Kā uzlabot veselību un pašsajūtu ar uztura palīdzību? 20.03.2014
Uzturs kompensē pozitīvās enerģijas zudumu ķermenī un līdzsvaro tajā ieplūstošo negatīvo enerģiju, tādējādi neļaujot ķermenim iet bojā. Vēlēšanās apēst kādu konkrētu ēdienu vai produktu izraisa neapzināta nepieciešamība kompensēt enerģijas zudumu. Apetīte ietver informāciju par to, kas jūsos notiek. Ja jums gribas kaut ko skābu, jāpiebaro vainas izjūta. Ja jūtat nepārvaramu kāri pēc saldā, jūsos iemājojušas lielas bailes, kuras jāpiebaro. Vēlme ēst gaļu nozīmē, ka esat sadusmojies. Dusmas var pabarot tikai ar gaļu. Nesamērīga piena lietošana veicina dzīves pasivitāti. Tieksme pēc zivju ēdieniem liecina par cilvēka vēlēšanos, lai viss nokārtotos. Zivju lietošana uzturā zemapziņā nozīmē dvēseles miera meklējumus. Ja cilvēks dzer maz ūdens, viņš pasauli redz un uztver saasināti. Ja cilvēks dzer daudz ūdens, pasaule viņam ir izplūdusi un neskaidra, tomēr viņš ir labdabīgi noskaņots un labvēlīgs.
Katram pārtikas produktam ir sava enerģētika, taču pārmēru lietots produkts enerģētiku zaudē un iedarbojas ar pretēju efektu.
Pārtikas produktu enerģētika:
- Liesa gaļa – godīgi atklātas dusmas;
- Trekna gaļa – slepenas nodevīgas dusmas;
- Labība – atbildība pasaules priekšā;
- Rudzi – interese par dziļu dzīves gudrību apgūšanu;
- Kvieši – interese par virspusēju dzīves gudrību apgūšanu;
- Rīsi – precīzi sabalansēts pilnīgs pasaules redzējums;
- Kukurūza – vēlme visu viegli saņemt no pasaules;
- Mieži – pašpārliecinātība;
- Auzas – zināšanu alkas, ziņkārība;
- Kartupeļi – nopietnība;
- Burkāni – izsmējīgums;
- Kāposti – sirsnība;
- Kāļi – tiekšanās pēc zināšanām;
- Bietes – prasme viegli un saprotami izskaidrot sarežģītus jautājumus;
- Gurķi – ilgas, sapņainums;
- Tomāti – ticība sev;
- Zirņi – loģiskā domāšana;
- Sīpoli – savu kļūdu atzīšana;
- Ķiploki – pašpārliecināta nepiekāpība;
- Āboli – saprātīgums, spriestspējas;
- Dilles – pacietība un izturība;
- Citroni – kritisks prāts;
- Banāni – vieglprātība;
- Vīnogas – apmierinātība;
- Ola – tiekšanās pretī pilnībai;
- Medus – sniedz mātes mīlestību.
Lai uzlabotu veselību, ņemiet vērā ieteikumus jūsu ierastās ēdienkartes papildināšanai:
- Lai uzlabotos tonuss, darba spējas un veidotos pārliecība par saviem spēkiem, pārtikā regulāri jālieto svaigu sparģeļu jaunie dzinumi (galotnītes).
- Depresijas mazināšanai var lietot svaigi izspiestu māteres sulu pa 30-40 pilieniem 3-4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
- Nervu sistēmas nomierināšanai ņem 1 glāzi auzu graudu vai pārslu, aplej ar 5 glāzēm ūdens, vāra līdz šķidra ķīseļa konsistencei – kamēr puse šķidruma izgaro. Nokāš, pievieno apmēram 4 tējkarotes medus (var vairāk), vāra apmēram 5 minūtes. Patīkamas garšas kalorijām bagāto dzērienu (siltu) dzer 2-3 reizes dienas laikā. Auzām ir nomierinoša un miegu normalizējoša iedarbība.
- Miega normalizēšanai ņem 1 ēdamkaroti medus, izšķīdina glāzē silta ūdens, izdzer pirms gulētiešanas. Medus darbojas nomierinoši, izraisot dziļu miegu. Medus ir visnekaitīgākais miega līdzeklis. Medus ir ieteicams pie bezmiega un neirastēnijas.
- Noguruma mazināšanai ēdienkartē regulāri iekļauj valriekstus (30 g vienā ēdienreizē), rozīnes (20 g) un sieru (20 g). Maisījums tonizē nervu sistēmu, noņem nogurumu un galvassāpes, nostiprina sirds muskuļus un nervu sistēmu.
- Noguruma mazināšanai sagatavo maisījumu: 50 g sasmalcinātu valriekstu kodolu samaisa ar 50 g rozīņu un 50 g žāvētu aprikožu. Lieto pa tējkarotei no rītiem – 4 reizes nedēļā. Maisījums stiprina arī novājinātu imūnsistēmu.
