Materiālo labumu saistība ar laimi 25.02.2014
Daudziem bērniem jau no mazām dienām ir ieaudzināts, ka dzīvē galvenā ir materiālā labklājība, tāpēc, lai iegūtu labi apmaksātu darbu, ir labi jāmācās. Šodien vecāki nesaprot, kā audzināt bērnus. Vecāki pastāvīgi ir noraizējušies par to, lai bērnu izglītība nodrošinātu tiem labu karjeru, lai tie iegūtu augstu statusu sabiedrībā. Viņi vēlas saviem bērniem augstus amatus, labas algas utt. Tikai vecāki ir atbildīgi, lai bērni izaugtu par cienījamiem pilsoņiem, tāpēc viņiem pašiem ir jāmaina attieksme pret materiālajiem labumiem.
Mans Skolotājs Avatārs Šri Satja Sai Baba par naudas tērēšanas paradumiem saka: „Vecāki ir traki savā kārē pēc naudas. Bez šaubām, nauda ir svarīga, bet jāievēro robežas. Ja jūs mīlat Dievu, nauda radīsies pati no sevis. Tagad daži ir gatavi upurēt pat savu dzīvību naudas dēļ, bet viņi nevelta nevienu minūti apcerei par Dievu. Viņi neuzņemas pat nevienu vienīgu svētītu darbību.
Modernā audzināšanas sistēma sevišķu nozīmi piešķir bagātībai, spēkam un draudzībai, bet kur paliek raksturs? Raksturs ir ¾ dzīves. Tāpēc jums jāattīsta raksturs. Kam gan būs derīga bagātība, spēks un draudzība, ja cilvēkam nebūs rakstura? Tas viss nāk un iet kā pāri slīdoši mākoņi.
Cilvēks var būt bagāts, bet visa viņa bagātība ir nevērtīga, ja viņam trūkst rakstura. Vai jūs varat pēc nāves paņemt līdzi kaut smilšu sauju? Nē. Bankas konts nesekos jums. Tas paliks bankā. Tātad raksturs ir vissvarīgākais, nevis nauda.
Daudzi cilvēki ar vieglu roku tērē naudu savām kaprīzēm, apšaubāmiem darījumiem, bet, kad viņiem rodas iespēja izmantot naudu labdarīgiem mērķiem, viņi uzreiz kļūst ļoti ekonomiski un šķiras no naudas nelabprāt, izdomājot dažādus iemeslus. Zeme griežas apkārt Saulei. Tieši tāpat šodien cilvēks griežas apkārt naudai, bet faktiski nauda nodrošina tikai komfortu un ērtības. Eksistē ļoti daudz lietu, kuras nevar nopirkt par naudu. Par naudu jūs varat pasūtīt izsmalcinātu ēdienu pieczvaigžņu viesnīcā, bet kā ir ar jūsu apetīti? Jūs varat nopirkt skaistu gultu, bet vai varat nopirkt miegu? Jūs varat iegādāties dārgas jaunākās zāles, bet vai varat par savu naudu pagarināt mirstoša cilvēka dzīvi? Jūs domājat, ka ar naudu var daudz ko izdarīt, bet tā nav. Nauda aizved jūs pie netikumiem.
