Laulība bez mīlestības 26.10.2012
Ļoti bieži laulātie dzīvo kopā bez mīlestības. Kad izvaicāju pārus, vai viņi apprecējušies bez mīlestības, tad bieža atbilde ir: laulības sākumā mīlestība bija, bet tad lēnām izgaisa. Pastāv viedoklis, ka mīlestība saglabājas tikai pirmajos laulības gados, bet pēc tam iestājas rutīna. Vai tā ir? Dzīvē sastopam ļoti daudzus pārus, kuri apstiprina šāda viedokļa patiesumu, bet, kad aplūkojam šo situāciju dziļāk, atklājas, ka mīlestības izplēnēšanai ir dažādi iemesli – nevēlēšanās pieņemt un mīlēt partneri bez nosacījumiem, neprasme mīlēt, materiālās grūtības, slimības u.c. iemesli. Sekas laulībai bez mīlestības ir veselības problēmas laulātajiem vai bērniem, neuzticība, agresivitāte no partnera puses, alkoholisms un citas problēmas.
Kāpēc laulības sākumā esošā mīlestība gadu gaitā it kā pazūd? Es nonācu pie atziņas, ka mīlestības zudums ir saistīts ar mīlestības attīstības apstāšanos. Es sapratu, ka erotiskajai mīlestībai ir 7 stadijas:
1.Iemīlēšanās. Pirmajā stadijā pārsvarā valda emocijas. Tautas valodā mēs to saucam par „rozā brillēm uz acīm”, kad neredzam vai negribam redzēt otra cilvēka trūkumus. Agrāk šīs stadijas laikā iemīlējušies bieži apprecējās. Mūsdienās partneri šajā stadijā sāk dzīvot kopā civillaulībā (oficiāli nereģistrējot attiecības).
2.Apjukums. Iemīlēšanās emocijas pārņem citas emocijas – vilšanās, dusmas un citi stresi. Šajā stadijā mēs ieraugām otra cilvēka trūkumus, bet vēl nezinām, kā ar tiem sadzīvot.
3. Pārveidošana. Partneris mēģina otru partneri pāraudzināt, kas beidzas ar neveiksmi, jo nevienu cilvēku nevar pārveidot. Vienīgais cilvēks uz pasaules, kuru jūs varat pārveidot, esat jūs pats. Šajā stadijā cilvēks vai nu sāk saprast, ka viņš otru cilvēku nepārveidos, un domā, kā varētu otru cilvēku pieņemt tādu, kāds viņš ir, vai arī sākas lieli strīdi par dažādiem sadzīviskiem jautājumiem. Šo stadiju tautas valodā sauc par „rutīnu laulībā”. Tātad šajā stadijā mīlestība netiek attīstīta un tā var vājināties. Šajā stadijā bieži civillaulības tiek šķirtas.
Katrs cilvēks var izvēlēties, vai iet pa mīlestības attīstības ceļu, vai attālināties vienam no otra.
4. Pieņemšana vai dvēseliska šķiršanās. Mīlestība attīstās un pāriet nākamajā pakāpē, vai arī notiek dvēseliska šķiršanās. Mīlestības izaugsmē laulātais mācās partneri pieņemt tādu, kāds tas ir, pieņemot partnera trūkumus. Tas nozīmē, ka turpinās mīlestības attīstība. Laulātie, kuri trešajā stadijā nespēj aptvert, ka otrs cilvēks ir jāpieņem tāds, kāds ir, šajā stadijā vēl vairāk attālinās. To sauc par dvēselisko šķiršanos. Bieži šajā stadijā, kaut arī laulātie izjūt atsvešināšanos, dažādu iemeslu dēļ turpina dzīvot laulībā.
5. Otrā mīlestība vai fiziskā šķiršanās. Tie laulātie, kuri mācījās pieņemt laulāta trūkumus, šajā stadijā tos ir iemīlējuši un sajūt tādu kā otro mīlestību. Savukārt tie laulātie, kuri aizgāja pa pretējo ceļu, pēc dvēseliskās šķiršanās sastopas ar fizisko šķiršanos, t.i., intīmās attiecības kļūst arvien retākas, bet laulātie var turpināt dzīvot kopā. Šajā stadijā visbiežāk laulātais sāk krāpt savu partneri. Ja laulātais ir konservatīvs savos uzskatos, viņš mīlestību meklē dabā, bērnos, dzīvniekos, darbā, tādējādi saglabājot uzticību laulātajam.
