Aknas slimību cēloņi 01.12.2012
Fragments no topošās Elvitas Rudzātes grāmatas “Ķermeņa filosofija” sērijā “Piedošanas mācība”.
Aknas medicīnas skatījumā
Aknas (Latīņu val. hepar) ir gremošanas orgāns, kas piedalās visos organismā norisošajos procesos. Atrodas zem diafragmas dobuma augšējā daļā, labajā paribē, pakrūtē un nedaudz kreisajā paribē. Aknu augšējā virsma ir izliekta, daļēji saistīta ar diafragmu, apakšējā virsma plakana, vērsta pret iekšējiem orgāniem. Apakšējā virsmā ir 2 gareniskas rievas un 1 šķērsrieva, kas aknas sadala vairākās daivās. Šķērsrievā jeb aknas vārtos ieiet aknas artērija, vārtu vēna un nervi, bet no tās iznāk labais un kreisais aknas izvadkanāls.
Aknas sastāv no aknas daiviņām (diametrs 1—1,5 mm). Ap katru daiviņu ir nedaudz saistaudu, kuros atrodas sīkas vārtu vēnas un aknas artērijas zariņi. No pēdējiem daiviņā ieiet venozi kapilāri, to sienas sastāv no īpašām zvaigžņveida šūnām, kas cieši pieguļ aknas baļķīšiem. Šīm šūnām ir svarīga nozīme aknas darbībā. Aknas šūnas nepārtraukti izstrādā žulti, kas vispirms nonāk žults kapilāros, tad žults vadiņos un pa aknas vārtiem aizplūst pa labo un kreiso aknu izvadkanālu. Tie saplūst kopējā izvadkanālā, kas, savienojoties ar žultspūšļa izvadkanālu, veido kopējo žultsvadu. Tas atveras divpadsmitpirkstu zarnā, kur žults ieplūst barības sagremošanas laikā. Pārējā laikā tā sakrājas žultspūslī (vesica fellea), kas ir žults rezervuārs (tilpums 50—60 ml) un atrodas aknas apakšējā virsmā.
Aknas ir asiņu depo orgāns un regulē venozo asiņu pieplūdi sirdij. Tās ir arī centrālais vielmaiņas orgāns, kurā nonāk visas zarnās uzsūktās vielas — aminoskābes, vienkāršie cukuri, glicerīns, taukskābes. Aknas pārveido šīs vielas produktos, ko visu audu šūnas izmanto savām enerģijas un uzbūves vajadzībām.
Aknas funkcijas:
– Ogļhidrātmaiņa;
– Olbaltumvielmaiņa;
– Lipīdmaiņa;
– Fizioloģiska barjera;
– Piedalās ūdens-sāļu un skābju-sārmu līdzsvara regulācijā;
– Piedalās asinsradē.
Akna ir visprāvākais orgāns cilvēka ķermenī, tā attīra organismu no sārņiem, tajā pašā laikā būdama arī asinsrades orgāns.
Aknas garīgajā skatījumā
Aknas simboliski ir darbarūķis, kurš darbojas ar ļoti lielu spēku, jo aknas uzdevums ir attīrīt organismu no sārņiem. Aknas ir dusmu, ļaunuma, nicinājuma, naida u.tml. uzkrājošais centrs. Aknas grib atrisināt problēmu, kura sadusmo cilvēku. Ja cilvēks ir neizlēmīgs, tad aknas dusmojas uz cilvēku un neveic savu attīrošo uzdevumu. Aknām nepatīk, ja cilvēks šaubās, aknas vēlas skaidru atbildi. Visi ķermeņa orgāni vēlas, lai cilvēks pie viņiem griežas ar maigu attieksmi, izņemot aknas. Aknas vēlas, lai viņām cilvēks saka stingri: „Labi, strādā tagad!” Aknas ir tik spēcīgas, ka īslaicīgi spēj aizstāt pat apstājušās sirds darbību, kas ļoti pārsteidza ārstus situācijā, kad tie konstatēja, ka cilvēkam sirds ir apstājusies, bet turpināja strādāt aknas, un pēc laika atjaunojās sirds darbība.