- No hroniska noguruma palīdz atbrīvoties svaigi greipfrūti. Katru dienu jāapēd vismaz 1 auglis.
- Darba spēju un aktivitātes atjaunošanai dienā izdzer glāzi svaigi spiestas ananāsu sulas.
- Pārguruma gadījumā redīsu salāti ar augu eļļu, katru dienu lietoti mērenās devās, palīdzēs atbrīvoties no pārguruma, galvas reiboņiem un uzlabos asinsriti.
- Spēku izsīkšanas gadījumā samaisa 100 g žāvētu aprikožu ar pūdercukuru un 2 sasmalcinātām citrona daiviņām. Lieto pa 2 ēdamkarotēm 3 reizes nedēļā. Maisījums uzlabos asinsriti un mazinās vispārējo vājumu.
- Organisma vispārējo tonusu jūtami paaugstinās svaigas zemenes (100 g), kas aplietas ar tasīti zaļās tējas. Lieto 4-5 reizes nedēļā.
- Depresijas laikā organismam ir nepieciešams D vitamīns. Vairāk D vitamīna ir sviestā, olās, zivīs (skumbrijā, lasī, reņģēs u.c.). pienā.
- Nervu sasprindzinājuma noņemšanai, neirožu un stresa mazināšanai un likvidēšanai no rīta un vakarā apēst 30-50 g medus, kam pievienota 1 ēdamkarote bišu māšu pieniņa.
- Nomierinoši iedarbojas biešu sula, kam pievienots medus (1:1). Dzer 10 dienas pa pusglāzei 3-4 reizes dienā.
- Lai pagatavotu nomierinošu dzērienu, siltam pienam glāzē pievieno karotīti medus un pa šķipsniņai malta anīsa un ingvera.
- Ja moka bezmiegs, tad vakariņās apēdiet 1 vidēja lieluma sīpolu – tas nodrošina labu, stipru un veselīgu miegu.
- Iemigt palīdzēs medus, apelsīnu sukādes, silts piens.
- Garastāvokļa uzlabošanai palīdzēs skābēti kāposti, svaigi augļi, dārzeņi, maz cukuru saturoši jāņogu, melleņu, zileņu un aveņu ievārījumi, marinētas vai sālītas sēnes, auzu pārslu biezputra, zaļā vai melnā tēja (ieteicams dzert no rītiem).
- Pozitīvas emocijas vairo vaniļas piedevas. Labu pretstresa desertu var pagatavot, sajaucot biezpienu ar medu un krietnu devu vaniļas cukura.
Spēku atjaunošanai palīdzēs dažādi salāti:
- Cigoriņi ar āboliem: 3 salātu cigoriņi, 1 ābols, 100 g riekstu kodolu, citrons, cukurs (medus), 3 ēdamkarotes augļu jogurta, dilles. Cigoriņus nomazgā, sasmalcina ar nerūsējošu nazi, ābolu sarīvē, uzlej nedaudz citrona sulas, pieliek sasmalcinātus riekstu kodolus, dilles un pārlej ar jogurtu. Ābolu sēkliņas var atstāt, jo tās satur jodu.
- Cigoriņi ar eļļu: 3 salātu cigoriņi, 3 mandarīnu daiviņas, nedaudz sāls un cukura, uz sasmalcinātām dillēm uzlej eļļu, ar koka karoti saspaida un liek salātu traukā.
- Svaigu kāpostu salāti: proporcijas katras saimnieces gaumē. Baltās kāpostu galviņas gabalu sīki sasmalcina. Sīkās strēmelītes sagriež sarkanās un dzeltenās paprikas pusītes, sarīvē svaigu burkānu, ļoti smalki sasmalcina gabaliņu sīpola vai veselu sīpolu. Sagatavo eļļas marinādi: olīvu eļļu, cukuru, sāli, smalkos piparus un nedaudz maltos asos piparus un etiķi labi sakuļ, samaisa ar dārzeņiem. Liek burciņā, ar koka karoti rūpīgi noblīvē – tā, lai parādās sula, uzliek vāku un uz 12 stundām noliek ledusskapī.
Ja ir spēku izsīkums, ņem 2 mandeles, nomazgā ar karstu ūdeni, atstāj uz nakti karstā ūdenī. Nokasa mizu. Kas palicis pāri, to samaisa ar medu un apēd. Pirkt tikai pārcukurojušos medu.
Ja ir nogurums, apēd 8-10 kadiķogas dienā. Kā tonizējošu līdzekli var lietot kadiķogu uzlējumu. Ņem 2 tējkarotes kadiķogu, aplej ar 2 glāzēm ūdens istabas temperatūrā, ļauj ievilkties 2-3 stundas, nokāš. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3-4 reizes dienā.
Pārzinot pārtikas produktu enerģētiku un pielietojot savu radošo izdomu, jūs paši varēsiet pagatavot interesantus un gardus ēdienus, kas uzlabos jūsu pašsajūtu.
Autore: Elvita Rudzāte