Civillaulības tīkli 15.05.2014
Mūsdienās ļoti populāri ir veidot civillaulības, ilgus gadus dzīvot kopā, nereģistrējot laulību oficiāli. Civillaulībās dzimst vairāki bērni, bet vecāki oficiāli nesareģistrējas. Es personīgi neatbalstu civillaulības, jo uzskatu, ka tā ir izvairīšanās no atbildības. Vairumā gadījumu laulību reģistrēt nevēlas vīrietis, bet atsevišķos gadījumos arī sievietes. Kāpēc? Dieva priekšā arī civillaulība ir laulība, kurā nepieciešams ievērot Dievišķos ģimenes likumus, piemēram, uzticību laulātajam partnerim, laulātā partnera atbalstīšanu utt. Daudzi cilvēki, kuri dzīvo civillaulībā, uzskata, ka Dievišķie ģimenes likumi uz civillaulību neattiecas, tāpēc šāda veida attiecības uztver ar mazāku atbildību, pieļaujot domu, ka šīs attiecības ir īslaicīgas. Apsveicami, ja pēc civillaulības seko oficiāla laulības reģistrēšana, bet ļoti bieži tā tas nenotiek.
Mīlestības ilūzija civillaulībā attīstās spēcīgāk nekā oficiāli reģistrētā laulībā. Šķietami atšķirībām nevajadzētu būt, jo arī civillaulībā partneri attīsta mīlestību, pakāpeniski izejot caur visām erotiskās mīlestības stadijām, bet civillaulībā mīlestības ilūzija strādā spēcīgāk, jo partneri vairāk baidās zaudēt otru partneri, tāpēc viņu uzvedība var būt citādāka nekā tad, ja partneri dzīvotu oficiāli reģistrētā laulībā. Piemēram, civillaulībā partneri necenšas otru partneri tik ļoti pārveidot, jo uzskata, ka īslaicīgi partnera trūkumus var pieciest, bet brīdī, kad vairs nevēlas pieciest partnera trūkumus, attiecības izjūk. Galvenais civillaulības trūkums ir vieglprātīga attiecību pārtraukšana.
Patiess gadījums
Civillaulība bija pastāvējusi septiņus gadus. Abiem partneriem bija kopīgs bizness, abi kopā atmaksāja bankai kredītus, bet brīdī, kad vīrietis bija pilnībā ar banku norēķinājies, viņš savu civilsievu pameta, aizejot dzīvot pie citas sievietes. Sieviete bija izmisumā un nesapratnē, kā civilvīrs varēja tik viegli pārtraukt ilgstošās attiecības? Iemesli bija visierastākie – vīrietis no sievietes nesaņēma tik daudz mīlestības, cik bija nepieciešams. Tā kā laulība nebija oficiāli reģistrēta, viņš neuzskatīja par pienākumu būt uzticīgam savai partnerei.
Katrā ģimenes dzīvē ir grūtāki un vieglāki brīži. Katra ģimene saņem dažādus pārbaudījumus jeb sastopas ar dažādām grūtībām, kas jāpārvar, bet civillaulībā dzīvojoši partneri ļoti bieži nevēlas pārvarēt un risināt ģimenē radušās grūtības, viņi izvēlas vieglāko ceļu – šķiršanos. Oficiāli reģistrētā laulībā abi partneri daudz vairāk mēģina viens otru izprast un risināt problēmsituācijas nekā civillaulībā, jo attieksme pret partneri ir daudz nopietnāka.
Vēl jāņem vērā, ka civillaulībā bieži viens no partneriem vēlas attiecības reģistrēt oficiāli un otra partnera nevēlēšanos uztver kā apliecinājumu tam, ka viņa mīlestība nav patiesa. Man ir nācies sastapties ar vairākām sievietēm, kuras tāpēc, ka partneris nevēlas reģistrēt laulību, sāk slimot ar depresiju. Kāpēc? Jo iekšēji šīs sievietes partnerim neuzticas, viņām nav saprotami partnera izvairīšanās iemesli.
