Ko nozīmē vārdi – prāts ir traks pērtiķis? 21.09.2023
Sintija jautā: Ego uzvarēt nav viegli un ego mūsos rodas… no prāta? smadzenēs?
Prāts ir traks pērtiķis, tā teica Sai Baba, ko tas nozīmē?
Elvita Rudzāte atbild: Sai Baba tēlaini prātu nosauca par traku pērtiķi tāpēc, ka cilvēki rada problēmas un ciešanas paši ar savu kļūdaino attieksmi pret dzīvi. Attieksmi pret notiekošo nosaka cilvēka prāts jeb viņa domāšana.
Piemēram, cilvēks sāk domāt negatīvas domas par to, kas varētu būt nākotnē. Viņš nezina kas būs nākotnē, bet tikai savā prātā prātuļo negatīvas domas un sāk ciest. Viņš pārdzīvo pilnīgi bez pamata, jo bēdīgo ainu par nākotni ir uzbūris savā prātā.
Tas pats notiek, kad cilvēks kavējas negatīvās atmiņās par to, kas notika pagātnē. Viņš vairākās reizes izdzīvo pagātnes ainiņas, pārdzīvo pagātnē notikušo un cieš, neskatoties uz to, ka ciešanas palika pagātnē, bet viņa prāts tās ņem līdzi tagadnē.
Bieži cilvēki savā prātā domā, ka kāds kolēģis par viņu ir sliktās domās un to pārdzīvo. Patiesībā kolēģis nemaz tā nedomā, bet cilvēka prāts saka: “Tevi neviens nemīl, tu esi slikts”, kas nav patiesība, jo kolēģis domā citādi.
Ego attīstās, ja cilvēks savā prātā nav izpratis, ko nozīmē sevis mīlēšana un ko nozīmē savu vēlmju un vajadzību nolikšana uz pjedestāla, nerēķinoties ar citu cilvēku vēlmēm un vajadzībām. Ja cilvēks iet garīgās izaugsmes ceļu, tad viņš sāk izprast dzīves gudrības ar prātu un sirdi, bet tas nenotiek uzreiz, jo visam ir nepieciešams laiks, lai iegūtu pieredzi.
Prāts nomierinās tikai tad, kad sirds ir izpratusi dzīves notikumus jeb cilvēks ir kļuvis garīgi gudrāks. Šobrīd sabiedrība ir satraukta par bērnu un jauniešu mentālo veselību. Tas ir pamatoti, jo bērniem un jauniešiem skolā netiek pietiekami attīstīts garīgums. Bērni savās domās iznīcina paši sevi un psihologi nespēj viņiem palīdzēt, jo paši neizprot pasaules kārtību, Dievišķos likumus un notikumu cēloņu-seku sakarības.
“Trakais pērtiķis” jeb prāts trako un trakos vēl vairāk tam cilvēkam, kas attālināsies no Dieva. Tāpēc “trako pērtiķi” var savaldīt tikai garīgās attīstības ceļš. Jo ātrāk sabiedrība to sapratīs, jo ātrāk sabiedrība kļūs harmoniska un pasaulē iestāsies miers. Jo ilgāk sabiedrība to noliegs, jo vairāk sabiedrībā būs “traku pērtiķu” un ciešanas.