Jūs esat arī pamanījuši, ka daudzi izglītoti cilvēki nepārdomāti tērē naudu. Tas ir ļoti slikti. Naudas tērēšana ir ļaunums. Jūs nedrīkstat ļaunprātīgi izmantot naudu. Vienmēr atcerieties, ka liels naudas daudzums veicina nepareizu rīcību. Liela nauda noved jūs pie sliktiem paradumiem. Jums nauda jātērē labdarības programmām. Jums ir jāparāda sava pateicība sabiedrībai, kas veicināja jūsu pašreizējo materiālās labklājības stāvokli, ieguldot naudu labdarības aktivitātēs. Jums jāziedo nabago vajadzībām. Jūs varat iegūt atbrīvošanos tikai ziedojoties. Ne aktivitātes, ne pēcteči, ne īpašumi un bagātības nevar spēkoties ar ziedošanos citiem. Cilvēka organismā asinīm vienmēr ir jācirkulē. Tieši tāpat arī naudai ir jācirkulē sabiedrībā. Tā nedrīkst aizkavēties un nostāvēties dažu cilvēku rokās. Ja asinis necirkulē, tad ķermenī parādās augonis vai audzējs. Ja jums ir izbeigusies nauda, ir grūti tikt galā ar ikdienas darbiem. Tajā pašā laikā pārāk daudz naudas jūs sabojā. Tai jābūt kā kurpēm, kas ir izvēlētas tieši pēc jūsu kājas izmēra. Ja kurpes ir pārāk lielas, jūs nevarēsiet staigāt, ja pārāk šauras – jums būs grūti staigāt brīvi. Tāpat arī naudai ir jābūt ne pārāk maz un ne pārāk daudz. Nauda atnāk un aiziet, bet tikumība atnāk un pieaug. Tikumība ir pareiza enerģijas un citu resursu lietošana. Cilvēks nepiedzimst, lai visu savu dzīvi nodzīvotu materiālo vērtību meklējumos. Cilvēks piedzimst, lai atrastu Dievu. Ja domas ir svētītas, tās noteikti atnesīs augļus. Nevajag domāt, ka jums nav pietiekoši daudz naudas un līdzekļu. Ja jūs esat izlēmis kaut ko labu sasniegt, jums noteikti tas izdosies. Cēlsirdīgu domu enerģija iedos jums nepieciešamo spēku.
Nauda ir Dieva dāvana. Izlieto savu bagātību tikai tam, kas veicina Dievišķumu; uztici to tikai Dievišķām darbībām. Esi uzmanīgs, tērējot naudu. Samazini savas vēlmes, samazini savus izdevumus. Atmet jebkuru ieradumu, kas vājina un izputina tevi. Kad tu vēlies kaut ko iegūt vai pievienoties kādai kompānijai, pamēģini noskaidrot, kā tas ietekmēs tavu dzīvi. Izturies pret naudu tā, it kā tā būtu tik vērtīga kā asinis un svēta kā Dieva dāvana. Nopelni to ar patiesību un taisnīgumu. Izmanto to, lai veicinātu mieru un mīlestību.”
Sai Baba saka, ka nabagiem ir jāpalīdz, bet ne tieši dodot tiem naudu. Kāpēc? Tāpēc, ka tas attur nabago pašam domāt, kā nopelnīt naudu saviem spēkiem. Šodien daudzi cilvēki ir bez darba, bet liela daļa no viņiem sevi varētu nodarbināt arī paši, ja vien viņiem būtu uzņēmība. Vienmēr vieglāk ir strādāt par darba ņēmēju, nekā būt par darba devēju, bet grūtās situācijās vismaz jādomā, kā nodarbināt pašam sevi. Paradoksāli ir tas, ka daži cilvēki ziedojumu lūgšanu uz ielas uzskata par savu profesiju un tā nopelna vairāk nekā dažs labs, strādājot smagu darbu. Man lekcijās ir vaicājuši, vai ir jādod nauda tiem, kas to lūdz, stāvot uz ielas. Es domāju, ka nav jādod. Ja vēlaties palīdzēt, tad nopērciet kaut ko ēdamu vai piedāvājiet kādu darbu, lai cilvēks ar darbu var nopelnīt to mazumiņu, ko esat gatavi ziedot.
Otrs paradokss ir tas, ka pārlieku daudz mantas mums ir tikai apgrūtinājums, jo mums par to ir jārūpējas, un tas aizņem daudz laika. Ekonomiskās krīzes laikā zagļi ir aktivizējušies, arī tas rada liekas rūpes, jo jādomā, kā mantu pasargāt no zagļiem. Sai Baba materiālo labumu mīļotājus brīdina: „Jo vairāk jums ir mantas, jo vairāk jums būs šķēršļu un kavēkļu. Dīvāni, galdi, gultas, krēsli, skapji un citas mēbeles aizkrāmē istabas, aizkavē pārvietošanos pa dzīvokli un pat padara to bīstamu. Samaziniet vēlmes un dzīvojiet vienkārši – lūk, tas ir ceļš uz laimi. Pieķeršanās rada ciešanas, tāpēc, kad atnāk nāve, kura liek cilvēkam savu mantu atstāt uz zemes un pārrauj visas radniecīgās saites, to pārņem dziļas skumjas. Esiet līdzīgi lotosam, kas peld pa ūdens virsu, bet neiegrimst tajā. Lotosam ūdens nepieciešams, lai augtu un attīstītos, bet tas nevienai ūdens pilei neļauj aizķerties uz lapām. Materiālā pasaule ir labdarības vingrinājumu arēna un Gara stiprināšanas skola. Izmantojiet pasauli tikai šim mērķim, nepiešķiriet tai pārāk lielu nozīmi un neuzskatiet to par ļoti svarīgu.
