Kā mazināt šo briesmīgo sajūtu “mani nemīl”? 18.07.2022
Māra jautā: Cik Jūsu nodarbība par laulību atnāca īstajā laikā! Liels paldies par to! Esam 10 gadus laulībā. Abi esam ar izteiktu mazvērtības kompleksu “mani nemīl”. Visu laiku viss bija labi, bet pēdējos mēnešus esmu piefiksējusi, ka vīram ir diezgan personīgas sarakstes ar citām sievietēm (slēgtā čatā). Līdz ar ko manī vēl vairāk rodas izmisums, ka viņš mani nemīl un man jau sākas paranoja par katru viņa soli. Arī iepriekš viņš daudz laika ir pavadījis darba jautājumos ārpus mājas, bet tagad es sāku atklāti pret to protestēt. Pati jūtu, ka tas ir pilnīgi aplam, bet sliktas sajūtas, bailes un neuzticība aug augumā…. Kā mazināt šo briesmīgo sajūtu “mani nemīl”. Bez tam mans vīrs man ir vissvarīgākais dzīvē.
Elvita Rudzāte atbild: Pēdējais teikums “…Bez tam mans vīrs man ir vissvarīgākais dzīvē” norāda, ka Arra neizprot atšķirību starp mīlestību un pieķeršanos. Viņa ir ļoti pieķērusies savam vīram, tāpēc arī tik ļoti baidās, ka viņu var nemīlēt.
Man pašai bija diezgan grūti izprast atšķirību starp pieķeršanos un mīlestību līdz brīdim, kad sapratu, kas ir Dievs un kas ir beznosacījumu mīlestība. Es beidzot sapratu, kāpēc cilvēki jauc mīlestību ar pieķeršanos. Pieķeršanās ir mīlestība ar nosacījumiem. Patiesa mīlestība ir nemainīga, bez nosacījumiem.
Mans Skolotājs Avatārs Šri Satja Sai Baba pieķeršanos skaidro: „Bieži cilvēki jauc mīlestību ar pieķeršanos. Mīlestība, kuru jūs izjūtat pret bērniem, ir dziļa, maiga pieķeršanās. Vīra mīlestība uz sievu ir aizraušanās, kaisle. Jūsu mīlestība pret lietām ir īpašnieciskais instinkts. Jūsu mīlestība pret jums līdzvērtīgiem, tuviem cilvēkiem ir draudzības jūtas. Pasaulīgā mīlestība ir daudzveidīga, bet tā nav mīlestība vārda tiešajā nozīmē, tā attiecas uz pasauli uz ķermeni, kas ir laicīgs un mainīgs. Tāda mīlestība var dot jums zemes baudas, pasaulīgo laimi, apmierinājuma izjūtu un apmierinātību ar kādas vēlmes piepildīšanos. Visas tās ir tikai zemes baudas. Var gadīties, ka vienā dienā jums kaut kas sagādā prieku, bet nākamajā vairs ne. Piemēram, ziemā jūs esat laimīgi, uzvelkot vilnas mēteli, bet vasarā tas jums sagādātu neapmierinātību. Jūsu laime ir ierobežota laikā, situācijā, vietā, prāta stāvoklī. Tā ir laime, ko jums dod pieķeršanās.
Mīlestība ir nemainīga. Mīlestība ir pastāvīga un nelokāma. Mīlestība nepazīst dualitāti. Mīlestību nevar nopirkt, tā nepazūd pēc nosodījuma. Mīlestība ir nesavtīga un tā nav atkarīga no nosacījumiem. Mīlestība ir garīga, pati tās daba ir Dievišķa. Tieši tāda mīlestība bija Jēzū pret cilvēci, tā lika viņam lūgties par saviem mocītājiem, kad viņš tika pienaglots pie krusta. Vai tad tā nav mīlestības augstākā pakāpe?
