Mazvērtības mācība 16.05.2024
Mazvērtība var būt gan karmiska, gan iegūta problēma. Karmiska tā ir tajā gadījumā, ja cilvēks iepriekšējā dzīvē ir nomiris ar milzīgu mazvērtības izjūtu tā arī neizprazdams mazvērtības mācību vai ar savu kļūdaino uzvedību citiem ir radījis mazvērtības izjūtu. Šādā gadījumā cilvēka gars pirms iemiesošanās izvēlēsies vidi – ģimeni, valsts iekārtu, kura viņā veicinās mazvērtības izjūtas attīstību.
Mazvērtība ir iegūta problēma, ja cilvēka gars pirms iemiesošanās ir izvēlējies iemiesojuma laikā apgūt mazvērtības mācību. Tādā gadījumā cilvēks izvēlas ģimeni, kur kāds no ģimenes locekļiem kritizē viņu, viņa trūkumus, radot cilvēkā nepārliecinātību par sevi un savām spējām.
Mazvērtība rodas no salīdzināšanas un tā attīstās jau no bērnības. Sākumā vecāki salīdzina bērnu ar citiem bērniem attīstībā, vēlāk tas turpinās izglītības iestādē, jo visa mūsu izglītības sistēma balstās uz salīdzināšanu un vēlāk, strādājot darbā, konkurence mazvērtības izjūtu attīsta tālāk, tāpēc arī daudziem cilvēkiem ir mazvērtības kompleksi.
Kāda ir mazvērtības mācība jeb kas jāmācās tiem, kas izjūt mazvērtību?
Mazvērtība māca cilvēkam izprast, ka viņš ir unikāls, ka nav ne labāks, ne sliktāks par citiem cilvēkiem, ka arī citi cilvēki ir unikāli un nav labāki vai sliktāki par citiem cilvēkiem.
Bieži cilvēki ar mazvērtības kompleksiem nodara pāri citiem cilvēkiem, visbiežāk tiem uzbrūkot. Daudzi noziedznieki, kas ir vardarbīgi pret citiem, slēpj savus mazvērtības kompleksus aiz ārējas bravūras un agresijas, pazaudējot cilvēcību. Tāpēc otra ļoti svarīga mazvērtības mācības puse ir apzināties, kas ir cilvēcība jeb kas ir īsts cilvēks. Citiem vārdiem sakot, mazvērtības mācība māca nepazaudēt cilvēcību jeb būt par cilvēku.
Avatārs Šri Satja Sai Baba par cilvēcību saka:
- Cilvēciskā būtne dzimst no savas mātes miesām, bet cilvēciskums rodas no Dievišķā, tas ir bijis vienmēr.
- Cilvēks bez Dieva nav cilvēks. Dievs bez cilvēka vienmēr ir Dievs.
- Viss ir vienots: izturieties pret visu vienādi. Pasaule ir vienota: izturieties labi pret visiem.
- Kad jūs uz kādu norādāt ar pirkstu, tad atcerieties, ka trīs pirksti ir vērsti pret jums pašiem. Citiem vārdiem – ja jūs citos atrodat trūkumus, tad ar trīskārt saasinātu uzmanību vērsieties pret saviem trūkumiem.
- Ja kāds norāda uz jūsu trūkumiem, tad esiet viņam pateicīgi, jo jūs paši neesat spējīgi tos sevī saskatīt. Trūkumus jūs spējat saskatīt tikai citos cilvēkos.
- Apņemieties gūt uzvaru savas būtības meklējumos. Domu, vārdu un darbu vienotībā pastāv īsta cilvēcība.
Katram cilvēkam ir savas stiprās puses un talanti, kā arī trūkumi. Nav ideālu cilvēku, visi ir tikai cilvēki ar savu labo (51%) un slikto (49%), bet atšķirība ir tikai proporcijās. Jo vairāk cilvēks pauž savu labo, jo lielāka vēlēšanās slēpt savu slikto. Jo vairāk cilvēks dzīvo atbilstoši savai būtībai, jo vairāk viņu kritizē vai atgrūž, jo viņš necenšas citiem izpatikt. Tanī pašā laikā kritizētāji šo cilvēku apbrīno un apskauž, ka viņš var būt pats, bet viņiem jādzīvo tā kā citi to vēlas.
Ja mazvērtības kompleksi ir pamatīgi un nāk līdzi no bērnības, tad cilvēks bieži vien ir kluss, viedoklis ir, bet tas netiek pausts. Ir daudz lielākas grūtības iepazīties, komunicēt. Kompleksu mākti cilvēki reti tēmē augstu karjerā vai privātajā dzīvē. Ja tīņu gados meitene nav bijusi izskatīga, viņa tā bieži vien arī jūtas pieaugusi. Kompleksu māktie cilvēki izvēlas iekšēji ciest, salīdzināt sevi ar citiem un vienmēr būt tas mazais cilvēciņš aizmugurē.
Cilvēkam pieaugot, mazvērtības komplekss var izpausties pārspīlētā tieksmē kaut ko iegūt, pierādīt citiem, ka esi ko vērts. Tad šīs veiksmes izpausmes un pierādīšanas kampaņa arī bieži vien ir vērienīga, tā teikt, uz visiem simts procentiem. Ir cilvēki, kas savus kompleksus pārvērš agresijā. Viņi sajūt, kurš ir vājāks, un sāk viņu tiranizēt. Sāk aizvainot, iespējams pat fiziski darīt pāri, tā viņi netieši atriebjas saviem pāridarītājiem, jo neviens mazvērtības komplekss nav radies bez citu iejaukšanās – nievām, smiekliem, noraidījuma.
Pieaugušo cilvēku kompleksi parasti izpaužas veiksmīgāku, naudīgāku, augstāk stāvošu cilvēku klātbūtnē – sarunas pieklust un viedoklis vairs nav tik spēcīgs. Lai kā izpaustos tavi mazvērtības kompleksi – sēžot klusi, kautrējoties un raudot, vai, gluži pretēji, skaļi kādu aizvainojot un mokot – tev nav ar tiem jāsadzīvo, tev ar tiem jātiek galā.
Kā pārvarēt mazvērtības izjūtu?
Koncentrējies uz saviem talantiem, prasmēm un spējām. Ikvienam cilvēkam ir talanti un kādas īpašākas spējas, kuras viņš iespējams pat nav novērtējis kā spējas. Maz ir cilvēku, kas apzinās savus talantus. Tāpēc ļoti svarīgi cilvēkam ir iepazīt pašam sevi.
Ja nespēj sevī ieraudzīt īpašo, tad lūdz palīdzību no malas pie dzīves izpratnes skolotāja, kas analizējot tavu dzīvi, īpašu uzmanību pievēršot tavai bērnībai, spēs ieraudzīt tevī tavu potenciālu, kuru tu pats neesi pamanījis.
Galvenais atceries, ka tu esi tikpat īpašs kā visi citi cilvēki. Tu neesi labāks par citiem, bet tu neesi arī sliktāks par citiem. Tu esi cilvēks.
Autore: Elvita Rudzāte