Kāpēc nespēju atbrīvoties no sāpēm krustos? 11.05.2016
Helēna jautā: Man arī agrāk ir sāpējusi mugura, bet nu jau mēnesi nepāriet trulas sāpes krustos, kas reizēm staro uz kreiso kāju, kāja tirpst,
reizēm pāriet uz astes kaulu. Kreisā puse – tātad saistībā ar vīrieti, krusti – ekonomiskās problēmas, sāpes – dusmas. Tātad varētu būt dusmas uz vīru saistībā ar materiālām lietām. Konkrētāk, mūsu vecā ģimenes automašīna vairs nav remontējama jeb, precīzāk, remonts prasītu lielus ieguldījumus. Nolēmām meklēt citu lietotu automobili, bet izrādās, ka mūsu prasības ir stipri atšķirīgas: es gribētu nelielu, ekonomisku mašīnu, vēlams “automātu”, par saprātīgu cenu. Savukārt, vīrs gribētu kaut ko mūsdienīgi progresīvu, kaut kādu elektromobili vai hibrīdu, ar iespēju ņemt līzingā, ja naudas nepietiktu. Man principā nebūtu iebildumu pret viņa piedāvātiem variantiem (man tie arī patīk), ja vien mašīna nebūtu jāiegādājas par maniem līdzekļiem, kurus varētu ieguldīt citur. Nav arī tā, ka vīrs uzstātu uz saviem variantiem, viņš saprot, ka pašlaik pats nevar
atļauties pirkt.
Kad jautāju sev, par ko es dusmojos, visbeidzot saņēmu atbildi, kas likās “īstā”: “ Dusmojos par to, ka vīrs nevar atrast, izvēlēties tādu mašīnu, kas atbilstu manām prasībām.” Stress ir dusmas, slēptas dusmas, jo pati nejūtu, ka dusmotos. Bet dusmas tās varētu būt, jo tās laužas ārā arī tādā veidā, ka it kā ne no kā sariešas asaras acīs, bet neraudu. Tomēr “īsto” mācību, kas atlaistu sāpi, nesaprotu. Viena varētu būt skopums, tātad jāmācās dot. No tā es saprotu, ka nauda nepieder man, bet Dievam, un caur manu darbu tā nonāk ģimenē. Otra varētu būt prasīgums, proti, izvirzu tās gan attiecībā uz mašīnu, gan vīru. Trešā varētu būt nespēja pieņemt lēmumus.
P. S. Vēl kreisajā pusē man ir mazliet uztūkušas smaganas ap it kā veselu pirmo lielo dzerokli. Un vakar sasitu kreiso apakšstilbu, tagad tur zilums. Kāds ir Jūsu viedoklis, padoms?
Elvita Rudzāte atbild: Helēna visu ir pareizi sapratusi. Vēl bez uzskaitītiem stresiem viņai piemīt privātīpašnieciskums, jo viņa raksta: “…Man principā nebūtu iebildumu pret viņa piedāvātiem variantiem (man tie arī patīk), ja vien mašīna nebūtu jāiegādājas par maniem līdzekļiem…” Ar šiem vārdiem Helēna pasaka, ka viņai žēl dot vīram savu naudu, viņa to neuzskata par ģimenes naudu. Neizraudātās asaras liecina par skumjām, kas viņu nomāc. Arī pietūkušās smaganas liecina, ka viņa apšauba vīra prātīgumu un dusmojas uz viņu, ka viņš nespēj pieņemt saprātīgus lēmumus.
Kādas ir Helēnas neapgūtās mācības? Kā galveno neapgūto mācību es gribētu minēt nespēju justies ar vīru kā vienam veselumam. Otra mācība, kas būtu jāapgūst – uzticēties vīram, ka viņš atrisinās ekonomiska rakstura problēmas. Ja sieviete mīl vīru, un vīrs jūt sievas mīlestību, tad viņam ir spēks atrisināt ekonomiska rakstura problēmas. Kad krusti sāp, tie māca, ka cilvēks grib patikt sev, ka dara visu, ko grib citi. Tātad, ja sāp krusti, tas nozīmē rīcību tieši pretēji savām vēlmēm, kas ir piespiedu stāvoklis. Apziņa, ka jāizpatīk, protestē: „Es negribu!” Bet vienalga dara. Rezultāts ir krustu slimības, kas liek cilvēkam gulties slimības gultā jeb darīt to, kas nepieciešams. Arī bailes, ka vīram nekas neizdosies un ģimeni vajās ekonomiskas problēmas, rada viņai sāpes krustu daļā. Tās nekur nepazudīs, kamēr būs bailes no ekonomiskām problēmām un domāšana, ka tikai es spēšu visu atrisināt vai doma, ka tikai uz maniem pleciem ir ģimenes budžets. Katram ģimenē ir sava loma, savas prasmes un talanti. Saliekot tos kopā, veidojas veselums. Nevajag sevi vērtēt augstāk par otru cilvēku, tad nebūs jāpiedzīvo vilšanās, ka kaut kas neizdodas tā kā gribētos.
Šī laikmeta galvenā mācība ir vienotība un mīlestība. Tieši tāpēc svarīgi ir iemācīties ieraudzīt sava partnera labo un spēt būt kopā kā vienota komanda.
Sokrata tautskola aicina piedalīties pasākumā “Izglītības programmas “DOMĀTĀJS” dalībnieku saiets 2025”, 2025.gada 9. augustā, plkst. 11.00-17.00, Sirdsapziņas skolā, Bezdelīgu ielā 16, Sigulda, Siguldas novads. Pasākuma mērķis: attīstīt Domātāju savstarpējo sadarbību un kompetenci, lai sniegtu palīdzību cilvēkiem, kurus piemeklējušas dažādas dzīves Lasīt vairāk …