Mīlestība un sekss pusaudžu gados 07.11.2013
Ļoti bieži jaunām sievietēm un vīriešiem ir grūti izveidot attiecības, jo jau kopš pusaudžu gadiem nāk līdzi bagāža – liela attiecību pieredze. Mūsdienās pusaudži ātri uzsāk intīmas attiecības, bieži maina partnerus un nebaidās no aborta, ja negaidīti pieteicies bērns.
Man palīdzību ir lūgušas daudzas jaunas sievietes, kuras skolas gados bieži mainījušas partnerus. Viņas atzīst, ka tajā laikā seksuālās attiecības uztvērušas kā ikdienas sastāvdaļu – kā brokastis vai pusdienas. Biežajā partneru maiņā viņas neko sliktu nav saskatījušas. Lai palīdzētu sievietēm, es parasti izvaicāju par visām attiecībām, kuras viņām ar vīriešiem ir bijušas, bet ļoti bieži es dzirdu frāzes: „Visas attiecības es nemaz neatceros, to ir bijis ļoti daudz.” Tieši tas pats attiecas uz vīriešiem. Ja puisis pusaudžu gados bieži mainījis partneres, pieaugot viņam ir lielas grūtības izveidot nopietnas attiecības. Vīrieši pēc tam vēl vairāk nekā sievietes aizver savu sirdi. Ja pusaudži no saviem vecākiem nesaņem mīlestību, viņiem bieži rodas vēlme izmēģināt narkotikas, jo narkotikas sniedz kaut ko līdzīgu mīlestības izjūtai. Tieši narkotiku vai alkohola iespaidā jaunieši visbiežāk ļaujas seksuālajām rotaļām.
Manuprāt, ir traģiski, ka mūsdienās daudziem pusaudžiem sapratne par mīlestību aprobežojas ar seksu. Šeit pie vainas esam mēs visi – gan vecāki, gan tie, kas veido skolas programmas, gan plašsaziņas līdzekļi. Es neatbalstu sociālās programmas, kuras ļoti labi māca, kā izsargāties no nevēlamas grūtniecības, bet neko nemāca par patiesu mīlestību jeb mīlestības mācību. Es piekrītu visiem tiem, kuri aicina iekļaut mīlestības mācību izglītības programmās.
Vai pusaudžu gados var patiesi iemīlēties? Domāju, ka jā. Nav nozīmes gadiem, ja abām pusītēm pret attiecībām ir nopietna attieksme, un viņi ir gatavi mīlestību attīstīt no iemīlēšanās stadijas līdz patiesai mīlestībai. Mēs visi zinām vēsturisko stāstu par Romeo un Džuljetu, kas arī bija tikai pusaudži. Tomēr es neiesaku pusaudžu gados uzsākt intīmas attiecības, jo pusaudžiem ir nepieciešams ilgāks laiks, lai izietu visas septiņas erotiskās mīlestības stadijas. Pusaudži var draudzēties un garīgi tuvināties, bet intīmās attiecības ir jāatliek līdz brīdim, kad abi būs gatavi oficiāli reģistrēt laulību. Kāpēc esmu tik vecmodīga savos izteikumos? Tikai tāpēc, ka ikdienā, strādājot ar klientiem, redzu, kādas sekas rada pāragri uzsāktas intīmās attiecības, un esmu sapratusi, kā notiek mīlestības attīstība.
Lai labāk izprastu, kāpēc es neiesaku pusaudžiem (14-16 gadi) un jauniešiem (17-25 gadi) agri uzsākt intīmās attiecības, paskaidrošu par septiņām erotiskās mīlestības stadijām.
Pirmā stadija ir iemīlēšanās. Pirmajā stadijā pār prātu valda emocijas: mēs neredzam vai negribam redzēt otra cilvēka trūkumus. Pusaudži un jaunieši tāpat ir iemīlējušies. Šajā stadijā vairums pāru uzsāk intīmas attiecības bez atbildības uzņemšanās. Intīmu attiecību laikā tiek uzņemta partnera karma, kura nebeidzas, pat ja attiecības beidzas. Tāpēc intīmas attiecības ir milzīgas atbildības uzņemšanās par ko pusaudži, jaunieši un arī pieaugušie nav informēti.
Otrajā stadijā mēs ieraugām otra cilvēka trūkumus, bet vēl nezinām, kā ar tiem sadzīvot. Parasti pusaudži šajā stadijā attiecības pārtrauc, radot karmu. To, vai jaunieši attiecības šajā stadijā turpinās vai pārtrauks, parasti nosaka viņus garīgās attīstības līmenis. Pieaugušie ir gudrāki, saprot, ka katram cilvēkam ir savi trūkumi, tāpēc nesteidzas uzreiz attiecības pārtraukt. Šo stadiju pārvar tie jaunieši, kuri iet garīgās attīstības ceļu.
Trešajā stadijā partneri iemācās pieņemt otra cilvēka trūkums. Pusaudži šo stadiju sasniedz reti. Tāpēc pastāv viedoklis, ka pusaudži nav gatavi patiesai mīlestībai. Šo stadiju var sasniegt tie jaunieši, kuri iet garīgās attīstības ceļu.
Ceturtajā stadijā partneri iemācās iemīlēt otra cilvēka trūkumus. Arī šo stadiju sasniedz jaunieši, kuri iet garīgās attīstības ceļu. Pusaudži parasti netiek pāri šai stadijai, bet, protams, var būt arī izņēmumi.
Piektajā stadijā partneri bauda otro mīlestību, t.i. valda līdzīga sajūta kā iemīlēšanās sākumā. Arī šo stadiju sasniedz jaunieši, kuri iet garīgās attīstības ceļu.
Sestajā stadijā partneri izjūt arvien dziļākas jūtas – ļoti viens otram pieķeras. Arī šo stadiju sasniedz jaunieši, kuri iet garīgās attīstības ceļu.
Septītā stadija ir īstas mīlestības stadija, kad partneri pārvar pieķeršanās mācību stundu – mīl otru cilvēku mūžīgi ar patiesu mīlestību, lai kas arī nenotiktu, bet neuzskata savu partneri par īpašumu. Arī šo stadiju var sasniegt jaunieši, kuri iet garīgās attīstības ceļu.
Tātad galvenais iemesls, kāpēc pusaudžiem un jauniešiem neiesaku agri uzsākt intīmas attiecības, ir tas, ka viņi vēl nav sākuši iet apzinātu garīgās attīstības ceļu, kas visbiežāk noved pie attiecību izjukšanas, ciešanām un karmas uzņemšanās. Tikai, piedzīvojot ciešanas (neveiksmīgas attiecības), jaunieši meklē atbildes uz jautājumiem un nonāk pie apzināta garīgās attīstības ceļa.
Autore: Elvita Rudzāte