Dieva pielūgšana 18.07.2013
Man bieži ir jautājuši, kā ir jālūdz vai jāsarunājas ar Dievu? Kāpēc ne vienmēr Dievs izpilda visus lūgumus? Vai es lūdzu pareizi? Kad mēs lūdzam Dievu, mēs šaubāmies, vai Viņš atbildēs vai nē. Arī es esmu lūgusi palīdzību Dievam. Dažreiz šīs lūgšanas ir pavisam īsas. Ne vienmēr visas manas lūgšanas Dievs ir piepildījis. Ja mana lūgšana nepiepildās, es zinu, ka lūdzu to, kas man nav nepieciešams. Es pilnībā paļaujos uz Dievu, jo zinu, ka Viņš labāk zina, kas man ir nepieciešams, lai es garīgi attīstītos.
Mans Skolotājs Satja Sai Baba par Dieva pielūgšanu saka: „Bez mīlestības jums nav tiesību izjautāt vai lūgt Dievu. Ar sliktām domām un jūtām sirdī nav iespējams pielūgt Dievu, kas ir tīrs, neaptraipīts un rāms. Vismaz svētnīcās un svētās vietās palieciet mierīgi un izbaudiet svētlaimi.”
Sai Baba uzskata, ka lūgšanas ir efektīvākas, ja tās veic dziedot. Viņš apgalvo: „Ja jūs lūdzaties dziedot, lūgšanas piepildīsies. Mūzika ļauj jums saplūst ar Dievišķo. Dziedot Dieva vārdu, var saplūst ar Dievu. Tādēļ tiek ieteikts koris, kolektīva dziedāšana. Neviens cits garīgs rituāls nav tik valdzinošs kā dziedāšana. Dziediet pie sevis, neuztraucieties par citiem. Pilnīgi noteikti mūzikā ir dzīve un skaistums. Mūzika ir Dieva dāvana.”
Kad es biju Indijā Sai Babas Ašramā, katru dienu no rīta un pēcpusdienā notika lūgšanas. Mani pārsteidza tas, ka lūgšanas izpaudās vēdu dziedāšanā. Piedaloties lūgšanu procesā, es negaidīti sapratu, ka mūsu latviešu tautas dziesmas ir ar tādu pašu Dievišķu enerģiju kā indiešu vēdas. Es sapratu, ka mūsu Dziesmu svētki patiešām ir pilni ar Dievišķu enerģiju un dod cilvēkiem dziedinošu spēku. Mani pārsteidza atklāsme, ka mūsu iemīļoto komponistu dziesmas taču arī ir kļuvušas par visas tautas dziesmām. Tās ir dziesmas, kuras mēs dziedam saviesīgos vakaros pie galda, draugu kompānijās un citos pasākumos; tās ir dziesmas, kuras dzied tauta neoficiālajā Dziesmas svētku daļā. Mēs neesam apzinājušies savu tautas dziesmu vērtību un spēku. Dziediet mūsu tautas dziesmas, dziedāšanas laikā domās lūdzot palīdzību Dievam, un jūs to saņemsiet. Arī latviešu tautas himna “Dievs svētī Latviju” ir enerģētiski ļoti spēcīga dziesma. Tikai mēs pagaidām vēl to neapzināmies. Esmu ievērojusi, kad pirms hokeja izlases vai Dinamo Rīga spēles spēcīgi tiek nodziedāta mūsu himna, hokejistiem izdodas uzvarēt, bet, ja tā tiek nodziedāta vārgā tonī, tad izsķirošās spēlēs mūsējie zaudē. Esmu pārliecināta, ka himnas nodziešānas spēks ietekmē mūsu sportistu sniegumu.
