Kāpēc Latvijā ir izplatīta vardarbība gan starp bērniem, gan starp pieaugušajiem? 31.01.2023
Kristīne jautā: Labi es saprotu, ka katram savas kļūdas, bet kāpēc Latvija ir augstākajā vietā attīstīto valstu skaitā ar mobingu skolās? Es saprotu, ka viens ir tas, ka sabiedrībā tas tiek uzskatīts par normu, bet kāpēc tad tas tā ir veidojies? Un otrs, ka pieaugušie paši uzvedas briesmīgi kaut vai sociālos tīklos. No kā tas ir veidojies, kāpēc tieši Latvija pēdējos gados ieņem augstāko vietu?
Elvita Rudzāte atbild: Mobings skolās, uzbrukšana citiem caur sociālajiem tīkliem ir vardarbības izpausmes formas.
Vardarbības pamatcēlonis ir mīlestības trūkums. Ja bērns izjūt bailes “mani nemīl”, tad bieži, lai pievērstu sev uzmanību, bērns izvēlas būt pret kādu vienaudzi vardarbīgs. Ja pieaugušie ignorē šo problēmu un nepalīdz bērnam atgūt ticību, ka viņu tomēr mīl bez nosacījumiem, tad bērna vardarbīgums var attīstīties tālāk un pieaugot šis cilvēks būs vardarbīgs.
Sabiedrībā ir maldīgs uzskats, ka vardarbīgi pārsvarā ir vīriešu dzimuma pārstāvji. Patiesībā arī sieviešu dzimuma pārstāves ir vardarbīgas, tikai viņu vardarbība vairāk ir emocionāla nekā fiziska, bet mēdz būt arī gadījumi, ka arī sievietes ir fiziski vardarbīgas, piekaujot savu vīru.
Garīgajā skatījumā vardarbība nav atbalstāma ne pret vienu dzimumu. Cilvēks, kas ir vardarbīgs, uzņemas uz sevis negatīvu enerģiju, ko austrumos sauc par karmu.
Piemēram, ja sieviete manipulē ar vīrieti, tad viņa noteikti piesaistīs sev dzīves situāciju, kad kāds manipulēs ar viņu, piemēram, bērns vai vecāki vai darba devējs vai citi cilvēki. Tieši tas pats attiecas uz vīrieti – ja vīrietis manipulē ar sievieti, tad viņš piesaistīs situāciju, kad kāds manipulēs ar viņu.
Patiess gadījums: sieviete ilgus gadus manipulēja ar bagātiem vīriešiem. Pusmūžā viņa piedzīvoja no bagāta vīrieša pret sevi vērstu tik spēcīgu manipulāciju, ka zaudēja ierasto grezno dzīvi.
Sabiedrībā vairāk runā par vīriešu vardarbību pret sievieti, jo vīrietis ir fiziski stiprāks par sievieti un sieviete nekaunas to atzīt. Tāpēc gadījumi, kad vīrietis ir fiziski vardarbīgs pret sievieti ir biežāk apspriesti nekā gadījumi, kad sieviete ir fiziski vardarbīga pret vīrieti, bet arī sievietes mēdz būt fiziski vardarbīgas pret vīriešiem. Sabiedrībā par šiem gadījumiem nerunā, jo vīrietim ir kauns atzīt, ka sieviete pret viņu ir bijusi fiziski vardarbīga, ka viņš ir pieļāvis vardarbību pret sevi jeb bijis vājš vīrietis.
Fakts, ka sabiedrība atbalsta sieviešu manipulāciju ar vīriešiem, tiražējot to plašsaziņas līdzekļos un sociālajos tīklos, norāda tikai uz sabiedrības zemo kolektīvo apziņas līmeni. Es nezinu cik tālu vēl turpināsies sabiedrības degradācija, bet situācija paliek arvien sliktāka. Skumji, bet fakts. Par to arī liecina uzbrukumi tiem, kas mēģina kaut ko darīt, lai sabiedrības morāle attīstītos, lai sabiedrība aizdomātos par Dievišķajiem likumiem un tikumības principiem.
Vardarbīgs cilvēks ir ar zemu apziņas līmeni. Cilvēks ar augstu apziņas līmeni nekad nebūs vardarbīgs.
