Izšķērdības sekas 11.06.2019
Mūsdienās cilvēce ir ļoti izšķērdīga, neapzinoties izšķērdības sekas. Izšķērdība ir vērojama visa veida resursos – pārtika, ūdens, elektrība, zemes resursi, laiks, nauda, lietas u.c.
Cilvēki nezina, ka viss tiek uzskaitīts, jo nezina kur un kā uzglabājas informācija par cilvēka domām, vārdiem un rīcību. Visa informācija uzglabājas Akaši hronikā. Cilvēki domā, ka viņi spēj kaut ko noslēpt, bet patiesībā nekas nav noslēpjams. Iespējams kādu laiku tu spēj savas kļūdas slēpt no cilvēkiem, bet dzīve pierāda, ka arī tās cilvēki ar laiku atklāj.
Ja cilvēks dzīvē ir izšķērdīgs ar naudu vai mantu, tad tas nozīmē, ka viņš kaut kad piedzīvos naudas vai materiālo labumu trūkumu, lai izprastu, kāpēc nedrīkst būt izšķērdīgs. Ja cilvēks ir izšķērdīgs ar laiku, tad arī laika trūkums būs jāpiedzīvo. Ne velti veci cilvēki saka, ka mūža otrā pusē laiks skrien pārāk ātri, ka neko nevar paspēt izdarīt.
Cilvēces viena no lielākajām kļūdām ir dabas resursu izšķērdība. Patiesībā tā ir vardarbība pret dabu jeb planētu Zeme. Sensenos laikos bija dzīvība uz Mēness, bet tā tika tur iznīcināta, jo dzīvās būtnes pārmēru iztērēja Mēness resursus. Zemes iedzīvotāji pašlaik atkārto tieši tās pašas kļūdas, kādas sensenos laikos tika pieļautas uz Mēness. Sekas var būt līdzīgas kā uz Mēness, ja cilvēce neapstāsies un nemainīs vērtības, tad uz Zemes dzīvība vairs nevarēs pastāvēt. Citiem vārdiem sakot, kamēr cilvēce par galveno vērtību uzskatīs materiālo labklājību, tikmēr visa veida resursu krājumi samazināsies līdz sāksies cīņa cilvēku starpā par resursiem – ūdeni, gaisu un citiem eksistencei svarīgiem resursiem. Latvijā pašlaik netrūkst ūdens un pietiek vietas, kur ir tīrs gaiss, bet tas ir tikai pagaidām, jo arī Latvijas iedzīvotāji ir ļoti izšķērdīgi un šāds dzīves veids nevar palikt bez sekām.
Cilvēku migrācija pasaulē ir neizbēgama, jo vietās, kur dabas resursi būs izsīkuši, dzīvība nevarēs turpināties, un iedzīvotāji meklēs jaunas mājvietas. Tas ir tikai laika jautājums, kad arī Latvijā ieplūdīs bēdu brāļi, kas meklēs jaunu dzīves vietu. Tukšās lauku zemes kļūs ļoti pievilcīgas, ja tikai tās nebūs tik saindētas ar indi, ka arī tur nevarēs neko audzēt un būs daudzi gadi jāgaida līdz Zeme dabiskā veidā atveseļosies.
Grūti iztēloties, ka mūsu mazā un mīļā Valsts kļūs blīvi apdzīvota, bet tādu varbūtību nevar izslēgt raugoties uz pasaules resursu izsīkumu un pasaules līderu kūtrumu šo problēmu risināšanā. Tanī pašā laikā pasaules politikā ir parādījušās jaunas tendences – arvien vairāk sabiedrība atbalsta partijas, kuras cīnās par dabas aizsardzību. Savukārt Latvijā ir izveidojusies paradoksāla situācija – vienā partiju apvienībā ir apvienojušies zaļie un zemnieki. Kāpēc tas ir paradokss? Tāpēc, ka mūsdienās zemnieki, kas nodarbojas ar lauksaimniecību, izmantojot ķīmiju, ir kļuvuši par lielākajiem Zemes piesārņotājiem. Kāpēc zaļie partijas biedri par to klusē? Tāpēc, ka viņi tikai nēsā zaļo mundieri, bet patiesībā viņi ir tālu no zaļo domāšanas. Vieta nepaliks tukša. Jaunā paaudze noteikti reaģēs uz šo paradoksu un nākotnē noteikti arī Latvijā izveidosies partija, kas sāks cīnīties par dabas aizsardzību ne tikai vārdos, bet arī darbos.
Tomēr dabas resursi nav vienīgais resurss, kas tiek izšķērdēts un iznīcināts. Laika resurss Latvijā īpaši netiek novērtēts. Daudzi cilvēki brauc tālu ceļu uz darbu un atpakaļ, jo nav citas iespējas atrast darbu. Šo problēmu varētu risināt ar jaunām tehnoloģijām, ļaujot cilvēkiem strādāt no mājām. Tas ietaupītu ceļu remontos iztērētos resursus, laika resursus un dotu iespēju attīstīties reģioniem. Taču, lai tas notiktu, ir jāmainās cilvēku domāšanai un Valsts politikai.
Pašlaik izglītības sistēmā notiek pārmaiņas likvidējot skolas, kurās ir maz bērnu. No naudas resursu viedokļa tas ir pareizs lēmums, bet tas nav pareizs lēmums no cilvēku resursu viedokļa un viens no svarīgākajiem cilvēku resursiem ir veselība. Kāda ir statistika attiecībā uz sabiedrības veselību? Cik daudzi ir padomājuši par bērniem, kas nevar mācīties lielās skolās un lielās klasēs? Tādi bērni dzimst arvien vairāk. Vecāki ir izmisumā, nesaprot kāpēc bērni tā slimo. Pat ja bērns skolā ir vesels, jo stresiem krājoties uzreiz nav veselības problēmas, tad pieaugot, kad stresu kauss ir pilns, sākas dažādas veselības problēmas, piemēram, depresija un veģetatīvā distonija. Kāpēc veselības budžetā visu laiku pietrūkst naudas kaut arī veselības budžets aug un iedzīvotāju skaits Latvijā ir strauji samazinājies? Kāpēc slimo tik daudz jauni cilvēki ar smagām slimībām? Tāpēc, ka reģionālo centru attīstības politika ir novedusi pie cilvēku veselības resursa pasliktināšanās, bet kurš no politiķiem būs drosmīgs to atzīt, piedāvājot mainīt politiku uz decentralizāciju, glābjot galveno resursu – cilvēku, upurējot kādus citus ekonomiskos labumus?
To ko neizdarīs pašreizējā paaudze, to izdarīs jaunā paaudze un ilgi nav jāgaida, pārmaiņas pasaulē notiks ātri. Tie, kas rūpīgi seko notikumiem pasaulē, tie pārmaiņu vējus noteikti ir pamanījuši.
Latvija ir maza valsts, kas varētu pārmaiņas veikt ātri un mazāk sāpīgi, ja tikai būtu vēlēšanās. To var izdarīt esošā paaudze, kurai ir unikāla pieredze – pieredze sociālismā un kapitālismā, paņemot labo no abām sistēmām, un atsakoties no sliktā, kas arī ir abām sistēmām. Nekas nav pilnīgs, bet vienmēr ir iespēja attīstīties. Vai Latvija izmantos tai dotās iespējas?
Autore: Elvita Rudzāte