Ko darīt, lai mazinātu bērnā agresiju? 22.10.2016
Ruta jautā: Ir tā, ka mans bērns mani ļoti neklausa, neieklausās ko es viņam saku- 5 gadi. Staigā ar plikām kājām pa flīzēm, nenolaiž ūdeni pēc tualetes apmeklējuma, viņam katru reizi kad velk zeķes- spiež. Nopirku izmērus lielākus, tā pati problēma. Bērnam bērnu dārzā problēmu nav. Vienīgi pārnākot mājās nāk viss ārā- atstāsta ko teica lielie puiši, saprot, ka tā nedrīkst, bet ja es kaut ko neizdaru pēc viņa prāta- tā to pašu saka man-“Es tevi nodedzināšu, nositīšu, stulbenis utt.”
Otrs, biju pati pieradinājusi veikalā pirkt ko grib-lai veikalā nerīko scēnas, jo dzīvojām ārzemēs, tagad ja nenopērku saldumus atkal ir apsaukāšanās. Vēl – nevar savu spēļu mašīnīti salikt- vaino mani.
Gan ārzemēs, gan Latvijā bērnu dārzā problēmu nebija, abos bija draugi. Mājās biežāk neklausa mani kā tēvu, no tā ir lielāks respekts.
Pluss ir naktis, kad slapina gultā, ir naktis, kad nav- domājams vairāki iemesli, gan tas, ka esmu pati vainīga, ka agrāk strīdējos ar bērna tēvu viņa klātbūtnē, gan tas, ka staigā basām kājām, gan neaiziet uz tualeti, tas viss sasummējas, bet esmu labojusies, es nestrīdos viņa klātbūtnē, no rīta ceļu viņu mierīgi, bet viņš sāk atkal visu- negrib ģērbties un viss spiež. Atkal neizdaru pēc viņa prāta- tad mētā savas kurpes pa gaisu utt.
Agrāk ļāvu skatīties no telefona multenes, kas man šķiet nekaitīgas – “Maša un Medveģ, Pepa pig, Donalds Daks”, bet youtube ieteikumos viņš sameklējis pats skeleta un Hallka multenes, kas ir vardarbīgas, un sāk attēlot visu sitot kā
Halks u.c. multeņu varoņi. Telefonu vairs nedodu, ir kašķi, bet pāriet. Un tas viss notiek manā klātbūtnē , ja ar citiem paliek, tad uzvedās normāli, pakašķējas, bet ne tik ļoti.
Ja man kaut kur jābrauc-tad viņš mani nelaiž vaļā, raud, negrib lai es eju no viņa prom. Piebildīšu, ka bērnu dārza gaitas uzsāka 3 gados, ar krūti baroju līdz 3 gadiem pāri. Vēl ir tas, ka es, piemēram, neļauju lietas ko atļauj tēvs, un tādēļ ar tēti tādas problēmas nav (jo spēlītes un robotus, Halkus es neļauju, jo viņš paliek agresīvs, kad saka, ka
pietiek, pluss lieku darīt ikdienas lietas-mazgāt zobus, rokas u.c. kam ir jāpiepūlas).
Ko darīt, lai mazinātu viņā agresiju? Daudzas rakstura iezīmes kā mantu mētāšana ir no tēva (viņš cenšas bērna klātbūtnē vairs tā nedarīt, bet es domāju, ka tā ir no viņa, kā viņš izlādē dusmas). Un vēl no kurienes tik milzīgas dusmas bērnam?
Elvita Rudzāte atbild: Paldies Rutai par tik detalizētu aprakstu, kas tik labi atspoguļo, kas notiek ar bērnu, ja starp vecākiem attiecībās ir problēmas, ja mājās dusmu enerģija ir nodzēsusi mīlestības enerģiju. No bērna nav iespējams neko noslēpt, jo viņš vislabāk jūt vai mājās ir vai nav mīlestības enerģija, vai starp vecākiem ir vai nav mīlestības jūtas. Bērns vissliktāk uzvedas tieši mātes klātbūtnē, jo neapzināti jūt, ka tieši viņa var izmainīt esošo situāciju, jo jūt, ka māte ražo mīlestības enerģiju. Ne velti viņš tik ilgi zīda mātes krūti, jo tajos brīžos juta mātes mīlestību.
Ko darīt? Sākt strādāt ar sevi un izprast kāpēc neveidojas mīlošas attiecības ar vīru, izprast ko neapzināti vīrs vēlas sievai iemācīt. Ja vīrietī ir dusmas, tas liecina, ka arī viņš izjūt mīlestības trūkumu. Kamēr nebūs sakārtotas attiecības ar vīru, bērns protestēs visneiedojamākos veidos. Jā, tieši tā ir, bērns protestē pret visu, ko māte saka vai dara, bet šis protests ir saistīts tikai ar mīlestības trūkumu ģimenē. Bērnam pat spiež zeķes, lai mātei parādītu, ka ikdienas situācijas ģimenē ir neciešamas, bet māte domā, ka bērns melo. Viņš nemelo, viņam patiešām spiež zeķes.
Kāpēc bērnam patīk vardarbīgās filmas? Tāpēc, ka tām ir spraigs sižets un bērns ātri aizmirst savas problēmas jeb citiem vārdiem sakot, aizmirst sāpes, kuras izjūt, kad redz un jūt, ka starp vecākiem attiecībās ir problēmas. Skatoties vardarbīgās filmas viņš it kā izlādē savas dusmas uz filmu varoņiem. Bet, ja viņam neļauj dusmas izlādēt, tad viņš tās izlādē uz tuviniekiem.
Protams, tas nav risinājums ļaut bērnam skatīties vardarbīgas filmas. Risinājums ir vairot mīlestības enerģiju ģimenē, lai bērnā neattīstītos dusmas. Ja bērns jutīs mīlestību, tad viņam mazināsies interese par vardarbīgām filmām un viņš meklēs dvēseliskas filmas.
Iesaku Rutai sākt nopietni mācīties, klausoties Piedošanas mācības e-seminārus (vienu semināru dienā, klausoties no 1.semināra pēc kārtas) un lasot Gudrības Vārda diktātus (vienu diktātu dienā, lasot tos pēc kārtas). Visu, kas ir saprasts, svarīgi ir sākt pielietot praksē, jo gudrība veidojas tikai no zināšanu pielietošanas praksē.