Cilvēki ir vardarbīgi tikai tāpēc, ka nezina cilvēciskās vērtības. Pastāv 5 galvenās vispārcilvēciskās vērtības – patiesība, pareiza rīcība (tikumība), miers, mīlestība un nevardarbība. Zīmējot piramīdu, nevardarbība būtu piramīdas virsotnē. Kāpēc? Tāpēc, ka tikai cilvēks, kas ir patiess, kontrolē savu rīcību un cenšas dzīvot tikumīgi. Tikai cilvēks, kas dzīvo tikumīgi, izjūt iekšēju mieru. Tikai cilvēks, kas izjūt iekšēju mieru, spēj mīlēt. Tikai cilvēks, kas mīl, nevienam nenodara pāri ne ar domām, ne ar vārdiem, ne ar rīcību. Tātad, lai sasniegtu tik augstu apziņas līmeni, lai cilvēks nebūtu vardarbīgs, viņam ir jābūt patiesam, tikumīgam, mierīgam un mīlošam.
Tātad, lai sabiedrībā mazinātu vardarbību, nepieciešams celt sabiedrības apziņas līmeni. Lai celtu sabiedrības apziņas līmeni, sabiedrība ir jāizglīto.
Galvenā nelaime ir tā, ka sabiedrība uz vardarbīgajiem skatās ar nosodījumu un necenšas šiem cilvēkiem palīdzēt kļūt labākiem. Piemēram, cietumos ir ieslodzītie, kas ir nogalinājuši cilvēkus. Arī slepkava var kļūt labāks un vairs nevienam nedarīt pāri, ja tikai viņā tiek atmodinātas mīlestības jūtas.
Vīrietis nesit sievietei, no kuras plūst mīlestība. Vīrietis sit sievietei, kura iekšēji gribētu pati nosist vīrieti, tikai savas izjūtas slēpj. Sabiedrība neko nezina par enerģiju mijiedarbību, nezina, ka upuris sev piesaista vardarbību. Upuri reti kad atzīst, ka arī paši ir vardarbīgi, ja ne fiziski, tad vismaz domās, bet domas ir enerģija, kas piesaista to, ko domā. Tāpat vairums sabiedrības neatzīst Dievišķo Karmas likumu, kas nosaka, ka viss pie tevis atgriežas atpakaļ – ja esi bijis labs, saņemsi labo; ja esi bijis slikts, saņemsi slikto.
Bieži kāds pret tevi ir vardarbīgs tikai tāpēc, ka viņa uzdevums ir palīdzēt dzēst tavā aurā esošo vardarbības enerģiju, kas ir radusies iepriekšējo dzīvju laikā, bet tā kā cilvēki domā, ka šī ir pirmā un vienīgā dzīve, tad viņiem nav pieņemams skaidrojums, ka cilvēks cieš no vardarbības tikai tāpēc, ka pats kādā no iepriekšējām dzīvēm ir bijis vardarbīgs.
Tāpat cilvēkiem grūti noticēt, ka viņu sliktās domas var izprovocēt varmāku uzbrukt viņam. Tāpēc tik svarīgi ir nevis cīnīties ar vardarbību, bet sākt sabiedrībai skaidrot, kāpēc vispār sabiedrībā pastāv vardarbība, palīdzot sabiedrībai kļūt labākai.
Viss sākas ar indivīdu. Ja cilvēks strādā ar sevi, attīra savu auru no negatīvās enerģijas, tad no viņa plūst pozitīvā enerģija, kas pozitīvi ietekmē apkārtējos. Taču auru nevar fiziski attīrīt no negatīvās enerģijas, tā pati attīrās, ja cilvēks ir izpratis savas kļūdas un turpmāk tās vairs neatkārto. Ja vismaz 10% sabiedrības strādātu ar sevi un kļūtu mīloši, tad vardarbība sabiedrībā mazinātos līdz minimumam.
Tāpēc koncentrēsimies nevis uz sekām, bet uz cēloņiem, ceļot sabiedrības apziņas līmeni.
Iesaku ikvienam, kas vēlas celt savu apziņas līmeni, piedalīties Sokrata tautskolas apziņas līmeņa paplašināšanas semināros, tuvākie semināri:
08.02.2023 19:30 – 21:00 |
Apziņas līmeņa paplašināšanas 3. seminārs “DZĪVES SPĒLE JEB KUR IR PATIESĀ REALITĀTE?”, attālināti |
22.02.2023 |
Apziņas līmeņa paplašināšanas 4. seminārs “GARĪGĀS IZAUGSMES CEĻŠ”, attālināti |
Semināru ieraksti: