Cīņa ar ēnu ekonomiku – kāpēc tik neveiksmīga? 12.05.2017
Plašsaziņas līdzekļos izskanēja informācija par ēnu ekonomikas problēmu Latvijā. VID pārstāvji bija veikuši analīzi un centušies noskaidrot pazīmes, kas apvieno tos cilvēkus, kas iesaistās ēnu ekonomikā. Viena no pazīmēm bija, ka tie ir labi izglītoti cilvēki ar sakariem VID, policijā un citās tiesībsargājošās iestādēs, kas plāno naudas izkrāpšanu no valsts savtīgos nolūkos.
Otra grupa bija šķīrušies vīrieši.
Šis ir pierādījums tam, kas notiek ar valsti, kura izglītības jomā koncentrē uzmanību tikai uz intelekta attīstību. Mēs esam izaudzinājuši intelektuāli gudrus cilvēkus, aizmirsdami par garīgo attīstību. Pēdējā laikā bieži sabiedrībā tiek pieminētas vērtības, bet es neesmu dzirdējusi plašāku skaidrojumu par to, ko šie cilvēki saprot ar vērtībām.
Jaunajā kompetenču izglītības modelī ir ietvertas arī vērtības, bet tās netiek apskatītas garīguma kontekstā. Piemēram, izglītības modelī ir ietverta vērtība godīgums. Ēnu ekonomikas apkarošanu varēs panākt tikai tad, ja sabiedrība kļūs godīgāka. Rodas jautājums kā bērniem no bērnības iemācīt būt godīgiem, ja visapkārt viņi saskaras ar pieaugušajiem, kas nav godīgi? Par vērtībām runāšana neko nedod, ja tās netiek demonstrētas ar piemēru.
Tā kā man ir bijusi iespēja par godīgumu aprunāties ar jauniešiem, tad es saskāros ar šādiem jautājumiem no jauniešu puses – kāpēc ir jābūt godīgam? Ja tu būsi godīgs, tad tu biznesā nevarēsi sasniegt labus rezultātus! Kāpēc nedrīkst sasniegt mērķus ar meliem? Vai svarīgāk nav tomēr mērķu sasniegšana nekā godīgums?
Vai kāds var atbildēt uz šiem jautājumiem tā, lai jaunieši saprot un izdara secinājumus, kāpēc tik svarīgi būt godīgam? Es domāju, ka tas nebūs tik vienkārši. Kamēr bērniem un jauniešiem netiks mācīts par Dievu, Smalko plānu, Karmas likumu, Atdzimšanas (Reinkarnācijas) likumu, tikmēr ikvienu cilvēcisko vērtību ir grūti izskaidrot. Es mēģināju skaidrot cilvēciskās vērtības, izvairoties no Dieva pieminēšanas, izvairoties no Smalkā plāna pieminēšanas, atsaucoties uz Enerģijas nezūdamības likumu, ko ir pierādījusi zinātne, bet arī tas nebija pietiekami, lai pārliecinātu jauniešus par godīguma nepieciešamību.
Tad es aizdomājos, ka mūsu valstī reliģijas ir atdalītas no valsts jeb citiem vārdiem sakot, mūsu valstī pastāv divas valstis. Kas grib var ieiet abās valstīs un ievērot abu valstu noteiktos likumus, kas negrib, var dzīvot tikai pēc vienas valsts likumiem vai neievērot nevienas valsts likumus. Diezgan humāni, bet diemžēl sabiedrība turpina degradēties. Kā apturēt šo degradāciju? Tikai paplašinot sabiedrības apziņas līmeni, bet tad sabiedrība ir jāatgriež ticībā pie Dieva. Nav iespējams paplašināt apziņas līmeni bez atgriešanās pie Dieva. Atgriešanās pie Dieva nenozīmē iesaistīšanos kaut kādā reliģiskā kustībā, kaut arī iesaistīšanās reliģijā atvieglo šo ceļu pie Dieva. Es personīgi neesmu iesaistījusies nevienā reliģiskā kustībā, jo apzinos, ka Dievs visiem ir Viens un Tas mājo mūsu sirdīs. Es apzinos, ka pats svarīgākais ir dzīvot pēc sirdsapziņas, ikvienā dzīves situācijā klausot savu sirdsbalsi. Diemžēl liela sabiedrības daļa vairs nedzird savu sirdsbalsi, tāpēc arī šim padomam nespēj sekot. Ko darīt?
Es domāju, ka ir pienācis laiks izveidot Latvijā vienu valsti un vairs reliģiju neatdalīt no valsts. Piekrītu, ka būs krietni jāpiestrādā pie tā, lai reliģiju pārstāvji to neizmantotu savtīgos nolūkos. Esmu 100% un vairāk pārliecināta, ka sabiedrība, kura tic Dievam kļūst labāka, jo viņa sāk kontrolēt savu rīcību, uzņemoties par to atbildību. Esmu 200% un vairāk pārliecināta, ka sabiedrībai, kurai ir augsts kolektīvais apziņas līmenis, ēnu ekonomikas procents būs niecīgs. Pavisam izskaust slikto nav iespējams, bet situācija ievērojami uzlabosies.
Mīļie politiķi un ierēdņi, kādi vēl jums ir nepieciešami pierādījumi, lai jūs noticētu, cik svarīgi ir mērķtiecīgi strādāt pie sabiedrības apziņas līmeņa paplašināšanas, lai sabiedrība kļūtu dzīves gudra un izprastu sevi, notikumus un savstarpējo ietekmi? Tikumiskās audzināšanas iekļaušana Izglītības likumā bija labs solis no jūsu puses, bet kā ir ar šī soļa īstenošanu praksē? Sokrata tautskola ļoti daudz dara par ziedotāju saziedotiem līdzekļiem, lai veicinātu sabiedrības tikumisko audzināšanu, bet mūsu spēki ir par maziem, ja nepamodīsies politiķi un ierēdņi, un paši nesāks vismaz domāt kā kļūt labākiem un dzīvot pēc sirdsapziņas, pieņemot lēmumus valsts labā.
Mīļie lasītāji, vai tiešām jūs domājat, ka pasaulē politiskā situācija uzlabosies, pateicoties politiķu spējai panākt jaunas vienošanās? Vai tiešām jūs ticat, ka ar savtīgām vienošanām var nodrošināt pasaulē mieru?
Autore: Elvita Rudzāte