Tikumības vērtība 11.08.2023
Visu reliģiju pamatlicēji, arī latvju viedie mums ir mācījuši likt savas dzīves pamatos taisnīgos garīgi tikumiskos principus, uz kuriem balstīta kārtība Visumā. Diemžēl mūsdienās liela sabiedrības daļa neizprot tikumības principus un tikumības jēdzienu, tāpēc rodas savstarpējo viedokļu sadursmes. Kas tad ir tikumība?
Tikumība ir Dievišķo uzvedības standartu un visaugstāko tikumisko un garīgo standartu ievērošana ikdienas dzīvē.
Vienmēr ir pastāvējuši aizliegumi, kuri tika realizēti reliģiskā un valstiskā līmenī. Mūsdienās situācija ir mainījusies – tikai mūsu apziņa var kalpot par cenzoru, kas var mums aizliegt darīt to vai ko citu.
Senākos laikos mūsu tautai tikumība bija svētība. Latviešu tautas dziesmās tikums ir daudzināts kā labas reputācijas un laimīgas dzīves priekšnosacījums: “Kas no meitas daiļumiņa, ja nav laba tikumiņa?”
Dižais domātājs Konfūcijs par tikumību ir teicis: “Tikumība ir normu, principu un noteikumu sistēma, kas regulē cilvēka izturēšanos, rīcību sabiedrībā un attieksmē pret citiem cilvēkiem.”
Par tikumīgu tiek uzskatīts cilvēks, kas dzīvo saskaņā ar Dievišķajiem likumiem. Daudzi cilvēki nezina Dievišķos likumus, tāpēc viņiem jāieklausās savā sirdsapziņā, jo tieši sirdsapziņa ir galvenais cenzors. Visām mūsu darbībām jābūt saskaņā ar Dievišķajiem likumiem. Mēs nedrīkstam veikt nekādas darbības, kas ir pretrunā ar Dievišķiem likumiem, kuri pastāv šajā Visumā.
Ja cilvēks savā apziņā neglabā orientierus, pareizus paraugus, uzvedības un tiekšanās etalonus, tad sabiedrība kļūst slima un ir lemta izmiršanai. Tāpēc sabiedrībā pastāvīgi ir jāatjauno tikumiskie un morāles orientieri.
Vissenākā grāmata, kas bijusi jau pirms 4,5 tūkstošiem gadu, ir “Manu likumi” – pirmsvēdiskā perioda grāmata, kurā aprakstīti tikumības principi: pazemība, ļaunā atmaksāšana ar labo, mērenība, godīgums, tīrība, savaldība jūtās, Šastru zināšana (šastra – zinātne par mājām), augstākās dvēseles zināšana, patiesīgums, atturēšanās no dusmām. Šie ir desmit tikumi, kas ir obligāti, uz kuriem balstās tikumīga dzīve.
Manu likumu principi pastāv arī citās reliģijās: džainisma pamatlicēja Mahāvīras mācībā, budisma pamatlicēja Gautamas Budas 10 baušļos, Rietumu pasaulē dominējošās kristietības pamatos tie ir formulēti 10 Mozus baušļos un Jēzus Kristus novēlējumos. Atšķirības ir tikai vārdiskajos formulējumos, būtība visos ir viena un tā pati, un tas savukārt liecina par avotu vienotību.
Tikumības principu avots ir Gaismas Hierarhija jeb Lielā Baltā Brālība, kas miljoniem gadu kūrē Zemes cilvēces evolūciju, sniedzot mums visu iespējamo palīdzību.
Pirmais, kas ir katrā tai vai citā formā izteiktā reliģijā, ir tikumības Zelta likums: “Izturies pret citiem tā, kā tu gribi, lai citi izturas pret tevi” jeb “nedari citiem to, ko tu negribi, lai citi darītu tev”.
No sengrieķu avotiem jāmin Homēra “Odiseja” un Hērodota “Vēsture”, un tai vai citā formā tikumības Zelta likums sastopams arī Talesa no Milētas, Hesioda, Sokrāta, Platona, Aristoteļa un Senekas darbos. Bībelē tas minēts Kalna sprediķī šādā formulējumā: “Tad nu visu, ko jūs gribat, lai cilvēki jums dara, tāpat dariet arī jūs viņiem.” (Mateja ev. 7:12).
