskaldīšana niecīgās daļiņās, ko uzsūc ķermenis. Aizkuņģa dziedzeris divpadsmitpirkstu zarnai it kā saka: „Es dodu tev to, kas man ir. Tie ir sīkumi, bet cik labi, ka tavā darbā no tiem ir tik liels labums.” Divpadsmitpirkstu zarna simboliski nozīmē – elkoņa izjūta, draudzīgas attiecības, kolektīvisma izjūta, it kā cilvēkam teikdama: „Tu savā ziņā esi vienīgais tādā nozīmē, ka cita tāda šajā pasaulē nav, bet tev jādzīvo kopā ar citiem, jārealizē sevi caur citiem, lai pats justos labi. Laimīgs tu kļūsi tikai tad, ja spēsi dot, pat ja tu šo procesu pagaidām saproti burtiski – kā lietas, sava spēka vai prasmju došanu. Šī vienotība apliecina, ka, saprotot citus, cilvēka galva saglabā darba spējas un iemanto aizsardzību. Pat ja tavā kolektīvā strādā tikai divi cilvēki, bet tu pret tiem izturies ar mīlestību, viņi ir tavs balsts. Tāda ir aizkuņģa dziedzera – aktīvā devēja – nozīme.”
Lai aizkuņģa dziedzeris būtu vesels, nepieciešams apgūt Dievišķo Došanas-ņemšanas likumu: es dodu, lai dotu nevis, lai saņemtu. Aizkuņģa dziedzeris ir devējs bez nosacījumiem. Bailīgā cilvēkā, kas jūt tikai to, ka visi no viņa grib tikai ņemt, rodas protests pret došanu. Taču patiesībā tā ir nevēlēšanās būt cilvēkam, tā ir vēlme saņemt jeb citiem vārdiem sakot, lai citi rūpējas par mani. Cilvēks savā būtībā ir saprātīga būtne, kura var palīdzēt citām būtnēm un ikviens cilvēks vēlas būt par cilvēku. Šāda Dvēseles pretruna pāraug skumjās. Neizraudātas skumjas izraisa aizkuņģa dziedzera augšējās daļas tūsku. Pietūkums neļauj plūst fermentiem, un aizkuņģa dziedzeris spiests pārstrādāt pats sevi gluži kā skauģis, kas vārās savā sulā un kam neienāk prātā, ka, uzskatīdams sevi par labu, viņš piespiež citus dancot pēc savas stabules. Citiem vārdiem sakot, tā ir vēlēšanās citus pazemot. Cieņpilnas vai garīgi augsts cilvēks citus neuzskata par sliktiem un nevienu nevēlas pazemot. Tikai pazemotā pieaugošās dusmas izraisa cita cilvēka pazemošanu. Ja dusmu uzplūdi sākas piepeši, piemēram, strīda gaitā, kad cilvēks jūt, ka viņu pazemoja, un viņš ar to nespēj samierināties, tad sākas spēcīgs aizkuņģa dziedzera iekaisums. Tātad pazemotā dusmas izraisa aizkuņģa dziedzera iekaisumu. Tā ir dzīvībai bīstama slimība ar stiprām sāpēm. Kas savu kļūdu cenšas labot kaut vai pēc konflikta, tas veicina situāciju, kurā arī otra puse vēlēsies strīdu izlīdzināt. Jo ātrāk tas notiks, jo lielākas izredzes izvairīties no pankreatīta saasinājuma.
Ja kolektīvā ir spriedzes pilnas attiecības, un šāds stress turpinās ikdienā, gremošanas trakts kļūst vai nu īpaši jūtīgs, vai arī pret barību izturas ar izvēli, lai gan tas tāpat nepalīdz. Iespējams, ka ārsti pat ir diagnosticējuši aizkuņģa dziedzera hronisku iekaisumu. Kas ilgi krāj dusmas, tam noteikti rodas hronisks pankreatīts.
Aizkuņģa dziedzera slimības ir gluži kā sieviete, kas valda pār vīrieti, vai kā sievietes emocijas, kas nomāc prātu. Jo nevaldāmāka ir sievietes vēlme palikt pie sava, jo krasāka slimība. Ja šī nevaldāmība kļūst par ikdienišķu parādību, sākas iekaisuma slimības, karsoņi. Piemēram, ja sieviete ģimenes strīdā nav guvusi virsroku pār vīru un dusmās ķeras pie mājas darbiem tā, ka mugura slapja, mēdz teikt, ka pankreatīts radies no caurvēja un smaga darba. Ja ķildā zaudējis vīrs garastāvokļa uzlabošanai dodas uz krogu, viņa diagnoze būs alkohola pankreatīts, bet abu likstas patiesais iemesls – dusmas, ka nav izdevies uzveikt partneri.
Autore: Elvita Rudzāte