Kā lai kļūstu mērķtiecīgāka un pabeigtu vienmēr iesākto? 30.11.2015
Edīte jautā: Kāpēc es nespēju lietas novest līdz galam. Agrāk biju mērķtiecīga, ja kaut ko iesāku, tad arī centos pabeigt. Pēdējos gados jūtu, ka ļoti ātri apnīk iesāktais, iesāku augstskolu-pametu, iesāku auto skolu -arī pametu, sāku iet uz sporta klubu, jo vēlos notievēt-arī pametu. Tas attiecās pat uz sīkām lietām. Pats galvenais, ka esmu gribējusi un gribu šos mērķus sasniegt, taču vienmēr notiek kas tāds, ka nenoticu sev. Kā lai kļūstu mērķtiecīgāka un pabeigtu vienmēr iesākto?
Elvita Rudzāte atbild: Visa pamatā ir MOTĪVS kāpēc tu to dari. Ja motīvs ir savtīgs – es vēlos kaut ko iegūt, tad agrāk vai vēlāk sirds sāks protestēt un cilvēks zaudēs par to interesi. Apskatīsim Edītes pieminētos piemērus.
1. Mācīšanās augstskolā. Ja cilvēks mācās augstskolā, lai kādam pierādītu, ka viņš ir gudrs, tad tā ir vēlme iegūt atzinību, uzslavu, kas ir savtīgs motīvs. Ja cilvēks mācās augstskolā, jo vēlas apgūt profesiju, kura viņu ļoti interesē, kurā viņš vēlas strādāt, tad viņš mācās pavisam ar citu attieksmi un augstskolu pametīs tikai ārkārtas apstākļu dēļ.
2. Auto tiesību iegūšana. Ja cilvēks vēlas nokārtot auto tiesības, jo tā ir viņa nepieciešamība saistībā ar dzīves vietu vai darbu, tad viņš sakoncentrēs visus spēkus, lai to izdarītu līdz galam. Ja cilvēks vēlas iegūt auto tiesības, lai ar mašīnu varētu vieglāk baudīt dzīvi, lai parādītu citiem, ka arī es braucu, tad motīvs ir savtīgs un kādam, saskaroties ar grūtībām, var zust par to interese.
3. Sporta kluba apmeklēšana, lai notievētu. Ja cilvēks apmeklē sporta klubu, lai izpatiktu citu uzskatiem kādam ir jābūt skaistam ķermenim, tad viņš to dara nevis nepieciešamības dēļ, bet tāpēc, lai kādam izpatiktu un motīvs kļūst savtīgs. Ja cilvēks apmeklē sporta zāli, jo liekais svars rada problēmas veselībai un sportošana ir kļuvusi par viņa nepieciešamību, tad viņš to dara ar pavisam citu motīvu un diez vai viņš pametīs sporta zāli, ja zinās, ka tas ir labākais risinājums viņa veselībai.
Tāpēc, kad jūs izvirzāt mērķus, vispirms padomājiet par savu motīvu, kāpēc vēlaties šo mērķi sasniegt? Vai motīvs nav savtīgs? Protams, ir daudz cilvēki, kas diezgan labi sasniedz savtīgus mērķus, bet tas ir tikai līdz brīdim, kad notiek psiholoģijā tā saucamais “izdegšanas sindroms”. Savtīgs motīvs vienmēr noved pie izdegšanas vai dabiskas atteikšanās no mērķa sasniegšanas.
Piemēram, man ir zināma sieviete, kuras mērķis bija dzīvot labi nodrošinātu materiālu dzīvi, un lai sasniegtu šo mērķi, viņa noskatīja bagātu precētu vīrieti un darīja visu, lai viņu iegūtu. Viņai tiešām izdevās izjaukt ģimeni, vīrietis ir kopā ar viņu, materiāli viņa ir nodrošināta, bet viņa ir ļoti nelaimīga, jo attiecībās nav mīlestības, ir tikai savtīgums. Sievietei materiālie labumi ir pats svarīgākais dzīvē, un viņa turpina kopdzīvi ar vīrieti, kaut arī ar sirdi jūt, ka tā nav pareizi, tāpēc ģimenē bieži ir strīdi, kas ietekmē abu partneru nervu sistēmu, radot psihiskus traucējumus. Sievietes motīvs ir savtīgs, mērķi viņa ir sasniegusi, bet sirds protestē, tāpēc arī sieviete nav laimīga un pati sev rada veselības problēmas.
Ja motīvs ir cēls, lai kādam palīdzētu, tad parasti cilvēks saņem no Dieva spēku (Dievišķo enerģiju) īstenot tādus mērķus, kādi no malas šķiet pat nereāli izdarāmi.