Pieķeršanās liek saņemt un aizmirst, bet mīlestība vienmēr dod un piedod. Mīlestība ir Dievs. Dievs tā ir mīlestība. Dzīvojiet mīlestībā. Pieķeršanās ir gūsts, kas noved pie nelaimēm. Pieķeršanās rada ierobežojumus, tā ir pilnībā egoistiska. Bērns ir pilns ar mīlestību un Dievišķumu. Viņš aug, sāk mīlēt rotaļlietas, pēc tam viņam patīk spēlēties, viņā aug mīlestība pret draugiem. Jaunībā viņš mīl savu draugu, vēlāk ģimeni, pēc tam izveidojas mīlestība pret savu īpašumu un savu nodarbošanos. Mīlestībai ļauj aizplūst dažādos virzienos, tāpēc tā kļūst vājāka, visbeidzot kļūstot par pieķeršanos. Jūsu mīlestība pret Dievu ir uzticība, tā palīdz attīstīt labdarību, samierināšanos un paklausību. Tā piepilda jūsu dzīvi ar Dievišķumu. Tā palīdz jums sasniegt atbrīvošanos (apskaidrību). Visvairāk jums nepieciešama mīlestības paplašināšana. Sāciet ar mīlestību pret ģimeni, veltiet savu mīlestību radiniekiem, pēc tam pakāpeniski jums apkārt esošajiem cilvēkiem, visai sabiedrībai, jūsu valstij kopumā, visbeidzot visam Visumam. Jūs varat saprast un sajust Dievu tikai ar mīlestību un caur mīlestību. Mīlestībai nav trūkumu. Mīlestība ir jūsu dabiskā spēja, tā ir Dieva dāvana cilvēkam.”
Citiem vārdiem sakot, pieķeršanās visvairāk izpaužas ģimenē. Piemēram, sieva, kas ir pieķērusies vīram, vīru uzskatīs par savu īpašumu (neapzināti) un būs ļoti greizsirdīga uz katru, pat suni, kas mēģinās novērst vīra uzmanību no sievas. Lai kā vīrs censtos izdabāt sievas interesēm un vajadzībām, viņš nedrīkstēs šo laiku dalīt ar kādu citu, piemēram, savu kolēģi. Vīrietis nejūtas brīvs šādās attiecībās, jo viņam visu laiku jādomā kā izdabāt sievai, bet tā kā viņš mīl sievu, tad ir gatavs jebkādam upurim, lai tikai sieva būtu laimīga. Savukārt vīrietis, kas pret sievu izjutīs tikai pieķeršanās jūtas, var sākt protestēt un teikt, ka nejūtas brīvs.
Sieva, kas mīl vīru, izjutīs laimes izjūtu tikai no tā, ka mīl viņu. Viņa to neturēs piesietu sev, bet ļaus vīram būt pašam, priecāsies par viņa panākumiem, atbalstīs neveiksmēs un grūtos brīžos. Vīrietis šādās attiecībās jutīsies brīvs un tajā pašā laikā būs ļoti atbildīgs, neuzsāks attiecības ar citu sievieti un steigsies pie savas sievas tiklīdz to atļaus laiks.
Mīlestības un pieķeršanās sajūtas ir ļoti līdzīgas, tomēr ir nianse, kas atšķiras – Mīlestība pievelk, pieķeršanās atgrūž.
Nevajag satraukties, ja pamanāt sevī tikai pieķeršanos. Mīlestība attiecībās ir jāattīsta. Sākumā tās ir simpātijas. Pēc tam tā ir otra cilvēka trūkumu pieņemšana. Pēc tam jau nāk pieķeršanās dažādi līmeņi un tikai tad tiek sasniegta īsta mīlestība, kas ir brīvība. Līdz īstai mīlestībai ir jāizaug garīgi, tāpēc tik svarīgi ir mācīties un iet garīgās attīstības ceļu.
Kā mazināt šo briesmīgo sajūtu “mani nemīl”? Turpināt attīstīt mīlestības jūtas līdz patiesas mīlestības līmenim, jo tad kad tu patiesi mīli, tad tevī esošā mīlestība piepilda tevi un bailes aiziet projām, jo kur ir mīlestība, tur bailēm nav vietas.