Kāda ir Uzvaras pieminekļa nojaukšana garīgajā skatījumā? 17.05.2022
Justīne jautā: Kāda ir Uzvaras pieminekļa nojaukšana garīgajā skatījumā? Ļoti daudzi internetā tagad par to “cepas”. Naudu pieminekļa nojaukšanai ziedo, bet smagi slimiem cilvēkiem ne. Kāds ir Jūsu skatījums uz šo lietu no garīgā skatījuma? Mani Krievijas draugi ir ļoti apvainojušies uz Latvijas valdību par šo rīcību.
Elvita Rudzāte atbild: Garīgajā skatījumā ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar apgalvojumiem par citiem cilvēkiem. Piemēram, Justīne apgalvo, ka tie cilvēki, kas ziedo par pieminekļa nojaukšanu, neziedo smagi slimiem cilvēkiem. Kā viņa to zina? Iespējams šie cilvēki atbalsta visas ziedojumu akcijas, kuras sakrīt ar viņu vērtībām. Tāpēc iesaku Justīnei palūgt piedošanu cilvēkiem, kuri ziedoja naudu pieminekļa nojaukšanai, jo citādi viņa pati cietīs no netaisnīgiem apvainojumiem.
Doma par pieminekļa nojaukšanu vai pārvietošanu uz citu vietu garīgajā skatījumā apstiprina, ka dzīvē ir laicīgas vērtības, kuras ir pārejošas un ir mūžīgas vērtības, kuras ir paliekošas. Visi pieminekļi, ēkas, koki un viss cits, kas atrodas uz planētas Zeme ir laicīgs. Tāpēc gudrs ir tas, kas nekam nepieķeras jeb ir apguvis Pieķeršanās mācību, kas nosaka, ka tev nekas nepieder.
Tāpat garīgā mācība māca visu darīt ar tīru nolūku. Justīnes pieminētais piemineklis netika radīts ar tīru nolūku, jo tā laika komunistiskās partijas mērķis bija likvidēt vietu, kura latviešiem asociējās ar uzvaru pār bermontiešiem. Atcerēsimies, ka piemineklis tika radīts laikā, kad Latvijas tautā sākās atmodas laiks un vēlēšanās iegūt brīvību. Viss, kas tiek radīts ar netīru nolūku, agrāk vai vēlāk cieš sakāvi.
Tie, kuri vēlas nojaukt pieminekli, neizprot to sabiedrības daļu, kura šo vietu ir pieņēmusi kā atceres vietu par kritušajiem radiniekiem 2. Pasaules kara laikā. Tie, kuri vēlas pieminekli saglabāt, neizprot to sabiedrības daļu, kura nekad krievu armiju nav uzskatījusi par atbrīvotājiem, bet gan par Latvijas okupētājiem. Visi strīdi rodas no savstarpējas neizpratnes. Katrai pusei ir sava daļa taisnības. Tāpēc pareizāk būtu šo pieminekli pārvietot uz citu vietu, piemēram, kapiem, lai cilvēki, kas vēlas pieminēt savus 2. Pasaules karā kritušos radiniekus, varētu to izdarīt.
Sabiedrība nekad nav bijusi un nebūs viendabīga un vienādi domājoša. Arī mūsdienās katra politiskā partija apgalvo, ka viņa pārstāv Latvijas sabiedrību, bet patiesībā pārstāv tikai daļu sabiedrības. Tāpēc svarīgi ir mācīties sadzīvot kopā ar citādi domājošiem un atrast tādus risinājumus, kuri visām pusēm būtu pieņemami un neaizskartu pašcieņu.