Sai Babam viņa skolnieki ir jautājuši, vai Dievam ir jālūdz palīdzība? Sai Baba atbildēja: „Jā, Dievam ir jālūdz žēlastība. Lūgšanu ir svarīgi izteikt vārdos, tai ir jāsakrīt ar domām. Domām ir jābūt izteiktām patiesos vārdos. Protams, Dievs zina, kā katram klājas, kādas grūtības katru ir piemeklējušas. Tomēr Dievs pieprasa, lai patiesie vārdi tiktu izteikti. Piemēram, māte zina, ka, lai uzturētu bērna dzīvību, viņam ir nepieciešams piens, bet māte to dod tikai tad, kad bērns sāk to prasīt, t.i., raudāt. Dievam ir jālūdz tad, kad tas patiešām ir nepieciešams. Brīdī, kad lūdz Dievu, lūdzējs paceļas Dieva līmenī. Nav svarīgi, kur lūdzējs atrodas lūgšanas brīdī. Tā kā Dievs ir visur, tad lūgšana to sasniedz jebkurā vietā. Ja cilvēkam nav materiālo, laicīgo vajadzību, tad Dievam lūdz, lai cilvēkam būtu mierīgs prāts. Mierīgs prāts ir pilnīga apziņas tīrība. Visas garīgās prakses (meditācija, Dieva vārda atkārtošana, sarunas ar garīgiem cilvēkiem, prāta atbrīvošana no sliktām domām u.c.) ir vērstas uz sirds attīrīšanu. Tas, kādu palīdzību cilvēks saņem no Dieva, ir atkarīgs no cilvēka sirds tīrības. Ja Dieva pielūdzējam ir tīras domas, tīra sirds, tad Dievs rūpējas par šī cilvēka dzīvi. Ja cilvēkam ir ļoti stipri attīstīts EGO, kad viņš paļaujas uz savām vēlmēm, bet ne uz Dievu, tad Dievs turas pa gabalu un neiejaucas.”
Citiem vārdiem sakot, mums visiem ir jālūdz palīdzība Dievam. Mēs šo palīdzību iegūsim, ja lūgsim to, kas mums patiešām ir nepieciešams, darot to ar mierīgu prātu un mīlestību, un nelūgsim neko lieku.
Sai Baba māca: „Pamatu pamats katram ir Dieva pielūgsme. Bez tās neko nevar paveikt. Vienīgi Dieva ziņa var glābt pasauli, bet ne valdības, bumbas un tanki. Tāpēc lūdziet Dievu, lai pasaulē klātos labi. Kalpot cilvēkiem, darīt labu – lūk, patiesā Tā Kunga pielūgsme, kalpošana Dievam, jo Dievs kā Gars pastāvīgi atrodas ikvienā dzīvā būtnē, bet, ja cilvēkiem saka ļaunu un slikti izturas pret viņiem, tad tā ir slikta izturēšanās pret Pašu Dievu. Absolūtais Gars (Dievs) atrodas tavā sirdī un darbojas kā apziņa, kas ir lieciniece visam. Tādēļ mēs neko nespējam noslēpt, domādami, ka Dievs ir kaut kur TUR. Vērs savu prātu sevī, pie Gara, un izbaudi mieru un nesatricināmību. Iegrimsti šajā svētlaimē.”
Taču ir daudz cilvēku, kuri netic, ka Dieva pielūgsme var pasargāt no problēmām. Kad 1994.gadā Baltijas jūrā nogrima prāmis „Estonia”, daži cilvēki, kuriem palaimējās izglābties, intervijās medijiem apgalvoja, ka brīdī, kad esot zaudējuši spēkus, sākuši no sirds lūgt Dieva palīdzību, un viņi patiešām brīnumainā kārtā izglābās. Tiem, kuri netic lūgšanu spēkam, Sai Baba skaidro: „Māte steidzas pie sava bērna, izdzirdējusi viņa kliedzienu, nedomājot, kas bērnam būtu vajadzīgs. Gluži tāpat, ja cilvēks ar visu savu sirdi piesauc To Kungu, tad Viņš palīdzēs savam pielūdzējam, lai kur tas atrastos.”
Kā tad pareizi lūgt Dievu? Vispirms jums jāvēršas pie Dieva. Jāsajūt, ka jūs esat vienots ar Dievu. Tad jālūdz Dievam apliecinošā formā: „Lūdzu, palīdzi man izveseļoties.”, nevis – „Palīdzi, lai man slimības nebūtu”. Vai sapratāt atšķirību starp lūgšanu piemēriem? Lūgšanas ir jāveic no sirds. Turklāt ir jāpasaka paldies par paveikto, savas vēlmes nododot Dieva rokās. Ja lūgšanas procesu būsiet veicis pareizi, jutīsieties atbrīvots, būsiet no savas puses izdarījis visu, pārējo atstājot Dieva ziņā.
Lūgšana tiek uzklausīta, ja cilvēks ir sapratis mācību stundu. Ja cilvēks mācību stundu nav sapratis, tad ir jālūdz palīdzība izprast mācību stundu. Lūgšana netiek uzklausīta, ja cilvēks lūdz vairāk, nekā nepieciešams. Ja esat lūdzis no sirds, tomēr lūgšana netiek uzklausīta, padomājiet, vai neesat lūdzis par daudz, varbūt neesat sapratis savu mācību stundu. Arī Sai Baba māca: „Lūgšanai jānāk no sirds, nevis no mēles. Lūgšana attīra prātu un spēcina Garu, tāpat kā labs ēdiens nodrošina veselību un spēku.”
Autore: Elvita Rudzāte