Kā pareizi reaģēt, ja bērns bērnam nedod mantas? 28.01.2019
Sieviete jautā: Man jautājums, par ko liecina maza bērna (2.5 gadi) skopums pret manu bērnu, nu tā ka, nevienu mantu nedrīkst aiztikt, nu neko. Manam bērnam nekad nav piemitusi šāda īpašība, un es arī pret to bērnu izturos saprotoši, ka gan jau iemācīsies, ka jādalās utt. Bet mans mazais bērns pārdzīvo (4 gadi) nu kā tā, viņa visu ļauj tam
bērnam, spēlēties ar savām mantām, bet viņa neļauj. Es gan saku, ka viņa maziņa, vēl nesaprot, ka jādalās. Ar citiem bērniem nav šāda situācija. Kā pareizi reaģēt?
Elvita Rudzāte atbild: Bērns piedzimst ar tādu raksturu ar kādu ir nomiris iepriekšējā dzīvē. Pēc tam dzīves laikā vide un audzināšana var raksturu mainīt pozitīvā vai negatīvā virzienā. Bērns, kas nedalās ar mantām, var nebūt skops, bet gan ļoti pieķēries mantām. Šāda īpašība piemīt tiem, kas iepriekšējā dzīvē ir cietuši no ļoti lielas nabadzības un bada.
Lai bērns mainītos pozitīvā virzienā, svarīga ir bērnu tikumiskā audzināšana jeb vērtībizglītība, lai bērni sāktu domāt par savu raksturu un mainītos pozitīvā virzienā un lai nenotiktu degradācija jeb mainīšanās negatīvā virzienā.
Vecākiem šādā situācijā ir jāreaģē ar izpratni, skaidrojot bērnam situāciju. Ar bērniem ir jārunā kā līdzīgam ar līdzīgu, no sirds uz sirdi, jābūt patiesiem, jo to ko bērns nesapratīs no izteiktajiem vārdiem, to sajutīs ar sirdi. Konkrētajā gadījumā nepietiek, ka pasaka, ka bērns ir maziņš, jāpasaka, ka bērns pagaidām ir tik mazs, ka nespēj izprast pieķeršanās mācību un dalīšanās ar mantām svarīgumu. Taču tu esi jau tik liels, ka es tev varētu izskaidrot pieķeršanās mācību un dalīšanās ar mantām nozīmīgumu.
Diemžēl ir maz vecāku, kas paši saprot pieķeršanās mācību un dalīšanās nozīmīgumu, kā arī citu vērtību attīstības nepieciešamību, tāpēc arī vecākiem ir nepieciešama tikumiskā audzināšana. Sokrata tautskola ir veiksmīgi uzsākusi bērnu un vecāku kopīgu izglītošanu, kā arī pedagogu izglītošanu bērnu tikumiskajā audzināšanā, kam ir interese vēl var pievienoties uz nākamajiem moduļiem un nodarbībām, vairāk informācijas:
Sociālais uzņēmums “DVĒSELES MIERS” aicina piedalīties atbalsta grupā “DZĪVES MEZGLU ATSIEŠANA” klātienē un/vai attālināti, trešdienās, sākot ar 2025. gada 24. aprīli, plkst. 18.00-20.00. Klātienē nodarbības notiks Kuršu iela 26A, Rīga; attālināti varēs pieslēgties klātienes nodarbībai ZOOM platformā. Dzīves Lasīt vairāk …
Sokrata tautskola aicina piedalīties Elvitas Rudzātes vadītā atbalsta grupā “Dzīves analīzes un neapgūto mācību stundu noteikšanas prakse”, attālināti ZOOM platformā. Dalībniekiem būs iespēja: Iepazīties ar dažādu dzīves problēmu, tanī skaitā slimību izveidošanās cēloņiem. Veikt dzīves analīzi, Lasīt vairāk …
Sociālais uzņēmums “DVĒSELES MIERS” aicina piedalīties sevis dziedināšanas programmā “GARĪGĀ PRAKSE – MANA IKDIENA” attālināti, reizi nedēļā, ceturtdienās, no 2025.g. 8. maija līdz 19. jūnijam, plkst.19.00-21.00. Vislabākais palīgs cilvēkam ir cilvēks pats sev. Ikdienā strādājot ar sevi, Lasīt vairāk …