Cilvēks ir dzimis, nevis lai sakrātu bagātību, bet lai būtu par paraugu visai pasaulei. Kur ir visi seno laiku karaļi, kas savāca bagātības un iekaroja karaļvalstis? Kamēr viņi bija dzīvi, viņi baudīja fiziskās ērtības, bet galu galā nomira, atstājot visu uz zemes. Kāda jēga tādai dzīvei? Cilvēkam jāsasniedz mūžīgā svētlaime.
Nemirstību var sasniegt vienīgi ar ziedošanos, bet ne ar bagātību, ne ar pēcnācējiem, ne ar labiem darbiem. Laimi var iegūt vienīgi ziedojoties. Ja pēc ēšanas jūs neizvadīsiet barības pārstrādes atlikumus, jūsu gremošanas orgāni vairs nebūs kārtībā. Ja pēc ieelpošanas jūs gaisu vairs neizelposiet, jūs sabojāsiet savas plaušas. Līdzīgā veidā nepaturiet sev bagātību, ko esat ieguvuši, bet ziedojiet to citu labklājībai.
Cilvēkiem ir divi galvenie izziņas avoti – galva un sirds. Galva nes sevī atbildību, tajā atrodas visas zināšanas par ārējo pasauli, bet sirds nozīmē patiesu iekšējo pamošanos. Tādas vērtības kā ziedošanās, patiesība, labdarība, mīlestība un līdzjūtība nāk no sirds. Viss ārējais ir mākslīgs, neaizraujieties ar to. Gaisa plūsmu, kuru jūs varat iegūt no elektriskajiem ventilatoriem, nevar salīdzināt ar dabisko vējiņu. Ūdens no ūdenskrātuves, ezera vai upes nekad nevarēs sacensties ar lietus ūdeni. Dievs ir bezgalīgs. Kas ir cilvēks salīdzinājumā ar Viņu?”
Viens no mūsu svarīgākajiem uzdevumiem ir iemācīties pareizi rīkoties ar naudu un tērēt laiku. Pret naudu jāiemācās izturēties līdzsvaroti, tā nav jānoliedz. Kas naudu noniecina, tam nāksies dzīvot bez naudas, jo viņš taču to nepieņem. Naudu nedrīkst uzskatīt augstāku par Dievu, tomēr to nedrīkst arī noliegt. Parasti tiem cilvēkiem, kuri apgalvo, ka nauda ir slikta, nav naudas. Arī naudiņa ir jāmīl. Pie tiem, kuri mīl naudu, naudiņa vienmēr turas. Kuri aizmirst to, ka neesam radīti naudai, bet gan nauda radīta mums, tie pret darbu izturas kā pret iedzīvošanās līdzekli un ir spiesti ciest. Diemžēl cilvēks dažkārt neprot novērtēt to, kas viņam jau ir dots, viņš tērē visu savu enerģiju un zaudē veselību, cenšoties iegūt materiālos labumus. Bieži cilvēks to, kas viņam ir dots, novērtē tikai tad, kad viņam kāds to atņem. Tas attiecas gan uz materiālo pusi, gan uz attiecībām. Būtiski ir nevis iegūt to, ko gribam, bet gan gribēt un novērtēt to, kas mums ir dots. Tomēr, lai jūs patiešām justos laimīgi, jums ir jāiemācās ziedot jeb nodarboties ar labdarību. Arī ziedot ir jāiemācās pareizi. Ja ziedosiet nabagam, kurš nevēlas strādāt un ziedojumu lūgšanu uzskata par savu profesiju, tad jūsu ziedojums tikai veicinās viņa slinkumu. Ziedojiet tam, kas šo naudu tērēs pareizi, neveiciniet pasivitāti.
