Kas jādara veļu laikā? 07.11.2018
Māra jautā: Sakiet lūdzu, ko Jūs domājat par veļu laiku, vai tie nāk pie mums, vai viņiem jāklāj galds? Kā pareizi šo laiku pavadīt?
Elvita Rudzāte atbild: Esmu vienmēr uzskatījusi, ka mūsu Latvju dainās slēpjas ļoti liela dzīves gudrība. Diemžēl pagaidām no Latvju dainu pētniekiem neviens nav piekļuvis šim dārgumam, jo apziņas līmenis nav tik augsts, lai uztvertu dainās gadu simteņiem glabāto gudrību. Tomēr es ticu, ka šis dārgums nepaliks novārtā un tuvākās desmitgades laikā tas tiks atklāts plašākai sabiedrībai. Viss atkarīgs no tā, vai sabiedrība turpinās garīgo evolūciju vai degradēsies. Degradācijas gadījumā dārgumi tiks slēpti vēl rūpīgāk.
Es neesmu dainu pētniece, tāpēc manis teikto neuztveriet kā absolūto patiesību. Lielo Skolotāju Mācībās ir teikts, ka karma vienmērīgi tiek sadalīta ciklos, kura ilgums ir 12. No cilvēka dzimšanas brīža sākas pirmais cikls, kas ilgst līdz 12 gadiem, pēc tam līdz 24, 36, 48, 60, 72, 84, 96, 108, 120 gadiem. Cilvēkam vajadzētu dzīvot līdz 120 gadiem un pamazām cilvēku dzīves ilgums palielinās un turpinās palielināties līdz 120 gadiem. Ar to jārēķinās visu valstu valdībām, domājot par sociālo budžetu un pensionēšanās vecumu.
Katrā gadā ir 12 mēneši, jo lielais 12 gadu cikls tiek sadalīts apakšciklos. Dievs ir ļoti žēlsirdīgs, jo mūsu pieļauto kļūdu rezultātā radītā negatīvā enerģija netiek uzreiz atgriezta mums pilnā apmērā, bet tā tiek sadalīta ciklos un apakšciklos. Katru gadu mēs atstrādājam daļu no savas negatīvās enerģijas. Ja mēs to neesam izdarījuši vienmērīgi 12 mēnešu laikā, tad gada beigās sākot no Miķeļiem vai pat agrāk mūs var piemeklēt dažādas dzīves problēmas, kuras sagādā lielas raizes.
Veļu laiks savā būtībā ir tas laiks, kad neatstrādātā karmas daļa atgriežas pie tā radītāja. Tāpēc veļu laikā īpaši svarīgi ir būt pozitīvi domājošiem.
Latvju tautas ticējumi norāda, ka veļu laikā atdarījās veļu vārti un ciemos ieradās aizgājušo veļi, ko sauca arī par iļģiem, paurīšiem, vecīšiem, ķauķiem, leļiem, urgučiem, ēniem, māžekļiem, māniķiem, raudačiem, vecajiem u. c. Tas ir laiks, kad saimnieks ar saimi aicina mājās ciemoties mirušo piederīgo veļus un sarīko tiem svinīgu mielastu. Daļa folkloras pazinēju uzskata, ka veļi ir mirušo cilvēku dvēseles, kas pēc nāves turpina dzīvi viņsaulē. Es to sauktu savādāk. Es domāju, ka veļi ir cilvēka enerģija, kura var būt gan pozitīva, gan negatīva, gan krāsaina un tā patiešām pēc cilvēka nāves nekur nepazūd un turpina dzīvi viņsaulē. Tieši tāpēc veļiem ir tik daudz nosaukumu, jo šie nosaukumi parāda, cik cilvēka enerģijas krāsas var būt dažādas. Latviešu mitoloģijas pētnieki P. Šmits un L. Adamovičs atzīmē, ka veļi diezgan bieži tiek minēti tautasdziesmās, parasti sakarā ar mirušo dvēselēm. Tomēr nav skaidru norāžu, ka dvēsele paliek par veli un visi veļi ir cēlušies no dvēselēm.
Savā būtībā dvēsele sastāv no enerģijām. Ja mēs esam priecīgi, mūsu dvēsele gavilē un iekrāsojas gaišos toņos. Ja mēs esam dusmīgi, mūsu dvēsele ir bēdīga un iekrāsojas tumšos toņos. Mūsdienās ir atklāti auras pētīšanas aparāti, kur ļoti labi var redzēt kā mainās cilvēka auras krāsas atkarībā no cilvēka jūtām. Pēc cilvēka fiziskā ķermeņa nāves dvēsele nenomirst, tā turpina evolūciju, bet tā kā daži cilvēki ir izmantojuši visas savas iespējas, lai turpinātu evolūciju tālāk, tad viņiem jāturpina mācīties no zemāka līmeņa.
Citiem vārdiem sakot, patiešām veļu laikā (gada nogalē) ir ieteicams sakārtot attiecības ar tiem, ar kuriem ir bijušas problēmas, ļoti strādāt ar piedošanu. Veļu aicināšana mājās un galda klāšana simboliski nozīmē sakārtot attiecības ne tikai ar tiem, kas ir dzīvi, bet arī ar tiem, kas ir miruši. Galda klāšana nozīmē izlīgšanu, piedošanu un mīlestību.
Ja kādam ir vieglāk sakārtot attiecības klājot galdu, tad neredzu neko sliktu, kāpēc gan to nedarīt, ja tādā veidā cilvēks labāk spēj veikt piedošanas un mīlestības darbu. Svarīgi ir apzināties, ka gada nogale ir laiks, kad mēs dzēšam savu negatīvo enerģiju, un labāk to ir izdarīt ar mīlestību un piedošanu, nekā ar ciešanām.
Citiem vārdiem sakot, latvju folklorā ir dotas norādes, ka gada nogalē svarīgi ir būt pozitīviem un mīlošiem, lai sakārtotu attiecības ar veļiem jeb lai harmonizētu savu enerģiju pozitīvā virzienā un nebūtu jāpiedzīvo ciešanas.