Fragments no topošās Elvitas Rudzātes grāmatas “Ķermeņa filosofija” sērijā “Piedošanas mācība”.
Liesa medicīnas skatījumā
Liesa (Latīņu val.: lien) ir asinsrades un limfātiskās sistēmas orgāns. Tas ir mīksts iegarenas formas nepāra veidojums kreisajā paribē.
Liesas lielums ir ļoti mainīgs atkarībā no asins daudzuma liesā. Pieaugušam cilvēkam liesas garums ir vidēji 12 cm, platums 7 cm, biezums 4 cm, masa150—200 g. Normāli tā nav sataustāma.
Liesa ietverta saistaudu kapsulā, kurā ir daudz elastīgo šķiedru un nedaudz gludo muskuļaudu. No kapsulas liesā ieiet saistaudu starpsienas. Starp tām atrodas sarkanā un baltā liesas pulpa, kuras pamatu veido retikulārie audi. Sarkanā pulpa izvietota difūzi pa visu liesu, tās retikulāro audu cilpās ir daudz eritrocītu, tāpēc liesa ir sarkana. Sarkanās pulpas masā gaišu, iegarenu vai apaļu punktiņu veidā izkaisīta baltā pulpa. Tajā daudz ir limfocītu, kas tur attīstās. Liesu baro liesas artērija.
Liesā rodas imūnvielas, notiek svešķermeņu un mikroorganismu fagocitoze, noārdās vecie eritrocīti.
Noārdīšanās procesā atbrīvojusies dzelzs tiek izmantota jaunu eritrocītu attīstībai sarkanajās kaula smadzenēs, bet hemoglobīns – žults pigmenta bilirubīna veidošanai.
Liesa garīgajā skatījumā
Liesa ir fiziskā ķermeņa sākotnējās enerģijas glabātāja. Liesa simbolizē abus cilvēka vecākus kopumā. Māte nosaka dzīves virzību jeb mīlestības enerģijas plūsmu. Tēvs rada, balstoties uz šīs mīlestības enerģijas spēka. Ja vecāki dzīves vezumu velk mīlestībā un saskaņā, bērna asins sastāvs ir normāls, kas arī nodrošina ātru izveseļošanos grūtos laikos. Ja vecāki dzīvo kā uz nažiem, viņi viens otru novājina, un arī bērna asinīm piemīt tādas pašas īpašības.
Liesa ir orgāns, kura esamība liecina, ka dzīvē tevi atsaukusi mātes mīlestība, bet tēva sēkla tev sniedz iespēju atnākt. Kopā ņemta, tā ir materializēta enerģija, kas nepieciešama fiziskā ķermeņa dzīvībai, kura tevi padara stipru, uz kuras tu vari balstīties, ja proti vai iemācies, lai kļūtu par cilvēku ar pašcieņu.
Vēdera augšdaļā esošā liesa nav gremošanas orgāns. Liesa ir dzīves sākuma enerģijas glabātāja un dalītāja. Tā ir vesela, ja cilvēks dzīvo pēc principa: ikvienam pēc viņa vajadzībām.
Palielināta liesa rāda vecāku izjustās skumjas. Pārāk maza liesa nozīmē nogurdinošas skumjas. Lai arī kuri orgāni samazinātos, tas liecina par atbilstīgu nogurumu, savārgumu. Savārgums rodas no nemitīgām skumjām. Cilvēkiem, kuriem ir izoperēta liesa, svarīgi zināt, ka viņš jūtas atkarīgs no saviem vecākiem.