Dace jautā: Vēlējos pajautāt par matu sirmošanu. Man vēl nav 30, bet mati paliek sirmi. Esmu daudz meklējusi un lasījusi par to, bet varbūt jūs ko varat ieteikt?
Elvita Rudzāte atbild: Mati sāk sirmot, ja organismā samazinās melatonīna hormonu daudzums. Lai labāk izprastu šī hormona nozīmību, jāizprot, ka svarīgu vietu cilvēka organismā aizņem 2 hormoni – serotonīns, kuru dēvē par „laimes hormonu,” un melatonīns jeb „miega hormons,” kas organismā atbild par miegu.
Serotonīna simboliskā nozīme ir sava Gara apzināšanās. Tie, kuri apzinās savu Garu, tie iekšēji jūtas laimīgi, tāpēc arī šo hormonu sauc par „laimes hormonu”. Ja organismā trūkst serotonīna, cilvēks jutās nomākts, pasliktinās garastāvoklis un noskaņojums. Ja cilvēks vēršas pie Smalkā plāna, lasot lūgšanas vai vienkārši sarunājoties, tad serotonīna hormoni rodas no jauna. Tāpēc lūgšanas ļoti palīdz cilvēkiem uzlabot veselības stāvokli.
Melatonīns jeb „miega hormons” veidojas no serotonīna, iestājoties tumsai. Tas cilvēkam nodrošina miegu. Bez melatonīna cilvēks nevarētu aizmigt un izgulēties. Ja cilvēkam organismā trūkst serotonīna, kura deficīts veidojas stresa apstākļos un pie depresīviem stāvokļiem, nervu sistēma kļūst vājāka, un sāk attīstīties iemigšanas traucējumi un miega problēmas. Melatonīns ir augšanas hormons, tāpēc cilvēkam miegā aug nagi, mati un pārējās ķermeņa daļas. Ja cilvēkam melatonīna hormonu daudzums ir pietiekams, tad mati nenosirmo. Melatonīna hormonu daudzums organismā samazinās, ja cilvēks naviekšēji priecīgs par savu dzīvi. Viņā parādās domas – es nevaru, es nemāku, kas ir garīgais vājums. Sirmi mati veidojas cilvēkam, kurš nespēj atrisināt kādu problēmu, kura rada viņā iekšēju pārdzīvojumu, un viņam tādēļ ir nolaidušās rokas – to, ko visvairāk vēlējos, tas nesanāca. Viņam ir kauns par radušos situāciju, un tajā pašā laikā lepnums neļauj kādam savu problēmu atzīt. Šī sajūta aizver cilvēkam Dvēseli. Cilvēks turpina dzīvot, kā vajag, tā kā to grib redzēt sabiedrība vai apkārtējie, nevis tā kā vēlētos viņa Dvēsele, un mati lēnām sāk nosirmot. Cilvēks, kuram melatonīna hormonu daudzums ir normālā līmenī, pa dzīvi iet viegli un priecīgi. Cilvēks, kuram melatonīna hormonu daudzums ir samazināts, iekšēji jūtas kā vecs cilvēks ar nolaistām rokām.
Sokrata tautskola aicina piedalīties Artas Skudras-Štarkas vadītajā atbalsta grupā “Attiecību uzlabošana ģimenē un Dzīves mācības” (vakara grupa) – 14., 21., 28.maijs, 04., 11., 18.un 25.jūnijs, no plkst.19.00 – 21.00, Zoom platformā Mēs visi esam dažāda veida attiecībās Lasīt vairāk …