Pastāv divi jēdzieni – vajadzības un vēlmes. Vajadzības ir tās, bez kurām nevaram iztikt. Mēs nevaram iztikt bez ūdens, ēdiena, apģērba, siltuma, mīlestības u.tml. Vēlmes atšķiras no vajadzībām ar to, ka tās nosaka prasības. Piemēram, lai apmierinātu vajadzību pabarot fizisko ķermeni ar ēdienu – cilvēks grib ēst zupu un nav ar mieru ēst maizi, jo tā rada lieko svaru. Ja tev nav iespējas izvēlēties ēdienu, tad esi pateicīgs, ka tev vismaz ir maize un liekais svars rodas nevis no maizes, bet no tavas nepareizās domāšanas.
Cits piemērs. Ikviens cilvēks vēlas justies mīlēts, kas ir vajadzība, bet tajā brīdī, kad cilvēks pieprasa mīlestību, tad vajadzība pārvēršas par vēlmi – es gribu mīlestību, un cilvēks to nesaņem, jo vēlmes rada neredzamu enerģētisku sienu, kurai netiek cauri patiesā mīlestības enerģija. Tieši prasības pret mīļoto nogalina mīlestību.
Vārdi “es gribu” un “es negribu” liecina, ka cilvēkā ir vēlmes. Tās nav vajadzības, jo vajadzības nepieprasa, vajadzības ir nepieciešamība bez kā nevar iztikt. Cilvēks nevar iztikt bez apģērba, bet nosakot, ka cilvēks vēlas ģērbties tikai pēdējās modes apģērbā, tā jau ir vēlme.
Kā atbrīvoties no vēlmēm? To var izdarīt rūpīgi studējot Dievišķo zinātni, kas cilvēcei ir dota caur Svētajām grāmatām un svētajiem cilvēkiem. Jo cilvēks vairāk izprot Dievišķā zinātnē teikto un izprasto praktizē ikdienas situācijas, jo vairāk paplašinās viņa apziņas līmenis un mainās vērtības, izprotot, kas ir laicīgas un pārejošas vērtības, un kas ir mūžīgas un paliekošas vērtības. Cilvēks, kas attīstās garīgi, arvien vairāk atsakās no laicīgām vērtībām nevis tāpēc, ka kāds viņam to liek, bet tāpēc, ka viņā samazinās vēlmes un viņš velta savu dzīvi mūžīgajām vērtībām.
Piemēram, es arī agrāk pavadīju daudz laika veikalos, meklējot piemērotu apģērbu, bet tagad es to vairs nedaru. Ja man kaut kas ir nepieciešams, tad es nopērku to, kas ir viegli pieejams. Man ļoti nepatīk lielveikali, kur ir tik liela izvēle, jo man žēl tā laika, kas tur tiek pavadīts, meklējot piemēroto apģērbu. Tāpēc es cenšos lielveikalus apmeklēt pēc iespējas retāk un priekšroku dodu mazākiem veikaliem. Kas ir mainījies manā domāšanā? Manas vēlmes attiecībā uz apģērbu ir samazinājušās, jo es zinu, ka mans vīrs mani mīl jebkādā apģērbā un citu vīriešu sajūsma man nav nepieciešama. Man nebija patīkami sev atzīt, ka agrāk es pucējos nevis savam vīram, bet sabiedrībai, lai tā mani apjūsmotu. Tagad, kad vairs nealkstu sabiedrības apbrīnas, viss ir mainījies, jo tagad es zinu, kas ir patiesās vērtības. Manas vēlmes samazinājās, kad es izpratu, kas dzīvē patiešām ir svarīgi, un kas ir maznozīmīgi.
No vēlmēm vieglāk atbrīvoties, ja uzdod sev jautājumu: vai man tas tiešām ir nepieciešams? Vai es bez tā nevaru iztikt? Esmu pārliecināta, ka bieži sapratīsiet, ka bez daudz kā varat iztikt. Ja tomēr nevarat, tad pajautājiet sev, kāpēc nevarat, tur slēpsies jūsu neapgūtā mācība.
Iztēlosimies vēlmes kā cilvēku, kas saka: “Gribu vēl”.
Vēlmju mācība: “Iemācies priecāties un pateikties par to, kas tev ir dots. Ja tu nenovērtēsi to, kas tev ir dots, tad Dievs tev var to atņemt, lai tu pēc zaudējuma piedzīvošanas beidzot aizdomātos par paliekošajām un mūžīgajām vērtībām, atsakoties no savām vēlmēm.”
Sirdsapziņas skola aicina pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājus piedalīties pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmā “KVALITĀTES PĀRVALDĪBAS SISTĒMAS IZVEIDOŠANA UN IEVIEŠANA PIRMSSKOLĀ” attālināti, 08.04.2025 Programmas mērķis: Attīstīt pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāju kvalitātes vadīšanas kompetenci. Mērķa grupa: Izglītības iestāžu vadītāji un Lasīt vairāk …