6. Dziļa pieķeršanās vai juridiska šķiršanās. Tie laulātie, kuri izbaudījuši otro mīlestību, šajā stadijā viens pret otru izjūt arvien dziļākas jūtas. Šajā stadijā laulātie tik ļoti pieķeras viens otram, ka nespēj iztēloties dzīvi viens bez otra. Savukārt laulātie, kuri piektajā stadijā piedzīvoja fizisko šķiršanos, bieži nonāk līdz juridiskai laulības šķiršanai, jo ir noguruši no neizdevušās kopdzīves. Parasti tas notiek, kad bērni ir pieauguši, jo laulātos ļoti bieži satur kopā pienākums pret bērniem vai nevēlēšanās dalīt kopīpašumu.
7. Patiesa mīlestība. Šo stadiju sasniedz tikai tie laulātie, kuri ir gājuši pirmo ceļu – otra cilvēka iemīlēšanu bez nosacījumiem. Septītajā stadijā laulātie pārvar pieķeršanās mācību stundu – mīl otru cilvēku mūžīgi ar patiesu mīlestību, lai kas arī nenotiktu, neuzskatot savu partneri par īpašumu. Septīto stadiju sasniedz ļoti maza laulāto pāru daļa, vairums paliek ceturtajā vai piektajā, retums sestajā stadijā, nepārvarot pieķeršanās mācību stundu, nesaprotot, ka laulātais nav viņa īpašums.
Kad jūs padomāsiet par savām attiecībām, iespējams, jūs saskatīsiet tajās šīs stadijas, taču citādā secībā. Tas ir iespējams, jo cilvēki ir ļoti atšķirīgi. Ja cilvēks, kurš līdz šim nav pratis mīlēt bez nosacījumiem, apgūst šo mācību stundu, viņš no fiziskās šķiršanās var nonākt sestajā stadijā un piedzīvot dziļu pieķeršanos partnerim. Tāpēc jūsu mīlestības attīstība nav atkarīga no manis aprakstītajām mīlestības stadijām. Tā ir atkarīga tikai un vienīgi no jums pašiem, no jūsu gatavības ar sevi strādāt un atvērt savu sirdi mīlestībai.
Bieži gadās, ka viens laulātais ir gatavs attīstīt mīlestību, bet otrs paliek, piemēram, trešajā stadijā un visu dzīvi mēģina pāraudzināt savu partneri. Šādos gadījumos scenāriji ir dažādi, taču laulība var saglabāties, tomēr tajā vismaz viens partneris nav apmierināts, vai arī laulība tiek šķirta, kaut arī viens no partneriem to nav vēlējies.
Cilvēkiem pāru attiecības ļoti bieži nonāk strupceļā, taču palīdzību biežāk lūdz sievietes, vīrieši daudz retāk. Gadījumi ir ļoti dažādi, un var rasties jautājums, vai ir iespējams glābt laulību, ja attiecības jau ir nonākuās līdz juridiskai lailības šķiršanai. Teorētiski ir iespējams, praktiski tas ir ļoti grūti. Tikai sieviete ar ļoti lielu mīlestību spēj lēnām atsaldēt ilglaicīgi sasalušas attiecības.
Lai arī uzskatu, ka sieviete ir galvenā laimīgas laulības veidotāja, nav pareizi visu atbildību uzvelt tikai uz sievietes pleciem. Dažkārt vīrieši, noklausoties manas lekcijas vai izlasot manas grāmatas, nodomā, ka viņiem nekas nav jādara, ka par visu atbildīga ir sieviete. Abas puses ir vienlīdz atbildīgas laimīgas laulības veidošanā. Sievietei ir vairāk priekšrocību – viņā ir mīlestības avots, bet vīrietis ir kā spogulis, kurš atstaro šo mīlestību. Ja vīrietis ir aizvilcis savam spogulim priekšā aizskaru, tad spogulis nevar neko atstarot, un vīrietis pat nenojauš, ka viņa virzienā tiek sūtīta mīlestība. Tomēr, ja viņš sajūt lielāku siltumu, tad viņam rodas vēlēšanās paskatīties, kas notiek aiz aizskara, un tad jau ar vīrieti var notikt arī pārvērtības.
Autore: Elvita Rudzāte