„Visindīgākās” izjūtas negatīvi ietekmē aknas. Ja tās uzkrājas pārlieku daudz, un aknas vairs netiek galā, palīgā nāk gļotāda un āda. Tas arī ir sāpju cēlonis bērna kaulos un locītavās, rodoties reimatismam un ādas slimībām. Dzeltenā kaite jeb hepatīts jaunībā var būt aiz bailēm no ļaunuma. Jo vairāk ir cilvēku, no kuriem jūs baidāties, kam neuzticaties, zināt, ka viņi nevēl jums labu vai vēl jums sliktu, cenšas padarīt par apsmieklu jūsu zināšanas vai iemaņas, jo mokošākas ir jūsu aknas.
Aknas ir slimas, ja cilvēks ienīst valsti. Ar valsti tiek saprasts cilvēks pats, ģimene, tuvinieki, darba kolektīvs, kaimiņi, valdība utt. Aknās materializējas naids un, lai cilvēks neietu bojā, aknas izvada dusmas no ķermeņa. To izvadīšanos bloķē bailes – bailes no valsts. Ja cilvēks ir ugunīgi dusmīgs uz vienu vai daudziem cilvēkiem, bet uzskata valsti un dzimteni par svētu, tad viņš izveseļojas no pašas smagākās slimības. Ja kāds, piemēram, valsts ierēdnis, viņu sadusmo un viņš šo cilvēku tūlīt pielīdzina valstij, tad naids pret valsti jau ir sācis iznīcināt viņa aknas. Jo vairāk cilvēkuuzskatāt par sliktiem, jo vairāk jūsu aknās ir sliktā, jo tikai cilvēki veido valsti. Ja cilvēks baidās par valsti, viņa aknas samazinās. Ja cilvēks ir dusmīgs uz valsti, viņa aknas palielinās.
Nobijies cilvēks baidās par valsti, jo no valsts labklājības ir atkarīga viņa paša labklājība. Bailes liek redzēt visu, kas apdraud valsti. Ja vēlme būt labam cilvēkam neļauj izdzīvot savu žulti par valsts iznīcināšanu un valsts pilsoņu pazemošanu, aknas saslimst. Ja cilvēks nevēlas izlaist žulti, žultsceļi sašaurinās un žults ir spiesta doties asinīs. Jo vairāk cilvēks baidās par valsti, jo biežāk viņa aknās rodas saistaudi, kas padara žultsceļus vēl šaurākus.
Aknas palielināšanās asins sastrēguma dēļ dažkārt mēdz būt neparasta. Aknas palielināšanās liecina, ka to nav iznīcinājušas dusmas, kas meklē sev vietu, bet cilvēks tikai uzkrājis sevī skumjas. Visas mazās dusmas sākas no bezpalīdzības atrisināt savas problēmas. Skumjas ir šķidrumu sakrāšanās un sapampums, tādēļ aknas pietūkst. Ja jūsu vislielākais naids ir skumjas par netaisnību, tad nevar būt smagākas slimības par aknu sapampumu. Ja atzīstat savas skumjas, necentieties būt par tām pārāki, tad jūs nedodat iemeslu, lai rastos akmeņi. Ja jūs skumju ēnā klusiņām ar sakostiem zobiem negaidāt netaisnības vai valsts bojāeju, tad nav iemesla arī vēzim. Ir tikai skumju pilns cilvēks, kas cieš no savām aknām, kas piepampušas skumju dēļ. Ja viņš atbrīvo skumjas par netaisnību, tad šīs ciešanas izzūd.