Zināt baušļus un ievērot baušļus – tas nav viens un tas pats. Visām darbībām jābūt saskaņā ar Dievišķajiem likumiem, tikai tad tu vari teikt, ka dzīvo tikumīgu dzīvi. Diemžēl mūsdienās maz ir cilvēku, kas cenšas dzīvot tikumīgu dzīvi. Nav jēgas mēģināt mainīt ārējo situāciju, jo nevienu ar varu nevar pārmainīt. Ir jēga mainīt tikai sevi, apzinoties tikumības vērtību.
Mūsu ticības pakāpe, iekšējo motīvu tīrība vada visas mūsu dzīves puses. Tikumības vērtība balstās uz Patiesības vērtību, jo ja cilvēks nav patiess domās un vārdos, tad viņa rīcība nevar būt tikumīga.
Citiem vārdiem sakot, patiesa tikumība ir patiesība darbībā. Tikumības ievērošana – tie ir veiktie darbi saskaņā ar Patiesības vērtību. Nepietiek ar to, ka jūs pats sevi pasludināt par tikumīgu, ir svarīgi, lai to teiktu par jums arī citi.
Katrā valstī ir sava kultūra un līdz ar to atšķirīgi tikumi. Piemēram, Arābu Emirātos vīrietim var būt vairākas sievas, ja viņš materiāli var tās uzturēt. Vai vīrietis dzīvo tikumīgi, ja viņš vienu nakti guļ ar vienu sievu, otru nakti ar otru sievu? Intīmo attiecību laikā tiek uzņemta partnera enerģija. Ja intīmās attiecības notiek ar vairākiem partneriem īsā laika periodā, tad enerģiju uzņem visi partneri. Ja vīrietim ir vairākas sievas, tad enerģētiskā līmenī sākas cīņa starp sievām. Cīņas enerģija ir dusmu enerģija. Dusmām pārsniedzot kritisko robežu, cilvēks saslimst ar garīgu vai fizisku slimību.
Rīcība ir tikumīga tikai tad, ja tā nevienam nenodara sāpes. Tāpēc daudzsievību nevar nosaukt par tikumīgu rīcību.
Ierēdņi, kas ņem kukuļus un negodprātīgi izpilda savus pienākumus, cer dzīvot ilgi un laimīgi, taču, ja viņi zinātu, kā darbojas Dievišķais Likums, tad viņi saprastu, ka viss, ko viņi iesējuši, agri vai vēlu atgriezīsies pie viņiem kā bumerangs.
Sabiedrisko domu un audzināšanu ļoti ietekmē plašsaziņas līdzekļi un mūsdienās arī sociālie tīkli. Ja informācijas izplatīšanas vadībā būtu augsti tikumīgi cilvēki, kas nepieskaņotos vidējam apziņas līmenim, bet veltītu savu laiku un spēkus audzinošu, filozofisku un estētisku filmu, pārraižu, video un rakstu radīšanai, tad sabiedrības problēmas automātiski sāktu samazināties.
Ievērojot Tikumības baušļus, mēs saņemam aizstāvību no Augstāko Spēku un Dieva puses. Tikumība aizstāv Savu aizstāvi. Respektīvi, ja cilvēks ievēro Tikumību, Viņa to aizstāv. Tā ir Dieva aizsardzība, tā ir Augstākā „Es” aizsardzība.
Ja valsts ievēro tikumību, Dievs to aizsargā un palīdz tai attīstīties. Ja valsts dara visu, lai paplašinātu sabiedrības apziņas līmeni, samazinot korupciju un birokrātiju, tad valsts uzplaukst visās jomās. Ja valsts sāk nīkuļot visās jomās, tas nozīmē, ka valstī pazeminās tikumības līmenis un tiek ignorēta tikumības vērtība.
Ja vēlamies, lai mūsu valsts attīstās, mums ir jādara viss, lai paplašinātu sabiedrības apziņas līmeni, jo zems apziņas līmenis nekad nespēs izprast tikumības vērtību.
Tāpēc es neatlaidīgi turpinu vadīt seminārus, rakstīt rakstus, īstenot Sirdsapziņas skolas, Sokrata tautskolas, biedrības “Dzīvot pēc Sirdsapziņas” un citus sociālus projektus, jo apzinos, ka arī mazs cinītis var gāzt lielu vezumu.
Arī tev ir iespēja kaut ko darīt sabiedrības apziņas līmeņa paplašināšanas labā, lai sabiedrība sāktu apzināties cilvēciskās vērtības un to nozīmi cilvēku liktenī. Dievs negaida, lai mēs izdarītu daudz. Dievs gaida, lai mēs darām to, ko spējam tajā vietā, kurā šobrīd esam.
Autore: Elvita Rudzāte