Kā mācēt klausīties un ļauties partnera padomiem? 28.10.2023
Arita jautā: Jau kādu laiku cenšos mācīties vairāk ieklausīties cilvēkos kopumā, nepārtraukt sarunas laikā, lai gan bieži vien jau iepriekš zinu, ko viņi visticamāk plāno teikt un tml. Zinu, ka tā nav pareizi uzskatīt, jo viņi var teikt arī ko citu, taču lielākoties mana sajūta ir bijusi pareiza. Pēc rakstura esmu ātra (tipisks Auns), taču apzināti mēģinu nebūt valdonīga, īpaši, ja jūtu, ka cilvēks ir jūtīga dvēsele.
Ar partneri abi esam spēcīgas personības un mūsu diskusijas mēdz būt diezgan intensīvas. Pats viņš ir ļoti gudrs gan intelektuāli, gan emocionāli. Viņš man ļoti bieži prasa padomu un tas lielākoties norit ļoti labi, man tiešām izdodas viņu atbalstīt un palīdzēt visdažādākajās situācijās.
Man, savukārt, ar viņa padomu pieņemšanu iet grūtāk, ko viņš man arī bieži pārmet, sauc par iedomīgu un tml. Taču problēma nav (vai man vismaz tā liekas) tajā, ka man liktos, ka visu zinu labāk, bet gan tajā, ka viņš bieži līdz galam neuztver manas problēmas niansi, tādēļ sāk runāt par kaut ko nedaudz citu, taču, kad es mēģinu kaut ko papildus paskaidrot, viņā rodas sajūta, ka vienkārši negribu viņu uzklausīt un kļūst dusmīgs. Tas īpaši attiecas uz sarunām par manu profesionālo ceļu, kur šobrīd jūtos apmaldījusies. Citreiz rodas tāda sajūta, ka tad labāk man ar viņu par šo nerunāt, jo nevēlos strīdus.
Zinu, ka manam partnerim ir sava daļa taisnības un nevēlos viņā radīt aplamu sajūtu, ka viņa viedoklis man nav svarīgs. Vēlētos uzzināt, kā līdzsvarot mūsu attiecības un trenēt šo klausīšanās mākslu- kā un vai nepārtraukt, ja ir sajūta, ka saruna iet nost no sliedēm? Varbūt neapzināti nevēlos neviena viedokli?
Tajā pašā laikā zinu sevi un nespēju neko sevī ilgstoši glabāt, bet tad kāpēc prasu, ja neesmu gatava uzklausīt? No garīgā viedokļa arī šķiet, ka ir svarīgi ļaut vīrietim sev palīdzēt, taču kas varētu būt par iemeslu, kāpēc nemāku ļauties?
Elvita Rudzāte atbild: Prasme klausīties ir jāattīsta visiem cilvēkiem, dažās profesijās īpaši šī prasme ir nepieciešama. Ugunīgām horoskopa zīmēm ir problēmas ar pacietību, jo viņas tik ļoti deg par savu ideju vai domu, ka ne vienmēr spēj risināt problēmas pacietīgi, jo vēlas ātru rezultātu.
Dažkārt ir jautājumi, kur partneri nespēj nonākt pie vienotas izpratnes, bet tad ir svarīgi būt līdzcietīgam pret citādu viedokli, pazemīgi pieņemt citādu viedokli un paust savu atšķirīgo viedokli ar cieņu. Nav pat svarīgi, kuram no partneriem ir vai nav taisnība, partnerattiecībās ir svarīgi iedziļināties partnera viedoklī un izprast, kāpēc viņš domā citādi. Katrā viedoklī ir sava daļa taisnības, tāpēc svarīgi ir uztvert šo taisnības daļu, jo tas palīdz garīgajai izaugsmei.
Dievs saved kopā pretēji domājošus cilvēkus, lai viņi attīstītos, jo iedziļinoties un izprotot pretējo viedokli, notiek garīgā izaugsme.
Ja partneris redz, ka mēģini izprast viņa viedokli un to nenoniecini, tad viņš spēj pieņemt to, ka domā citādi un neuzspiež savu viedokli. Galvenais ir parādīt partnerim interesi par viņa viedokli un to nenoniecināt, bet gadījumos, kad viedokļi nesakrīt, cieņpilni palikt katram pie sava viedokļa. Nav jāpieņem viedoklis, kuram tava sirds pretojas, jo tikai tu uzņemies atbildību Dieva priekšā par izdarītajām izvēlēm un nekad nevarēsi attaisnot savu izvēli ar to, ka tev kāds cits lika tā rīkoties kaut arī pati domāji citādi.
Piemēram, senākos laikos karalim bija padomnieki. Karalis uzklausīja visus padomniekus, bet lēmumu pieņēma pats uzņemoties par savu lēmumu atbildību. Mūsdienās ne visi vadītāji uzņemas atbildību par savām izvēlēm, rīkojot darba grupas nevis tāpēc, lai atrastu labākos risinājumus, bet gan lai nebūtu jāuzņemas atbildība, ja kaut kas aizietu greizi. Tāpēc mūsdienās ir grūti atrast labus vadītājus.
Ņemot vērā augstāk minēto Aritai ir jāattīsta pacietība, līdzcietība, pazemība, cieņa, atbildība, kas savukārt palīdzēs attīstīties prasmei klausīties.