Patiess gadījums
Man palīdzību lūdza jauna sieviete, kura vairāk nekā 10 gadus dzīvoja ar vairākiem bērniem svētītā civillaulībā. Sievietei bija vieglas depresijas pazīmes. Izvaicājot sievieti, grūti bija izprast problēmas cēloņus, jo ģimenē viss it kā bija ļoti labi. It kā cita starpā sieviete atzinās, ka laulība nav oficiāli reģistrēta. Vīrs to nevēloties, jo sievietei šī jau esot otrā laulība, un vīrs uzskatot, ka precēties varot tikai vienu reizi.
Vīra uzskats man šķita savāds. Manuprāt, tas arī bija galvenais iemesls, kāpēc sievietē auga neapmierinātība ar esošo dzīvi. Sieviete nespēja izprast vīra uzskatu un domāja, ka vīrs viņu pietiekami stipri nemīl, ja dzīvo ar tādiem aizspriedumiem. Sievietes prāts nejutās komfortabli, kaut arī sirdī viņa juta, ka vīrs viņu nekad nepametīs. Sievietes prāts radīja depresiju, bet cēlonis bija līdz galam nenokārtotās ģimenes attiecības. Es redzēju, ka vīrs patiešām mīl savu sievu, bet viņš nespēja līdz galam viņai piedot viņas pirmo laulību, un viņā bija bailes, ka sieva vēl joprojām sirdī mīl pirmo vīru. Vīrs neuzticējās savai sievai, tāpēc pieturējās pie saviem uzskatiem. Šajā gadījumā vīrs uzņēmās atbildību par ģimeni, bet es neesmu pārliecināta, ka sieviete samierināsies ar esošo situāciju tad, kad bērni būs pieauguši. Ja sieviete sastapsies ar citu vīrieti, kurš noliks savu sirdi pie viņas kājām un teiks, ka viņš ir gatavs to precēt un mīlēt tādu, kāda viņa ir, iespējams, viņa vīru pametīs.
Kāpēc es uzskatu, ka civillaulība attīsta mīlestības ilūziju līdzīgi kā pieķeršanās, šaubu un kaisles tīkli? Tāpēc, ka ir daudz cilvēku, kuri, vienreiz pamēģinājuši dzīvot civillaulībā, dara to atkārtoti vēl un vēl, nesaprotot, ka patiesībā viņi spēlējās ar attiecībām un cilvēku jūtām. Pārtraucot civillaulību, cilvēks nodara lielas sāpes savam partnerim, kas ir nopietns Dievišķā likuma (tu nedrīksti nevienu sāpināt ne ar domām, ne vārdiem, ne rīcību) pārkāpums. Civillaulība neveicina patiesas mīlestības apgūšanu, gluži pretēji, tā kavē to, jo partneri nekāpj pa erotiskās mīlestības kāpnēm uz augšu. Vismaz viens no partneriem parasti ir kaut kur iestrēdzis, un viņu vajā viņam neizprotamas bailes. Esmu dzirdējusi izteikumu, ka civillaulībā partneri vairāk cenšoties būt labi, bet, tiklīdz apprecoties, tā labais cilvēks kaut kur ir pazudis, un ģimenē sākas elle. Ko tas izsaka? To, ka var būt partneri, kuri civillaulībā mēģina slēpt savu patieso dabu un rada iluzioru priekšstatu par sevi. Īpaši tas attiecas uz partneriem, kuri vēlas precēties, materiālu interešu vadīti. Biežāk tās ir sievietes, bet var būt arī vīrieši. Tiklīdz materiālu interešu vadīta sieviete panāk savu, un vīrietis viņu apprec, tā vīrietis piedzīvo īstu elli un nevar saprast, kur pazudusi mīlīgā kaķenīte. Kaķenīte bija vīrietim radījusi ilūziju, ka viņa to mīl, bet patiesībā viņa mīlēja tikai vīrieša bagātību. Vīrieši ļoti bieži jūt, ka sieviete mīl tikai viņa bagātību, bet, tā kā viņiem tik ļoti patīk kaķenītes radītā ilūzija, viņi ļaujas šai ilūzijai, bet kaķenīti neprec, jo zina, ka tajā brīdī ilūzija pagaisīs.
Autore: Elvita Rudzāte