Seminārs: “Zeme – mūsu mājas pamats” 08.01.2014.-29.01.2014. 16.12.2013
Sokrata tautskola aicina piedalīties Ludmilas Kartunovas vadīto 4 lekciju ciklu “Zeme – mūsu mājas pamats” 2014.gada 8., 15., 22., 29. janvārī, plkst.18.00-20.00, Kr.Valdemāra ielā 38, 306-1, Rīga.
Zeme- pamats uz kuras attīstās mūsu dzīve. Uz Zemes mēs būvējam. Zemē audzējam savus augus, Zeme dod mums dažādus minerālus un ūdeni. Bet vai mēs labi zinām savu Zemi?
Lekciju cikls veltīts Latvijas zemes garozas īpatnībām. Garozai ir sava struktūra – blīvas un caurlaidīgas zonas, ir slāņi ar augstu radioaktivitāti un bez tās, vājām un izteiktām magnētiskām īpatnībām. Slāņiem ir dažāds slīpums un biezums. Viss tas atstāj dažādu ietekmi uz mums, uz mūsu mājām, garastāvokli, veselību, iespēju atjaunot paaudzes un uz intelektu.
2013.g. Beidzās ekonomiskā krīze. Priekšā garš attīstības posms. Bet vēl palika vairākas krīzes sekas, ar kurām jāstrādā.Lielakai ēku daļai no ēsošā fondā beidzas amortizacijas laiks. Tas, vai jālabo, vai jāaizvieto ar jaunām ēkām. Top jaunbūves, kuru drošība stingri jākontrolē, lai neatkārtotos Zolitūdes traģēdija. Vēl joprojām nav atrisināta demogrāfiskā problēma, sabiedrības nabadzība un citi jautājumi.
Visas šīs problēmas ir atrisināmas, ja mēs zināsim savu Zemi, ievērosim tās īpatnības un funkcionēšanas ritmu, mēģināsim ar to harmoniski sastrādāties un atrast kopēju valodu.
Lekciju tēmas:
Zemes un Zemes garozas uzbūve un funkcionēšana
Zemes „anatomija” un funkcionēšana. Galvenie cikli. Zemes garozas struktūra un atsevišķu daļu īpatnības. Zemes nogulumiežu sega un kristāliskais pamatklintājs (KP). Kā reaģē organisms uz dažādu KP virsmas dziļumu. Galvenā uzmanība tiks veltīta Latvijas KP īpatnībām un tā ietekme dažādos Latvijas reģionos. Tēma ļoti svarīga! Tā atļaus Jums saprast, kā izvēlēties dzīves vietu, lai vienmēr saglabātu labu noskaņojumu, veselību un nepalikt bez bērniem.
Zemes garozas tektonika
Parunāsim par Latvijas galvenajām lūzumu zonām un kā tās ietekmē iedzīvotāju veselību. Lūzumi ir zemestrīču vietas. Kad Latvijā bija zemestrīces un cik stipras? Parunāsim par mikroseismiskām svārstībām ēku pamatnēs, un kā tas ietekmē būves stabilitāti. Pieskarsimies arī jautājumam par tehnogēno svārstību ietekmēm uz būvēm. Runājot par Zemes garozu, nevar nepieminēt, kādus derīgos izrakteņus var iegūt Latvijā KP.
Nogulumiežu segas tektonika
Virsū virs kristāliskā pamatklintāja atrodas organiski – minerālais slānis- nogulumiežu sega. Mēs runāsim arī par to struktūru, kuru tautā dēvē par āderēm. Apskatīsim, kā atšķiras dzīves kvalitātes rādītāji dažādās struktūru zonās. Uz vairāku teritoriju piemēriem parādīsim, kādas zonas piemērotas dzīvošanai un kādas – nē. Kā izmantot zonas, nepiemērotas dzīvošanai. Šī tēma būs sevišķi interesanta tiem klausītājiem, kuri nodarbojas, vai vēlas nodarboties, ar atpūtas un tūrisma organizāciju.
Lektore: Ludmila Kartunova
Ludmila Kartunova ir arhitektūras doktore, RTU Telpiskās un reģionālās attīstības pētījumu centra vadošā pētniece. Ludmilas zinātniskie darba virzieni ir ģeofizika, ģeoekoloģija, ekoloģija, hidroģeoloģija, ģeoloģijas un kosmiskās vides ietekme uz iedzīvotāju veselību un saimniecisko darbību, medicīnas ģeogrāfija u.c. Ludmila ir ievērojama zinātniece – viņa ir autore vairāk nekā 90 zinātniskajām publikācijām, ir piedalījusies 63 starptautiskajās konferencēs, kongresos, simpozijos, sanāksmēs. Ludmilai tuvs ir arī pedagoģiskais darbs – viņa lasa lekcijas par ģeoekoloģiju daudzās Latvijas mācību iestādēs, piemēram, Latvijas mākslas akadēmijā, Rēzeknes augstskolā, Baltijas starptautiskajā akadēmijā, Baltijas astroloģijas skolā u.c., kā arī ar savām zināšanām dalās ar interesentiem daudzos Latvijas rajonos un dažādās organizācijās.
Dalības maksa: ziedojumi (katrs maksā saskaņā ar savu sirdsapziņu un iespējām).