Aknu abscess rodas tad, ja cilvēku visu laiku uztrauc un pazemo viena problēma, kuru viņš nespēj atrisināt. Piemēram, cilvēks neieredz savu kaimiņu, jo viņam ir šķiet, ka kaimiņš uz viņu skatās no augšas un uzskata par niecību. Cilvēks neko nevar darīt šajā situācijā un visu laiku jūtas pazemots. Cilvēka aizvainojums jeb dusmas ir slēgtas, tās netiek izpaustas un rada strutojošu perēklī aknās.
Aknu asiņošana simboliski nozīmē, ka cilvēka vēlme atmaksāt valstij ir neizturami liela jeb simboliski cilvēks no dusmām pret valsti „uzsprāgst”. Ja cilvēks vēlas apkārtējiem demonstrēt savu vēlmi atmaksāt, tad asins izdalās uz aknu virsmas. Zem aknu kapsulas esošās hematomas jeb veci asins izplūdumi nepazūd, kamēr cilvēks neatbrīvo savu vēlmi atmaksāt valstij. Naids rada naidu, tāpēc parasti šādu hematomu rodas vairāk. Cilvēkam, kura vēlme atmaksāt valstij „uzsprāgst”, bet kurš baidās to izdarīt, hematomas rodas aknu audu iekšienē, un to uzkrāšanās tāpēc ir vieglāka. Bieži šajās vietās rodas saistaudi. Tas nozīmē, ka cilvēks pēc savas „uzsprāgšanas” nonāca atkarībā no valsts.
Aknu ciroze simboliski nozīmē cilvēka nonākšanu atkarībā no valsts varas. Aknu cirozes gadījumā aknu audi aizvietojas ar saistaudiem, kuriem nav funkcijas. Skumjas par atrašanos atkarībā no valsts varas jeb savas valsts žēlošana sakrājas kā ascīts vēdera dobumā. Tas, kurš, žēlojot savu valsti, tomēr to mīl, var arī ar aknu cirozi dzīvot ilgi, ja ārsti sniedz palīdzību.
Aknu vēzis simboliski nozīmē, ka cilvēks vēl valstij sliktu dziļi sirdī.
Jaunas aknas (pārstādītas no cita cilvēka) nesaslimst uzreiz tikai tad, ja aknas donors ir bijis spēcīgāka personība par aknas saņēmēju. Šādā gadījumā cilvēks ar jaunajām aknām maina raksturu. Raksturs var mainīties līdz nepazīšanai, tā ka viņš vairs neiederas vecajā ģimenē. Īpaši, ja ģimene ir naidīgi noskaņota pret valsti.
Aknas, žultspūslis un nieres atrodas saules pinuma čakrā. Ja cilvēks piespiedu kārtā nokļūst ļaunuma varā, uzreiz situāciju atrisināt nevar un stresus atbrīvot neprot, rodas nierakmens vai žultsakmens. Ja cilvēkam ir vairāki žultsakmeņi, viņš ienīst vairākus cilvēkus. Jo biežāk cilvēkam nākas ar smaidu Dvēselē saglabāt naidu, jo biežāk nākas izlikties, jo lielāka iespēja sasirgt ar nierakmeņu slimību.
Žultsakmeņi simboliski nozīmē nežēlīgas dusmas uz kādu. Cilvēks, kuram ir žultsakmeņi, vainīgo rāj neatkarīgi no laika, vietas un pašcieņas. Tāds cilvēks meklē slikto un to atrod. Atradējs saņem žultsakmeņus. Ienaidnieku skaitam atbilst žultsakmeņu skaits. Tā fiziski izpaužas spīvas, cietsirdīgas dusmas vienlaikus ar atriebības kāri.
Žultspūšļa slimības rodas, uzkrājoties naidam, kuru pauž ar mīmiku, žestiem, ķermeņa kustībām, rakstīšanu, sitieniem, priekšmetu dauzīšanu, kautiņiem. Tā aizturēšana izraisa žultspūšļa slimības.
Autore: Elvita Rudzāte