Kas ir tikumiska tīrība? 26.03.2015
Es neesmu par šo jēdzienu nekur tā tieši lasījusi. Es neesmu redzējusi šā jēdziena definīciju, tāpēc manis teiktais būs tas, kā es saprotu uz šo brīdi šo jēdzienu, ieklausoties savā sirdī.
Jēdziens tikumiska tīrība sastāv no diviem vārdiem: tikumība un tīrība. Rodas jautājums, vai tikumība var būt netīra? Teorētiski var, ja cilvēks tikumību izmanto savtīgos nolūkos. Viņš ārēji dzīvo tikumīgu dzīves veidu, viņš runā pareizus vārdus, viņš iekšēji jūtas tikumīgs, bet viņa motīvs kļūt tikumīgam ir bijis savtīgs, piemēram, lai iegūtu augstu amatu vai atzinību sabiedrībā.
Kā Dievs raugās uz šo cilvēku? Es domāju, ka Dievs nogaida, kad cilvēks apzināsies savu motīvu kāpēc viņš dzīvo tikumīgu dzīvi. Ko nozīmē Dieva nogaidīšana, kā tas izpaužas dzīvē? Es domāju, ka tās ir Dieva žēlastības, kuras saņem cilvēks, kas pielūdz un seko Dievam. Ja Dievs redz, ka cilvēku vada savtīgi motīvi, tad Viņš savās žēlastībās pret šo cilvēku ir skops. Ko tas nozīmē?
Svētā Terēze no Avilas brīnījās kāpēc Dievs viņai dāvāja tik daudz žēlastības, bet citām mūķenēm, kuras viņasprāt dzīvoja tikumiski tīru dzīvi, Dievs žēlastības nedāvāja. Svēta Terēze sevi uzskatīja par lielu grēcinieci un bija lielā neizpratnē kāpēc Dievs viņu tik bieži iepriecināja. Kad es lasīju Svētās Terēzes grāmatas, tad es savukārt biju izbrīnīta kāpēc viņa sevi uzskatīja par lielu grēcinieci. Man viņa šķita tik tīra un godīga savā rīcībā. Es sapratu kādas savas kļūdas viņa nespēja sev piedot, bet Dievs viņai piedeva visu, jo redzēja, ka viņas motīvs dzīvot tikumiski tīru dzīvi nebija savtīgs. Viņa vēlējās palīdzēt tā kā viņa to spēja. Viņa vēlējās sasniegt Dievu, lai to mīlētu un Viņam kalpotu.
Jau kādu laiku atpakaļ man radās interese par 100 gadus veciem notikumiem Krievijā, kad Krieviju vadīja pēdējais cars Nikolajs II un cara ģimenes draugs bija zemnieks Rasputins. Domāju, ka nav daudz cilvēku, kuri būtu tik ļoti apmeloti kā Rasputins. Manas iespējas uzzināt par Rasputinu bija ierobežotas, tikai tik daudz cik varēju izlasīt grāmatās. Vēlāk radās iespēja noskatīties dokumentālo filmu par Rasputinu, kurā viņš netika nomelnots, bet parādīts pavisam citā gaismā. Kad skatījos dokumentālo filmu, mani pārņēma dīvainas izjūtas, man ļoti sāpēja Dvēsele par 100 gadus veciem vēsturiskiem notikumiem. Tas nav man raksturīgi. Iespējams es esmu kādā no iepriekšējām dzīvēm bijusi līdzīgā situācijā, kad esmu palikusi nesaprasta un nosodīta, varbūt pat dedzināta uz sārta.
Es izjūtu Rasputina sirds tīrību. Es ticu viņa nevainojamam svētumam un tikumīgai tīrībai. Par viņu vēstures grāmatās mācīja un Padomju laika krievu filmās rādīja kā par netikumīgu cilvēku, izvirtušu baudu cienītāju. Es neticu nevienam sliktam vārdam, ko par viņu saka. Mana sirds saka, ka viņš patiešām bija tikumīgi tīrs cilvēks.
Tādu pašu apbrīnu es veltu pēdējā cara Nikolaja II ģimenei, īpaši viņa sievai. Vēstulēs, kuras viņa rakstīja savam vīram, jūtama tik tīra mīlestība, Dievišķā mīlestība.
Es jēdzienu “tikumīga tīrība” definēju sekojoši: “Tikumīga tīrība piemīt cilvēkam ar tīru Dvēseli, kas domā, runā un rīkojas saskaņā ar Dievišķajiem likumiem, apzināti atbrīvojoties no savām negatīvajām īpašībām, savu dzīvi ziedojot Dievam un palīdzībai visām Dieva radībām, nemēģinot no Dieva izkalpoties žēlastības un laicīgā dzīvē iegūt slavu, atzinību vai augstu amatu.”
Tālāk es sāku domāt vai jēdziens “tikumiska tīrība” sakrīt ar jēdzienu “Dvēseles tīrība”? Kad es mēģināju sajust savu Dvēseli kā tā jūtas, vai tā ir tīra, tad jutu, ka tai ir kaut kādi traucēkļi, kas tai traucē būt tīrai. Tās bija emocijas, manas negatīvās īpašības, kas tai traucēja brīvi justies un mierīgi elpot. Visas emocijas cilvēku saista, neļauj tam justies brīvam. Jo brīvāks cilvēks no emocijām, jo viņš ir gatavāks pieņemt dzīves daudzveidību ar mīlestību. Mīlestība ir vienotības jūtas, kas ir brīvība.
Tāpēc jēdzienu “Dvēseles tīrība” es definēju sekojoši: “Dvēseles tīrību raksturo brīvība no jebkāda veida emocijām. Tīra Dvēsele ir atvērta Dievam un Viņa piedāvātajai dzīves daudzveidībai. Tā mīl, nesoda, piedod un jūtas vienota ar ikvienu citu Dvēseli un dzīvo radību.”
Vai mūsdienās cilvēks var kļūt tikumīgi un dvēseliski tīrs? Es domāju, ka var un man ir laimējies šādus cilvēkus sastapt. Esmu priecīga, ka esmu viņus iepazinusi, jo daudz vieglāk ir iet garīgās attīstības ceļu, ja ir paraugs no kā mācīties. Es vēl esmu tikai ceļā, bet arī par to es esmu priecīga.
Novēlu katram no jums arī ieskatīties savā Dvēselē un pajautāt, kas man pietrūkst, lai es varētu sevi saukt par tikumīgi tīru cilvēku? Protams, nav pareizi sevi saukt par tikumīgi tīru cilvēku pat ja tāds patiešām esat, jo tikumīgi tīrs cilvēks ir tikai tad, kad viņu tādu ar savām Dvēseles acīm redz citi cilvēki. Pats svarīgākais ir sajust, ka jūsu Dvēsele brīvi elpo, tā beidzot ir kļuvusi brīva no negatīvām emocijām, lai dzīvotu tikumīgi tīru dzīvi.
Autore: Elvita Rudzāte