Kā kļūt par īstu Cilvēku? 10.04.2014
Lai mēs varētu kļūt par īstiem Cilvēkiem, mums ir jāiepazīst sevi un jāatzīst savas sliktās īpašības. Pēc tam mums savas sliktās īpašības ir jāatbrīvo. No kādām rakstura īpašībām mums vajadzētu bēgt? Kuras rakstura īpašības traucē virzīties pa atbrīvošanās ceļu un iziet no piedzimšanas un nāves apļa? Mans Skolotājs Avatārs Šri Satja Sai Baba atbild: „Pavisam tās ir sešas:
1) Vēlme pēc bagātības, īpašuma, pagodinājuma, stāvokļa sabiedrībā, slavas, bērniem u.c. Pieķeršanās visām sajūtu lietām pasaulē, netīrām un pārejošām;
2) Vēlme nodarīt citiem sliktu;
3) Pārliecība, ka nevienam nevajag dot pat mazāko daļu no tā, ko viņš ir nopelnījis vai viņam pieder un tāpat pat grūtos laikos nevajag savu īpašumu pārdot un tādā veidā to samazināt. Nevēlēšanās pat ne daļu nopelnītā vai sev piederošā izmantot citu labā, pat grūtos laikos;
4) Ilūzija, ka vieni cilvēki katram ir tuvāki par citiem, vēlēšanās tiem izdabāt vairāk nekā citiem, kas noved pie vēlmes nopelnīt un sakrāt naudu viņu labā;
5) Iedomība, kas rodas, cilvēkam domājot, ka viņš zina vairāk, ir spēcīgāks, bagātāks vai populārāks par citiem. Pat tad, ja tā nav, cilvēks neciena vecākus cilvēkus un uzskata, ka citu sajūtām un vēlmēm jākalpo, lai pašam radītu komfortu un drošību. Tas ir egoisms augstākajā pakāpē;
6) Nenovīdība, kas rodas, cilvēkam redzot, ka citi ir tikpat laimīgi kā viņš vai pat laimīgāki. Tā padara cilvēku nelaimīgu, un viņš to neieredz.”
Citiem vārdiem sakot, mums ir jāatbrīvojas no mantkārības, pieķeršanās, atriebības, vēlmes izpatikt, vēlmes būt labākiem par citiem, egoisma un skaudības.
Ļoti bieži cilvēki ziedo lielas naudas summas nevis tāpēc, lai ziedotu, bet tikai tāpēc, lai iegūtu pasaules slavu. Tā nav labdarība, tā ir tikai laba rīcība, bet laba rīcība prasa pretī atalgojumu – pasaules slavu. Ja jūs šim ziedotājam pateiksiet, ka neviens neuzzinās par viņa ziedojumu, vai viņš arī ziedos? Tad jūs redzēsiet, vai viņš patiešām ir īsts labdaris, vai tikai slavas tīkotājs. Tikpat bieži ir sastopami cilvēki, kuri ir lepni par to, ka viņi ir bagāti un laimīgi, bet vai viņi patiešām ir laimīgi, tas vēl ir jautājums. Dažkārt jūs sastapsiet cilvēkus, kuri vēlas, lai citiem klātos tikpat slikti kā viņam un, ja tā nav, viņš jūtas nelaimīgs. Pastāvīga ļaunuma vēlēšana citiem ir iezīme, kas raksturīga mūsu nācijai. Manuprāt, mūsu nācijas galvenā problēma ir skaudība, vēlme atriebties un neprasme piedot. Sai Baba šīs rakstura iezīmes sauc par iekšējiem ienaidniekiem, no kuriem ir jāatbrīvojas. Viņš saka: „Mūsdienās visa pasaule cieš no slimības, ko sauc par skaudību. Vairums cilvēku apskauž citus par viņu panākumiem. Lai atbrīvotos no skaudības, jāattīsta Mīlestība. Egoistiska pieķeršanās un patmīlība ir visu cilvēcisko bēdu un konfliktu pamatā. Ir jātiek vaļā no visām lepnuma formām, ko cilvēki izjūt saistībā ar savu izcelsmi, bagātību, varu, izglītību. Kamēr cilvēks pinas ilūziju tīklos, kurus ir izlikuši iekšējie ienaidnieki, doma par atbrīvošanos neienāk viņam prātā.”
