Anna jautā: Manam dēlam joprojām ir problēma ar tualeti. Kaut viņam jau 6 gadi. Pa nakti guļ pamperos (2 nedēļas neguļ un katru reizi slapja gulta). Joprojām dažreiz var piekakāt bikses, varbūt ne visu devu tur ieliks, bet mazliet. Kad viņam bija gadiņš, tad bija stiprs aizcietējums tāds, ka viņš pat raudāja. Un visas tualetes lietas nāca vēlāk nekā citiem bērniem (bet man par to nebija stresa nekad, jo katrs attīstās savādāk). Viņam bija problēmas ar runāšanu (sāka runāt 3.5 g. un uzreiz ar teikumiem, nebija jādzer nekādas zāles). Labs puika, protams, dažreiz nācās uz viņu kaut ko stingri pateikt. Bet viņš nekad neko sliktu nedara pats pirmais, neiet uz konfliktiem NEKAD. Pēdējos mēnešos es redzu cik viņš ir vīrišķīgs.
Un vēl otrs jautājums- lielākā māsa un pats mazākais dēls visu laiku Damiru apbižo. Visu laiku vai nu sit vai nu apsaukā. Mazais redz, ka to dara māsa un māsa to atbalsta. Kad viņi brauc mašīnā, mazākais sit Damiru, Damirs kliedz. Māsa māca pati mazākajam, ka jārāda uz brāli ar pirkstu un jāsaka- “tas ir kaka”. Būtiski viņa pati apsaukā un pat var iesist Damiram un māca to mazajam, un sanāk ka 2 pret vienu.
Mēs ar vīru sakām, ka tā nevajag un nedrīkst, bet tas nepalīdz. Pēdējo 1-2 g. mums tādas problēmas, ka Damiru māsa un brālis apbižo un sit. Problēmas ar tualeti sākās kopš 1 g.
Līdz tam, kad piedzima mazais, māsa ļoti mīlēja Damiru. Sapratu, ka lielākam bērnam maz uzmanības, bet es neesmu robots, es nevaru dot vairāk nekā manī ir. Tie bērnu strīdi atņem daudz enerģijas mums ar vīru. Kāpēc 2 bērni apbižo 1? Gribas dzīvot harmonijā un lai starp bērniem ir mīlestība. Man katru reizi, kad viņi strīdas, ir tik nepatīkami. Lielāka meita neklausa, kad es viņai kaut ko saku. Apklust uz 5 minūtēm, rādot man nepatīkamu seju un uzreiz atkal apsaukā vai pa kluso sāka apvainot.
Pret viņu skolā bija emocionālā vardarbība 2 gadus (tik tikko pārcēlām uz citu skolu, kur cita attieksme pret bērniem).
P.S. Jūs esat daudz palīdzējusi man un manai ģimenei, mums daudz kas uzlabojas un vispār viss iet diezgan labi (protams, ik pa laikam parādās kādas problēmiņas, bet mēs cenšamies atrisināt).
Gribu Jums pateikt lielu paldies!
Elvita Rudzāte atbild: Damirs nakts miegā slapina gultā, jo viņā ir stress, kas ir saistīts ar nedrošības izjūtu un bailēm. Bērns nejūtas drošībā, nomoda laikā viņš ir ļoti modrs un situāciju kontrolē, bet miegā viņš atslābst, tāpēc arī nespēj kontrolēt to, ko spējis kontrolēt nomodā. Visticamāk viņš baidās ciest no savas māsas un brāļa vardarbības.
Nomoda laikā kakāšana biksēs norāda, ka viņa mātei ir kāds noslēpums vai kaut kas nepateikts, ko viņa baidās pateikt, lai citu acīs neizskatītos slikti. Iesaku Annai padomāt, ko viņa tik ļoti slēpj un baidās, ka tas tiks atklāts?
Māsa dara pāri brālim, jo uzskata, ka mamma vairāk mīl brāli nekā viņu un tā ir viņas atriebība par netaisnību. Mazākais brālis vienkārši seko lielākajai māsai, jo nesaprot, ko dara. Iesaku māsu vest pie bērnu psihologa un uz smilšu vai kādu citu terapiju, lai viņa var atbrīvoties no savām sāpēm un atvērties piedošanai. Visticamāk problēmas skolā arī nebija bez iemesla. Domāju, ka skolas maiņa var arī nepalīdzēt, ja netiks dziedināta bērna dvēsele.
Sociālais uzņēmums “DVĒSELES MIERS” aicina piedalīties atbalsta grupā “DZĪVES MEZGLU ATSIEŠANA” klātienē un/vai attālināti, trešdienās, sākot ar 2025. gada 30. jūliju, plkst. 18.00-20.00. Klātienē nodarbības notiks Kuršu iela 26A, Rīga; attālināti varēs pieslēgties klātienes nodarbībai ZOOM platformā. Dzīves Lasīt vairāk …
Sokrata tautskola aicina piedalīties pasākumā “Izglītības programmas “DOMĀTĀJS” dalībnieku saiets 2025”, 2025.gada 9. augustā, plkst. 11.00-17.00, Sirdsapziņas skolā, Bezdelīgu ielā 16, Sigulda, Siguldas novads. Pasākuma mērķis: attīstīt Domātāju savstarpējo sadarbību un kompetenci, lai sniegtu palīdzību cilvēkiem, kurus piemeklējušas dažādas dzīves Lasīt vairāk …