Problēmas laulībā, ja laulātie strādā vienā darba vietā 05.01.2013
Nereti laulātie strādā vienā darba vietā. Negribu apgalvot, ka tāpēc laulība noteikti būs neveiksmīga, tomēr tas ir ļoti nopietns pārbaudījums. Ja laulātie ir darba ņēmēji, problēmu ir mazāk, ja kaut vai viens no laulātajiem ir vadītāja vai īpašnieka lomā, tad situācija ir sarežģītāka. Pasaulē ir daudz ģimenes uzņēmumu, un tagad arī Latvijā attīstās ģimenes uzņēmumu bizness, bet tas nenozīmē, ka visas laulības tāpēc ir un būs nelaimīgas. Tomēr savā praksē sastopos ar gadījumiem, kad laulāto atsvešināšanās iemesls ir kopīga darba vieta.
Vīrietis, kurš pilnībā ziedojas darbam kļūst par „darba mašīnu” – apliecina sevi ar darbu. Sieviete, kura strādā tikpat daudz, lai atbalstītu vīru kļūst par „darba dzīvnieku” – apliecina savas jūtas ar darbu. Strādājot vienā darba vietā, sievietei visvairāk jāuzmanās kļūt par „darba dzīvnieku”. Mašīnu nav vērts vainot jūtu trūkumā, jo mašīna to nesapratīs. Cilvēks, kurš kļuvis par mašīnu, baidās no jūtām. Viņš nebaidās darba, jo to viņš prot. Cilvēkmašīna bez lūgšanas dzīvē prot saprast un piedot daudz ko. Nepatīkamo šāds cilvēks grib vienkārši aizmirst, lai iegūtu miera izjūtu. Ja cilvēks – „darba dzīvnieks”- grib patikt cilvēkam – „darba mašīnai”, viņam pamazām jākļūst par „darba mašīnu”, lai kopā dzīvotu. Ja viņš vienlaikus grib palikt arī cilvēks, tad kādā brīdī var neizturēt un aiziet. Ja sievietei un vīrietim, kuri upurējuši sevi darbam, parādās uzmācīga ideja saglabāt ģimeni, sieviete kļūst psihiski slima, vīrietis – fiziski slims. Lepnība un kauns neļauj sievietei un vīrietim panākt solīti viens otram pretī. Viņi gaida, ka otrs spers pirmo soli.
Mīļās sievietes, vīrietis ir jāmīl, bet nedrīkst kļūt par tā verdzeni, jo rets ir vergturis, kurš mīl savus vergus. Vīrietis, kurš jūtas mazvērtīgs, meklē sievieti, kurai var apliecināt savu vērtību.
Esmu ievērojusi, ka vairākos gadījumos vīrieši – „darba mašīnas” – ir priecīgi, ka sieva strādā kopā ar viņiem vienā darba vietā. Parasti tas ir ģimenes uzņēmumos. Taču ļoti bieži šie vīrieši savai sievai ir neuzticīgi, jo sievu vairs neuztver kā sievu, bet kā uzticamu darbinieku. Vīrietim kļūst garlaicīgi ar sievu, tāpēc viņš var sākt meklēt citu sievieti. Tas notiek tajos gadījumos, ja sieviete ir kļuvusi par vīra verdzeni jeb „darba dzīvnieku”. Ja sieva patiesi mīl savu vīru, tad vīrs rūpējas par savu sievu un seko, lai viņa nepārstrādātos. Viņš jūt sievas mīlestību un ir pateicīgs, ka ikdienā izjūt sievas atbalstu.
Lai laulātie varētu veiksmīgi strādāt vienā darba vietā, ir svarīgi ievērot 3 principus:1) Lietišķām attiecībām jābalstās tikai uz lietišķiem pamatiem. Ja nepieciešams risināt kādu jautājumu ar laulāto, tad jūs to risināt lietišķi un draudzīgi – tieši tāpat, kā ar jebkuru citu kolēģi. Personīgo mīlestības jūtu izpausme ir jāatstāj ārpus darba.
2) Personīgā dzīve un darbs – katrs pats par sevi. Darba laikā, kārtojot darba jautājumus, personiskās attiecības netiek ņemtas vērā. Ja laulātais kaut ko nav izdarījis atbilstoši prasībām, viņš arī saņem aizrādījumu tieši tādā pašā veidā, kā to būtu saņēmuši pārējie kolēģi.
3) Personiskajām attiecībām jāpaliek ārpus darba. Nav labi, ja darba laikā tiek kārtoti kādi personīgie jautājumi. Mājās censties izvairīties apspriest darba jautājumus.
Mani vērojumi liek secināt, ka minētos trīs principus laulātie, kuri strādā vienā darba vietā, bieži pārkāpj. Sievietes bieži apvainojas, ja vīrs pret viņu izturas pārāk lietišķi vai nevērīgi. Dažkārt vīrieši, baidoties parādīt citiem kolēģiem savas jūtas pret sievu, darbabiedriem klātesot, pret sievu var izturēties pat pazemojoši.
Ļoti bieži darba jautājumi tiek apspriesti mājās, kas var radīt nevajadzīgus strīdus, ja viedokļi nesakrīt. Tāpēc arī es neiesaku mājās turpināt darbā iesāktos strīdus. Ja darbā rodas viedokļu nesakritība, tad jautājumi turpat arī jāizrunā, nenesot mājās.
Ja ievērojat visus principus un tomēr jūtat, ka jūsu neveiksmīgās laulības cēlonis ir kopīga darba vieta, tad ir jāizprot, kādas mācību stundas viens otram vēlaties iemācīt. Lai noskaidrotu neapgūto mācību stundu, ir jākonkretizē, kas tieši darbā neapmierina vai tracina laulātā uzvedībā. Pēc tam šī īpašība jāmeklē sevī. Parasti tā izpaužas slēptā veidā, piemēram, ja sievu kaitina vīra valdonīgums, tad sievietei jāizvērtē, vai attiecībās ar bērniem, kaimiņiem vai citiem cilvēkiem arī viņa nav valdonīga. Atcerieties, ka īpašība, kas kaitina otrā cilvēkā, ir cilvēkā pašā. Pieredze rāda, ka ne vienmēr mēs varam bez citu palīdzības to ieraudzīt, tāpēc, ja nespējat saprast savu neapgūto mācību stundu, tad meklējiet palīdzību pie tiem psihologiem vai dziedniekiem, kuri prot saskatīt un izskaidrot neapgūtās mācību stundas.
Ja mēģināsiet problēmu risināt, no tās bēgot – mainot darba vietu vai šķiroties, tad mācību stundu neapgūsiet un tā vilksies jums līdzi kā nelaimīgs bērns, kurš sāk pieaugt, bet arvien ir piesiets pie jūsu rokas. Neapgūtā mācību stunda neatkāpsies, tā izpaudīsies citādi, parasti smagāk, un jūs noteikti ar to sastapsities tik ilgi, kamēr dzīve jūs piespiedīs to apgūt.