Kā reaģēt uz vīra atkarību spēlēt spēles? 13.02.2019
Ginta jautā: Mans vīrs katru vakaru 2-4h spēlē xboxu (video spēļu veids, pie TV). Kad viņš atgriežas no darba vakarā pulksten 19:00, mums ir ģimenes vakariņas visiem kopā, tad ir rotaļas ar bērniem un uzmanība viņiem, bērnu dušošana un likšana gulēt. Viņš liek gulēt vecāko bērnu un es jaunāko. Tur viss ir labi un vakars tik tālu ir izdevies. Kad bērni guļ, tad viņš iet uz viesistabu un sāk spēlēt (video basketbolu, futbolu utt). Bieži vien es ilgāk lieku gulēt mazāko un viņš jau 21:00-22:00 var sākt spēlēt un tā līdz 1:00-2:00.
Es nezinu kā uz to reaģēt, jo teikt es neko nevaru, jo viņš man ir teicis, ka tad spēlēšot par spīti. Es lūdzu Dievu, lai viņš dod spēku viņam turēties pretī šim kārdinājumam. Ielika pārdošanā xboxu, jo saprata, ka nav labi, jo attiecības tas ietekmē. Bija 3 pircēji pēc kārtas, kuri aizejot uz tikšanos vienkārši neierodas.
Tātad es vēl neesmu sapratusi savu mācību. Varbūt tā ir vēlme pēc sarunām vakarā, jo pārsvarā runājamies, kad viņam rokā konsole un es blakus kaut ko stāstu. Parunājam, iedodu buču un dodos lasīt vai gulēt. Varbūt es par
daudz vēlos 100% uzmanību. Bet man vajag tikai kādas 15 min, lai uz manis paskatās, acu kontakts un saruna.
Vēlos pārraut šo atkarības karmu. Jo man no ģimenes nāk alkohola karma-tētis un viņa tētis bija atkarīgie. Mans tētis atmeta dzeršanu un 15 gadus jau nedzer un es un mans vīrs arī jau 5 gadus nelietojam vispār alkoholu. Tomēr atkarība iezogas citā formā.
Vai man ko teikt, kad viņš spēlē vai neteikt neko: piedot, lūgties un gaidīt? Elvita jūs noteikti saskatāt manu problēmu šajā tekstā.
Elvita Rudzāte atbild: Gintas neapgūtā mācība ir gaidas. Tieši gaidas viņu dara nebrīvu, jo viņa gaida, lai vīrs veltītu viņai uzmanību. Protams, tas ir tikai normāli, ja tev velta uzmanību, bet problēma rodas, ja to nevelta kā tas ir Gintas gadījumā. Šīs gaidas Gintā rada ciešanas. Tāpēc ir jātiek vaļā no gaidām. Tiklīdz Ginta būs atbrīvojusi savas gaidas – negaidīs no vīra viņa uzmanību, tā starp viņu un vīru būs brīva enerģija un es pat pieļauju, ka vīrs sāks Gintai veltīt vairāk uzmanības.
Otra problēma ir tā, ka Ginta savu laimi saista ar ārējo pasauli. Viņai ir jāiemācās būt laimīgai pašai savā sirdī, tad viņa spēs pieņemt ikdienas dzīvi tādu kāda viņa ir un jutīsies laimīga.
Trešā problēma ir nespēja izprast vīru, cik ļoti viņam patīk spēlēt šo spēli. Protams, tā ir atkarība, jeb ļaušanās kārdinājumam, bet viņam tik ļoti patīk to darīt, ka grūti no tā atteikties. Lai atteiktos no kārdinājuma, vietā ir jābūt kaut kam labākam. Sarunas ar sievu diez vai spēs viņu aizraut vairāk par spēli. Mīlestības saņemšana no sievas puses gan viņam patiktu labāk, bet vairāk viņam nepieciešamas izjūtas, kuras viņš gūst spēles laikā. Tas arī būtu svarīgi noskaidrot, kādas izjūtas viņš gūst, spēlējot šo spēli? Vai tas ir gandarījums par gūto uzvaru, vai gandarījums par prasmi apspēlēt pretinieku u.tml. Atbildē slēpjas vīra neapgūtā mācība.
Iesaku Gintai būt pacietīgai, turpināt lūgties par vīru, mācīties būt laimīgai pašai savā sirdī un ļaut lai vīrs pats nonāk pie secinājuma, ka spēle viņa izaugsmei neko labu nedod. Ginta var bez pārmetumiem vīram izstāstīt kā viņa jūtas laikā, kad vīrs spēlē spēli, bet lēmums par spēles pārtraukšanu, ir jāizdara vīram pašam. Jo vīrs labāk izpratīs sievu, jo vairāk centīsies cīnīties ar savu kārdinājumu. Atcerieties, ka visi strīdi dzīvē rodas tikai no savstarpējas neizpratnes.