Mums ir jāatbrīvojas no mūsu sliktajām rakstura īpašībām – iekšējiem ienaidniekiem. Kā to izdarīt? Es sērijas „Piedošanas mācība” pirmajās divās grāmatās mācīju, kā atbrīvoties no stresiem. Tieši tāpat var atbrīvoties arī no sliktajām rakstura īpašībām. Sai Baba par rakstura pārveidošanu māca: „Tiecieties pilnveidot savu raksturu, sekojiet saviem vārdiem. Vārdiem jābūt piepildītiem ar patiesību. Runājiet patiesību. Sekojiet, lai jūsu runā būtu izteikta patiesība. Sekojiet saviem darbiem. Tiem jābūt saskaņā ar Dievu. Sekojiet savām domām. Tām jābūt mierīgām, brīvām no satraukumiem un tīrām. Sekojiet savam raksturam. Jūsu raksturam jābūt ideālam visas dzīves garumā. Tas ir iespējams, ja jūsos ir tīra mīlestība. Mīlestība palīdzēs jums sasniegt visu šajā pasaulē. Cilvēka rakstura pamats ir bezgalīga, tīra, Dievišķa mīlestība. Sekojiet savai sirdij. Kur ir cietsirdība, tur nav līdzcietības. Bēdziet no cietsirdības domās, vārdos un darbos. Neapvainojiet nevienu ar saviem uzskatiem, vārdiem, domām un darbiem. Jums jāseko savai sirdij, pilnībā atbildot par savām domām, vārdiem un darbiem – tā, lai jūsu sirds būtu piepildīta ar nevardarbību. Nevajag meklēt slikto un labo citos. Nevajag velti tērēt laiku, labāk to izmantojiet, lai tiktu vaļā no sava sliktā, attīstiet labo sevī. Esiet vienkārši un patiesi. Īsta cilvēka raksturīgās īpašības ir labsirdība un līdzjūtība. Tikai tas templis ir pastāvīgs, kas uzcelts cilvēku sirdī.”
Mums ir jāizvairās no nepatiesību teikšanas, apmelošanas, nosodīšanas un pārmērīgas runāšanas. Runīgs cilvēks, pats negribot, viegli var kļūt par melnesi. Mums jāiemācās runāt to, ko mēs jūtam, darīt to, ko runājam. Ja jūs domāsiet vienu, runāsiet otru, bet darīsiet trešo, jūs pieļausiet smagu kļūdu, kas būs jāizpērk kā karma. Mums jāiemācās klusēt, šī īpašība jāuztver kā milzīga vērtība. Ne velti vīrieši labāk prot saglabāt mieru grūtās situācijās nekā sievietes, jo sievietes ir pārāk emocionālas un vārdus liek lietā kā ieroci, lai uzvarētu oponentu, bet diemžēl pārsvarā cieš sakāvi. Kāpēc? Tāpēc, ka vairums sieviešu neprot klusēt. Es arī esmu pieļāvusi šo kļūdu. Klusēšana ir viena no mācību stundām, kas man ir jāapgūst. Sai Baba par klusēšanu saka: „Klusēšana ir savas patiesās būtības saprašanas vienīgā valoda. Klusēšana ir gudro valoda. Klusums nomierina sirds viļņošanos. Esi kluss tu pats, tas pamudinās klusēt arī citus. Uzturi ap sevi klusas apceres gaisotni, lai kur tu arī būtu. Lai par tavu paradumu nekļūst skaļa klaigāšana vai ilga un skaļa runāšana. Runā patiesību, rīkojies tikumīgi – tādai jābūt mūsu devīzei, ja cilvēcei vēlam labklājību un uzplaukumu.”
Lai jūs pilnveidotu savu raksturu un savā garīgajā attīstībā sasniegtu viedumu, jums savas zināšanas ir jāizmanto citu labumam. Šādu cilvēku sauc par patiesi izglītotu cilvēku. Cilvēks, kurš savas zināšanas izmanto citu labumam, jūtas laimīgs, jo laimi var sasniegt tikai ar ziedošanos. Ne bagātība, ne laba rīcība, ne pēcteči neaizvedīs jūs līdz nemirstībai. Tikai labdarība jeb ziedošanās izvedīs ārā no piedzimšanas un nāves apļa. Sai Baba atgādina: „Pats bagātākais ir tas, kas ar visu ir apmierināts, pats nabagākais ir tas, kurš ir pilns ar nepiepildītām vēlēšanām. Nebēdā, ka tev nav miljona, esi apmierināts, ka tev ir maize. Neskumsti, ka tev nav mašīnas, esi apmierināts, ka tev ir kājas. Nekliedz, ja tev iekož skorpions, priecājies, ka tev neiekoda čūska. Nebēdā, ja tev iekoda čūska, esi pateicīgs Dievam, ka tu esi dzīvs.”
Citiem vārdiem sakot, vispirms iepazīstiet sevi, atbrīvojieties no savām sliktajām īpašībām, nesavtīgi palīdziet citiem un priecājieties par to, kas jums ir dots. Tāds ir īsākais ceļš līdz apskaidrības jeb atbrīvotības gūšanai – tas ir ceļš pie Dieva. Tomēr tie, kuri ir sākuši iet šo ceļu, atzīs, ka šis ceļš nebūt nav viegls. Kāpēc? Tāpēc, ka sevis izzināšana ir pati grūtākā.
Autore: Elvita Rudzāte