Kā mainīt negatīvi noskaņota bērna attieksmi? 09.04.2020
Anna jautā: Vienmēr ir bijušas atbildes uz visiem jautājumiem. Bet te nu es esmu iestrēgusi pavisam ikdienišķā situācijā, kas varbūt aktuāla arī citu sadzīvē. Kopdzīvē ar nākamo vīru ir arī viņa dēls no iepriekšējās laulības. Dažādu iemeslu dēļ, kā lutināšanas tā neaudzināšanas, šis jaunais cilvēks ikdienā praktizē ļoti rupju, bez robežām nepieklājīgu, egoistisku, verbāli agresīvu attieksmi pret savu tēvu. Ikdiena ir normāla ar viņa kliegšanu, durvju sišanu, atklāti ignorējošu attieksmi, ja ko liek darīt, pazemojošu vārdu teikšanu tēvam, kad viņam liek mazgāt zobus, jo pats to nedara pēc savas iniciatīvas, pat tualetes lietošana ir….jā, nu atstāta kā dažā labā autoostā vecos laikos, kur apkopēja atvaļinājumā.
Pret mani personīgi jaunietim nav nekā no šī visa un viņš tā neizturas pret mani. Bet mūsu komunikācija ir ļoti virspusēja, jo nav skaidrs, kādēļ šajā bērnā tik daudz naida un dusmu. Tik pret tēvu. Pret mājām, kurās dzīvo. Man ir ļoti nepatīkami šādā atmosfērā. Es nekad neiejaucos viņu verbālajos dueļos. Tomēr esmu dilemmā starp diviem variantiem, tas ir, to absolūti ignorēt? Bet kā, ja esam zem viena jumta? Vai kaut ko darīt? Bet ko?
Jāpiezīmē, ka fizisko agresiju nekad tēvs nav pielietojis. Viņam ir apbrīnojamas tolerances spējas. Dzīvs piemērs populārajai atziņai, kad, ja sit pa vienu vaigu, pagriež otru.
Elvita Rudzāte atbild: Bērns vaino tēvu ģimenes izjukšanā. Nezinu, kas noticis ar bērna māti, bet dēls vaino tēvu, lai kas ir noticis.
Bērnam ļoti pietrūkst mīlestības un viņa uzvedība ir izmisuma kliedziens, cik viņš ir nelaimīgs. Situāciju nevar ignorēt, bet to var mainīt tikai ar beznosacījumu mīlestību. Ja bērns sajutīs mīlestību, tad lēnām sāks tiekties pēc mīlestības un negatīvā attieksme pazudīs. Ja viņš sajutīs tikai audzināšanu, bet ne mīlestību, tad viņa uzvedība pasliktināsies un agresija pieaugs.
Iesaku Annai sākt sarunas ar audžudēlu par dzīvi, vienkārši sākot dzīvi skaidrot. Ja reiz Anna lasa šo portālu, tad viņai būtu daudz ko pastāstīt puisim. Ja puisis atsakās klausīties, tad uzspiest neko nevajag. Tomēr iesaku padomāt kā viņu iepriecināt ļoti personiski, izdarot kaut ko puisim ļoti patīkamu un neparastu, kas ikdienā netiek darīts, piemēram, brīvdienās no rīta gultā atnest tikko ceptas siermaizītes ar tēju vai sulu. Svarīgi, lai bērns sajūt, ka viņu tomēr mīl, ka viņš maldās, ka nevienam viņš nav vajadzīgs.
Sociālais uzņēmums “DVĒSELES MIERS” aicina piedalīties depresijas un veģetatīvās distonijas slimniekus psihosociālā rehabilitācijas programmā “PRETĪ GAISMAI”, septiņu nedēļu nodarbību ciklā “ATTIECĪBU VEIDOŠANA”, sākot no 2025. gada 14. janvāra. Mērķa grupa: Ar depresīvu noskaņojumu, depresijas un veģetatīvās distonijas Lasīt vairāk …
Sociālais uzņēmums “DVĒSELES MIERS” aicina piedalīties sevis dziedināšanas programmā “GARĪGĀ PRAKSE – MANA IKDIENA” attālināti, reizi nedēļā, ceturtdienās, no 2025.g. 16. janvāra līdz 2025.g. 27. februārim, plkst.19.00-21.00. Vislabākais palīgs cilvēkam ir cilvēks pats sev. Ikdienā strādājot ar Lasīt vairāk …