Ko garīgajā skatījumā simbolizē atmiņas traucējumi pēc pārslimota COVID-19? 31.01.2022
Anita jautā: Zinu, ka esi ļoti noslogota, bet uzzinot, ka atmiņas traucējumi ir skāruši ļoti daudz cilvēkus, kuri ir pārslimojuši Covid, tomēr gribu pajautāt: ko tas nozīmē? “Vairākumam pacientu pēc šīs slimības novēro atmiņas, koncentrēšanās, uzmanības noturības un citus traucējumus. Psihologi šo traucējumu kopumu nodēvējuši par “smadzeņu miglu”, lai gan tas nav medicīnisks nosaukums. Tas ietver domāšanas grūtības . . .” – tā par šo problēmu saka psiholoģijas doktore Jeļena Harlamova.
Tas ir precīzs apraksts arī par mani. Arī man ir jūtami pasliktinājusies atmiņa. Runājot par kādu tēmu man var pazust doma, ko es gribēju teikt, bet visbiežāk es aizmirstu vārdus. Piemēram, stāstu par kādu izrādi un nevaru atcerēties aktiera vārdu un uzvārdu.
Runājot par augiem, pēkšņi nevaru nosaukt kāda auga nosaukumu. Jāatzīst gan, ka neatceros vārdus kurus ikdienā neizmantoju. Un šī “migla” galvā ir ļoti nepatīkama, nu, sajūta, ka galva pilna ar vati. Tik ļoti gribas “skaidru” galvu. Vai tam ir kāds skaidrojums, ko vajadzētu mainīt manā dzīvē?
Elvita Rudzāte atbild: Cilvēkam ir īstermiņa un ilgtermiņa atmiņa. Īstermiņa atmiņā mēs uzglabājam to informāciju, kas mums ir nepieciešama īsu brīdi, bet ilgtermiņa atmiņā uzglabājam to informāciju, kas mums ir nozīmīga. Katram cilvēkam gan īstermiņa, gan ilgtermiņa atmiņai ir noteikts apjoms un tas ir saistīts ar cilvēka apziņu. Jo augstāks apziņas līmenis, jo plašāks īstermiņa un ilgtermiņa atmiņas apjoms.
Ja cilvēks pamana, ka atmiņā sāk parādīties kādi traucējumi, tad ir jāpadomā, kas aizņem tavu atmiņu, ka nespēj atcerēties sev nozīmīgus jautājumus. Piemēram, ja cilvēku ļoti nodarbina bailes par ekonomiskām problēmām, tad var piedzīvot situācijas, ka kaut kas svarīgs ir aizmirsies. Tāpēc bailes ir viens no vadošajiem stresiem, kas var radīt atmiņas traucējumus.
Pastāv viedoklis, ka cilvēki vecumdienās cieš no atmiņas zuduma. Patiesībā cilvēki, kas ir garīgi attīstījušies, vecumdienās ir ar fenomenālu atmiņu.
Ja sāksi bailēs trīcēt no sliktās karmas atgriešanās, tad visticamāk bailes nobloķēs tavu atmiņu, lai pasargātu tavu psihi no ciešanām. Mums nav jābaidās no sliktās karmas atgriešanās, jo mēs to varam mīkstināt ar patiesu nožēlu, piedošanu, pareizām izvēlēm un lūgšanām. Arī slikta pieredze ir nepieciešama, jo citādi tu nekad nevarēsi saprast tos cilvēkus, kuri piedzīvo dažāda rakstura dzīves grūtības.
Līdzīgi kā istabā, kura ir pārblīvēta ar mēbelēm, tu vari iegūt brīvu telpu tikai tad, ja atbrīvo telpu no nevajadzīgām mēbelēm. Tieši tāpat ir ar atmiņu – atbrīvo to no nevajadzīgas informācijas, kuru esi uzņēmis, lasot tev nevajadzīgu informāciju internetā vai, skatoties filmas, ziņas utt. Mūsdienās informācijas ir tik daudz, ka ir jābūt ļoti gudram, lai nepieblīvētu savu atmiņu ar nevajadzīgu informāciju. Tāpēc atmiņas problēmas vēl ir saistītas ar informācijas pārpilnību, bet šo problēmu var risināt tikai cilvēks pats. Iesaku Anitai padomāt, vai viņa pārāk ilgu laiku katru dienu nepavada sociālajos tīklos?
Interneta portālu lapu apmeklējuma un laikrakstu analītiķi jau ir ievērojuši, ka cilvēki nelasa visus portālā vai laikrakstā ievietotos rakstus, bet tikai tos, kas viņus interesē. Parasti lasītāji izlasa virsrakstus un tad pieņem lēmumu, vai ir vērts iedziļināties, bet ja raksta saturā viņi vilsies, tad turpmāk arī labs virsraksts nespēs viņus uzrunāt.
Tā mūsdienās ir izveidojies savdabīgs process – daži piepūlas pēc iespējas vairāk dot mums informāciju, bet mums pašiem ir jābūt cenzoriem, lai pasargātu savu atmiņu no informācijas pārblīvētības. Visu nosaka mūsu vērtību sistēma. Tas, kas mums ir svarīgi, ko uzskatām par savas dzīves vērtību, tam arī pievēršam uzmanību. Bet, ja cilvēks zaudē vērtības, tad viņš zaudē visu, dzīve kļūst viens liels haoss.
COVID-19 tikai pievērsa uzmanību informācijas pārbagātībai internetā, jo tieši par COVID-19 internetā ir ļoti daudz pretrunīgas informācijas. Ja cilvēks iekrīt nepatiesas informācijas plūdos, tad viņa smadzenes tiek it kā nozombētas.
COVID-19 daudzos cilvēkos radīja bailes (bailes no potēm) jeb patiesībā atklāja, ka viņi dzīvo bailēs, kuras iepriekš nebija apzinājušies. Bailes ir tumsas spēku ierocis, tāpēc tik svarīgi no tām atbrīvoties. Tātad patiesībā COVID-19 pievērsa uzmanību baiļu pārņemtajai sabiedrībai, ka pienācis laiks no bailēm atbrīvoties. Tāpēc katram, kas cieš no atmiņas traucējumiem, iesaku padomāt ne tikai par informācijas uzņemšanas avotiem, bet arī par bailēm. Bailes ir ļoti dažādas un katrai no tām ir sava mācība. Ja cilvēks nemācās, viņš iekrīt baiļu varā un to izmanto tumsas spēki savā labā, manipulējot ar cilvēku.
Sabiedrībai pienācis laiks izšķirt svarīgo no nesvarīgā jeb atšķirt laicīgās un pārejošās vērtības no mūžīgām, paliekošām vērtībām. Tiem, kam ir koncentrēšanās grūtības, tie ir vairāk koncentrējušies uz laicīgām un pārejošām vērtībām paši to neapzinoties. COVID-19 ir liels un labs skolotājs. Bet cik daudzi ir sapratuši to, ko COVID-19 grib pateikt?