Kāda dzīves mācība ir jāapgūst, ja savā dzīves ceļā saskaries ar sociopātu? 05.01.2023
Svetlana jautā: Kāda dzīves mācība ir jāapgūst, ja savā dzīves ceļā saskaries ar sociopātu kā draugu, no kura aizej, bet vēlāk ar sociopātu kolēģi darbā ar kuru kopā jāstrādā.
Elvita Rudzāte atbild: Dievišķais Piesaistes likums nosaka – līdzīgs piesaista līdzīgu. Ja piesaisti sev sociopātus, tad tas nozīmē, ka arī tev piemīt kāda līdzīga iezīme kā sociopātam, bet tā ir slēpta vai izpaužas citādā veidā. Lai izprastu neapgūto mācību, vispirms jāsaprot kas tieši kaitina cilvēkā, kuru uzskati par sociopātu.
Kas ir sociopāts?
Sociopāts ir cilvēks, kas nav socializējies, kas domā par sevi, manipulē ar citiem, izmanto citus un par to nejūtas vainīgs. Varētu teikt, ka ir ļoti izteikta egoistiskā un narcistiskā puse, bet ļoti vāja altruistiskā puse. Sociopāts ir cilvēks bez sirdsapziņas, kurš citus redz tikai kā instrumentus savu mērķu sasniegšanai. Sociopātija var kombinēties ar antisociālās personības traucējumiem, kas nozīmē arī paaugstinātu agresijas līmeni. Sociopātiem cilvēka ciešanas var izsaukt vienaldzību, smagākos gadījumos pat baudu.
Sociopātiem ir daudz dažādu tipu. Viens no tādiem apakštipiem ir patoloģiskie meļi un krāpnieki. Respektīvi, viņi nav tik daudz agresīvi, bet gan cilvēkus apmāna, izkrāpj naudu. Šajā ziņā tas kopīgais ir, ka viņi nejūtas vainīgi.
Apskatīsim dažus sociopātijas izpausmes veidus un mācības:
1) Sociopāts liek apšaubīt tavu atmiņu, uztveri un saprātu, izmantojot informācijas noliegšanu, sagrozīšanu un maldināšanu: “Tā nebija!”, “Neizdomā!”, “Tu esi jucis!”.
Mācība: Pavēro sevi, vai pats nesagrozi kādu patiesību, to piepušķojot?
2) Tā vietā, lai atzītu savu kļūdu, sociopāts atbildību novels uz citiem. Viņš patiesi tic, ka ir piedzimis jau ideāls un nekas sevī nav jāpilnveido.
Mācība: Pavēro sevi, vai spēj ieraudzīt, atzīt savas kļūdas un uzņemties atbildību par tām?
3) Sarunā ar sociopātu nav dialoga, bet gan agresīvs monologs, kliegšanu ieskaitot, kurā sarunas patiesā jēga pazūd apvainojumu, pārmetumu un pretrunu gūzmā.
Mācība: Pavēro sevi, vai neuzspied citiem savu viedokli kā vienīgo pareizo?
Mācība: Pavēro sevi, vai nav kāda joma, kuru tu apskati pārāk vispārīgi, neiedziļinoties būtībā?
5) Sociopāts otra cilvēka vērtības pārvērš iracionālā pasaules uztverē. Tiek izdomātas interpretācijas, pārfrāzējot otra viedokli tā, lai viss izskatās absurds, smieklīgs, citiem nepieņemams.
Mācība: Pavēro sevi, vai arī tu dažkārt nepārspīlē?
6) Pats galvenais sociopāta ierocis ir kontrole. Viņi tiecas kontrolēt visu un visus, visos veidos.
Mācība: Pavēro sevi, vai tev nav tendence visu un visus kontrolēt?
7) Sociopāts var mainīt noteikumus un būt neapmierināts, ka tie netiek izpildīti.
Mācība: Pavēro sevi, vai vienmēr ievēro noteikumus?
8) Sociopātam saskaroties ar pretestību vai kontrargumentiem, viņš var draudēt ne tikai slēpti, bet tieši.
Mācība: Pavēro sevi, vai neesi kādam izvirzījis ultimātus?
9) Sociopāts manipulē ar otru.
Mācība: Pavēro sevi, vai tu nemanipulē ar kādu?
10) Sociopāts vaino otru, neredzot savu līdzatbildību notiekošajā.
Mācība: Pavēro sevi, vai tu neapvaino vai nenosodi citus cilvēkus vai sevi?
Sirdsapziņas skola aicina pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājus piedalīties pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmā “PIRMSSKOLAS VADĪTĀJU STRATĒĢISKĀS DOMĀŠANAS ATTĪSTĪBA” attālināti, 29.01.2025 Programmas mērķis: Attīstīt pirmsskolas izglītības iestāžu (PII) vadītāju stratēģiskās domāšanas kompetenci. Mērķa grupa: PII vadītāji un to vietnieki. Lasīt vairāk …
Sociālais uzņēmums “DVĒSELES MIERS” aicina piedalīties depresijas un veģetatīvās distonijas slimniekus psihosociālā rehabilitācijas programmā “PRETĪ GAISMAI”, septiņu nedēļu nodarbību ciklā “ATTIECĪBU VEIDOŠANA”, sākot no 2025. gada 4. februāra. Mērķa grupa: Ar depresīvu noskaņojumu, depresijas un veģetatīvās distonijas Lasīt vairāk …
Sirdsapziņas skola aicina pirmsskolas izglītības iestāžu personālu piedalīties pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmā “CILVĒCISKĀS VĒRTĪBAS PIRMSSKOLĀ” attālināti Programmas mērķis: Attīstīt pirmsskolas izglītības iestāžu (PII) personāla kompetences cilvēciskajās vērtībās un cilvēciskajās īpašībās. Mērķa grupa: PII personāls. Programmas saturs: Vispārcilvēciskās Lasīt vairāk …