Adriana jautā: Vienā no e-semināriem stāstījāt situāciju, ka, ja kāds kliedz, tas ir jauztver ar mīlestību. Cilvēks to dara, ja ir kaut ko pārpratis vai otrs cilvēks viņu kaitina. Man ir tāda situācija, kad uz mani kliedz katru dienu. Tas ir nepatīkami. Cenšos saptast otru pusi, bet ja mani visu laiku pārprot, tad man ir jāattaisnojas, vienmēr viss jāpaskaidro, kas ir nogurdinoši. Vēl man acīs pasaka, ka es viņu visu laiku kaitinot. Lai gan man, šķiet, ka es neko sliktu nedaru. Rūpējos un mīlu otru pusi kā nu protu. Manī rodas vainas apziņa, ka es otru visu laiku neapzināti kaitinot. Viņš ir dusmīgs, bet es sāpināta un aizvainota. Izrunāties arī grūti, jo viņš vairāk domā par sevi un savām jūtām. Varbūt varētu ko ieteikt? Varbūt vairāk par bļaušanu uz otru ko pastāstīt? Vai ir kāds stāsts no dzīves. Ļoti patīk lasīt Jūsu piemērus no dzīves.
Elvita Rudzāte atbild: Ja uz tevi bļauj, tas nozīmē, ka tev kaut ko agresīvā formā aizrāda. Cilvēks, kurā ir vainas izjūta, kā magnēts piesaista sev aizvainotājus, kuriem arī ir vainas izjūta, jo uzbrūk tikai tas, kurš pats netiek galā ar savu vainas izjūtu. Adrianas partnerim ir vēlēšanās aizrādīt dažādus sīkumus un viņš izjūt neapmierinātību, jo Adrianā ir liela vainas izjūta un tā nav tikai saistīta ar partneri, bet tā ir radusies jau bērnībā. Kamēr viņā būs vainas izjūta, tikmēr viņas partnera “uzdevums” būs viņu apvainot. Kā tikt galā ar šo situāciju?
Reiz es vadīju mācību kursu dažādu organizāciju vadītājiem par garīgās kompetences attīstību. Kursā piedalījās kāds bagāts un ietekmīgs uzņēmējs, kurš sevi uzskatīja par ļoti gudru un kā pats teica, sen neesot apmeklējis nevienu kursu. Viena no kursa tēmām bija kā runāt ar cilvēku, kurš ir pret tevi negatīvi noskaņots. Man bija viegli šo tēmu paskaidrot, un ar piemēru demonstrēt, kā šādās situācijās ir jāuzvedas, jo šis uzņēmējs kursa pirmajā dienā uzvedās uzbrūkoši. Tā kā es nebaidos izklāstīt savas domas pat, ja manī klausās ietekmīga persona, tad man nācās uzklausīt šī uzņēmēja pretenzijas par manu viedokli. Viņš savu viedokli ne tikai pauda skaļi un diezgan agresīvā formā, bet nespēja nosēdēt pat uz vietas, viņš cēlās kājās staigāja pa mācību telpu un izteica savas pretenzijas. Es mierīgi uz viņu noskatījos un mierīgi atbildēju uz viņa komentāriem, paužot savu viedokli, kurš nesakrita ar viņa viedokli. Pārējie kursa dalībnieki nobijušies vēroja šo vīrieti un mani. Savukārt es vēroju sevi, kā es uztveru viņa uzbrukumus. Manī bija pilnīgs miers un izpratne, ka šis uzņēmējs nevar izprast manis sacīto, jo šī informācija priekš viņa ir pārāk jauna un sagrauj viņa līdzšinējos priekšstatus. Es sapratu, ka Dievs mani pārbauda un nopriecājos, ka pārbaudījumu izturēju, jo nejutu sevī dusmas pret šo cilvēku, drīzāk gan līdzjūtību, jo zināju, ja reiz viņš ir atnācis uz manu kursu, tas nozīmē, ka viņa gars ir gatavs dzirdēt šādu informāciju. Otrā dienā es domāju, ka viņš uz kursu neieradīsies, bet viņš tomēr atnāca. Bija mierīgs, vairs neizteica man pretenzijas un uzdeva jautājumus kā risināt problēmas viņa darbā.
Iesaku Adrianai atbrīvot savu vainas izjūtu un izjust pret partneri līdzjūtību, ka arī viņš nav atbrīvojies no savas vainas izjūtas. Tikai ar iekšēju mieru un mīlestību var nomierināt ikvienu nemierīgu situāciju.
Sokrata tautskola aicina piedalīties pasākumā “Izglītības programmas “DOMĀTĀJS” dalībnieku saiets 2025”, 2025.gada 9. augustā, plkst. 11.00-17.00, Sirdsapziņas skolā, Bezdelīgu ielā 16, Sigulda, Siguldas novads. Pasākuma mērķis: attīstīt Domātāju savstarpējo sadarbību un kompetenci, lai sniegtu palīdzību cilvēkiem, kurus piemeklējušas dažādas dzīves Lasīt vairāk …