Kā risināt vecāku un bērnu vēlmju nesaskaņas? 14.04.2017
Amanda jautā: Vēlos lūgt Jūsu domas par bērnu un vecāku vēlmju nesaskaņām. Iepriekš jau teikts, ka savas vēlmes jācenšas minimizēt, bet man nav skaidrs kā tieši tas īstenojams attiecībā uz maziem bērniem (jo es saprotu, ka arī viņiem jācenšas vēlmes minimizēt?) Protams, ir skaidrs, ka, ja bērna vēlme apdraud viņa dzīvību vai veselību, es nedrīkstu viņam piekāpties, bet kā ir ar relatīvi nesvarīgām vēlmēm, piemēram, uz kuru pusi doties pastaigas laikā? Vai nav tā, ka, katru reizi piekāpjoties, es bērniņu pieradināšu pie visatļautības, savukārt, ja katru reizi noteikšu, kurp doties, izaudzināšu cilvēku, kurš pats nespēj pieņemt lēmumu, jo pieradis, ka cits cilvēks izlemj viņa vietā? Savukārt, trešais variants, ja, piemēram, var vienreiz darīt tā, kā es gribu, otrreiz kā Tu vēlies, vai bērns neapjuks no konsekvences trūkuma? Skaidrības labad norādīšu, ka jautājums ir par apmēram 3 gadus vecu bērnu.
Elvita Rudzāte atbild: Katra situācija ir unikāla, tāpēc tādas vienotas receptes nebūs. Mums visiem ir sirds un tur mājo Dievs, tāpēc vispareizākais ir katrā situācijā klausīt savu sirdi.
Katrā situācijā ir nepieciešams ar bērnu pārrunāt izvēles variantus un to sekas. Tad bērns jau agri sāks aizdomāties par savu izvēļu atbildību un ietekmi uz turpmāko dzīvi. Piemēram, apskatot Amandas aprakstīto piemēru – ir divi ceļi par kuriem var doties pastaigā. Mammai bērnam ir jāpaskaidro kāpēc viņa priecātos iet pa to ceļu, kuru viņa ir izvēlējusies, un jāuzklausa bērna viedoklis, kāpēc viņš ir izvēlējies iet pa citu ceļu. Abas puses uzklausīs viena otru un tad mammai kā gudrākai ir jāpieņem lēmums, jo vienmēr lēmumu pieņem gudrākais.
Tomēr ne vienmēr vecāki visos jautājumos ir gudrāki par saviem bērniem, dažkārt izdzirdot bērna viedokli, saproti, ka bērnam ir taisnība. Tāpēc izvēļu gadījumos svarīgi ir mācīt bērnam apsvērt, kura izvēle ir labākā.
Cits piemērs, bērns pieprasa, lai vecāki nopirktu viņam kādu mantu, kuru viņš ir iekārojis. Ja vecāki uzskata, ka bērnam šī manta nepalīdzēs attīstīties, bet tieši otrādi, var kaut kā kaitēt, tad tas ir jāizskaidro bērnam, lai viņš izprot vecāku atteikuma iemeslu. Bieži vecāki bērnam pasaka ko kā darīt, bet neizskaidro kāpēc tas būtu labāk priekš bērna.
Tāpēc māciet saviem bērniem domāt un uzņemties atbildību par savu izvēli pēc iespējas agrāk. 3-gadīgs bērns kā reiz izzina pasauli, tāpēc viņam īpaši būtu svarīgi visu izskaidrot.
Sociālais uzņēmums “DVĒSELES MIERS” aicina piedalīties depresijas un veģetatīvās distonijas slimniekus psihosociālā rehabilitācijas programmā “PRETĪ GAISMAI”, septiņu nedēļu nodarbību ciklā “ATTIECĪBU VEIDOŠANA”, sākot no 2025. gada 14. janvāra. Mērķa grupa: Ar depresīvu noskaņojumu, depresijas un veģetatīvās distonijas Lasīt vairāk …
Sociālais uzņēmums “DVĒSELES MIERS” aicina piedalīties sevis dziedināšanas programmā “GARĪGĀ PRAKSE – MANA IKDIENA” attālināti, reizi nedēļā, ceturtdienās, no 2025.g. 16. janvāra līdz 2025.g. 27. februārim, plkst.19.00-21.00. Vislabākais palīgs cilvēkam ir cilvēks pats sev. Ikdienā strādājot ar Lasīt vairāk …