Līga jautā: Ir sakrājušās problēmas, ar kurām netiekam galā.
1. Meitai (vidējais bērns, tūlīt būs 4 gadi) ir problēmas ar ģērbšanos. Pa māju valkā tikai apakšbikses, varbūt kādu kleitu. Visam jābūt brīvam. Ja nedaudz pa lielu, tad viņai sajūta, ka apģērbs gāžas nost, bet ja ciešāks- tad niez. Kaut nav tā, ka tiešām tur kas spiestu vai kristu nost!!!
Kādreiz, kad redzēju kaut ko līdzīgu citiem bērniem, pie sevis nodomāju, gan jau tas tāpēc, ka mammas ir cacīgas, bet nekā-es uz apģērbu neiesprpingstu un esmu “zibensātra” – kā ar bērniem ģērbšanās brīžos runājam.
Tagad ir rudens, jāvelk āras apģērbs – tad kombinzonam lences krīt utt. Raud, kliedz. Esam bijuši ļoti stingri, iejūtīgi, saprotoši, motivējoši…pieeju neesam atraduši! Varbūt viss tas izklausās smieklīgi, bet ja tā ir katru dienu, tas izvēršas par traģēdiju. 3 reizes nedēļā viņa iet bērnu dārzā, tur tas ir mierīgāk, nebļauj. Ar apģērbu mums šī lieta ir ievilkusies jau gadu. Labi, ka pa vidu bija vasara.
2. Nu jau 4 mēnešus meita plikšķina acis. Arī tam iemeslu nezinām. Acu vaina tā nav.
3.Un pirms 3 dienām sākusi raustīt valodu. Katrā teikumā ir kāds vārds, kuru nevar ar pirmo reizi pateikt. Esmu ļoti satraukusies par to.
Ar vīru bērnu ļoti mīlam (tie mums ir 3), cenšamies ar katru individuāli laiku pavadīt, kopā.
Ir lieta, kas mani pašu ļoti nomāc – tā kā esmu ar bērniem mājās, tad strādāt vēl nevaru, bet vīrs nepelna tik daudz, cik vajadzīgs. Varbūt šis tik ļoti iespaido meitu?
Elvita Rudzāte atbild: Bērns ir uzņēmis stresu. Stress ir saistīts ar notikumiem ģimenē. Ja māte ir neapmierināta par to, ka vīrs nepelna pietiekami, tad bērns var reaģēt tā, ka viņam nekas nav vajadzīgs, lai tikai tētim nebūtu jādzird sievas pārmetumi par to, ka nauda par maz. Tas ir sava veida protests pret materiālām vērtībām.
Arī bērna veselības problēmas norāda uz to, ka bērnā ir pārdzīvojums – baidās redzēt to, ko redz. Valodas raustīšana norāda, ka kāds no vecākiem nepasaka to ko domā, jeb baidās izteikt savu viedokli, lai neizrādītos citu acīs muļķis. Piemēram, ja tētis nepasaka visu ko domā, jo zina sievas reakciju, tad stress tiek aizturēts un bērns šo stresu uzņem uz sevis. Var būt arī otrādi, ka sieva nepasaka visu, ko domā, jo baidās, ka patiesība var radīt konflikta situāciju.