Tikai pateicoties pasaules ekonomiskajai krīzei, cilvēki sāka pārvērtēt cilvēciskās vērtības un saprast, kas dzīvē ir galvenais – nauda, baudas vai mīlestība. Kāpēc materiāliem objektiem un lietām cenas pieaug visā pasaulē? Sai Baba atbild: „Vispirms jums jāsaprot, ka cilvēks ir daudz vērtīgāks par visām pasaules bagātībām kopumā. Cenas pieaug, jo cilvēki samazināja cilvēciskās vērtības. Tajā dienā, kad cilvēciskās vērtības pieaugs, nokritīsies cenas precēm. Piemēram, tādi īpašuma priekšmeti, kā zeme, dārglietas, nauda, māja, civilizācijas sasniegumi ir kaut ko vērti tikai cilvēka dēļ. Tā kā cilvēks tos izmanto, tiem ir vērtība. Ja neviens nepirks zeltu un sudrabu, vai tad tos uzskatīs par vērtīgiem? Nē. Tikai cilvēks izveido preces vai nekustamo īpašumu par vērtīgu vai bezvērtīgu. Tā kā cilvēks ir zaudējis pašvērtību, cenas precēm ir pieaugušas. Lai samazinātu cenas precēm, cilvēkam ir jāpaaugstina sava cena, ieviešot dzīvē cilvēciskās vērtības.
Dzīvē jūs nesaņemat neko vienkārši tāpat vien – ne no kā. Cilvēks visu savā dzīvē saņem viena no triju iemeslu dēļ. Aplūkosim vienkāršu piemēru. Jūs zināt, kā strādā bankas. Pieņemsim, ka jums ir rēķins bankā. Jums nepieciešama nauda. Ko jūs darīsiet? Aiziesiet uz banku un paņemsiet naudu no konta. Lai to varētu izdarīt, jūsu kontā jābūt noteiktai summai naudas, bet, ja jūsu kontā nav nepieciešamā naudas daudzuma, tomēr nauda jums ir ļoti nepieciešama, kā to iegūt? Ja jums ir kāds īpašums, banka var iedot naudu pret ķīlu, bet jums var nebūt nekā. Ja kāds bagāts cilvēks būs gatavs garantēt šo aizņēmumu, banka aizdos jums naudu. Tādi ir trīs veidi kā var dabūt naudu bankā. Dzīvē nauda ir Dieva žēlsirdība. Ja jūs veicat kādus labus darbus tagadnē („ieguldāt naudu savā kontā”), tad nākotnē varēsiet no šī „konta” saņemt Dieva mīlestības „naudu”. Ja jūsu kontā naudas nav (t.i., jūs neveicāt nekādus labus darbus), tad sliktākajā gadījumā jūsu pagātnes nopelni („nekustamais īpašums, kuru ieķīlājot, jums tiek piešķirts kredīts”) nodrošina jums naudas iegūšanu (Dieva žēlsirdību). Pat tad, ja jums nav ne pagātnes, ne tagadnes nopelnu, jūs tomēr varēsiet iegūt kredītu, ja „bagāts cilvēks”, tas ir, Dievs būs jūsu garantētājs un aizstāvis. Dieva žēlsirdību jūs varat saņemt trīs veidos: pateicoties pagātnes nopelniem, tagadnes nopelniem vai ar labdara palīdzību. Cita ceļa nav. Tādi arī ir iemesli cilvēku materiālajiem labumiem, bagātībai, laimīgai dzīvei un ērtībām.”
Cilvēka vērtību nevar aprēķināt vai salīdzināt. Cilvēka dēļ zelts un briljanti ir ieguvuši vērtību. Cilvēki ir vērtīgāki nekā visas pasaules bagātības. Tāpēc nepazaudējiet savu vērtību, iesaistoties savtīgos darījumos. Taču šodien cilvēks kļūst arvien patmīlīgāks. Ja mēs dzīvosim pareizi, pareizi attiecoties pret Dievišķo pasauli, mums nekad nevajadzēs dzīvot trūkumā un būt nelaimīgiem. Tikai mūsu rokās ir tas, vai mēs būsim pārtikuši un laimīgi.
Autore: Elvita Rudzāte