Attiecības veidojot, cilvēki bieži partnerī meklē tēvu vai māti. Var gadīties arī gluži pretēji – paši uzņemas tēva vai mātes lomu. Kāpēc? Tas ir saistīts ar ģimenē gūto pieredzi un mīlestības trūkumu no vecāku puses.
Patiess gadījums
Man palīdzību lūdza jauna sieviete, kura pēc izjukušas 5 gadu kopdzīves ar draugu civillaulībā nespēja izveidot jaunas attiecības. Kad izvaicāju sievieti par viņas civillaulību, atklājās, ka sieviete šajās attiecībās bija uzņēmusies mātes lomu. Viņa rūpējās par draugu kā par savu dēlu, bet, kad viņai šī loma apnika, tad attiecībās sākās problēmas.
Izvaicājot sievieti par viņas vecākiem un vecvecākiem, atklājās, ka šāda problēma jau ir pastāvējusi vairākās paaudzēs.
Mātes vai tēva lomas uzņemšanās nenotiek apzināti. Parasti tā rodas zemapziņas līmenī kā vēlme kompensēt trūkumu. Ja meita ir dzīvojusi kopā ar tēvu bez mātes, tad viņa it kā aizvieto māti savam tēvam un dzīvē sev piesaista vīriešus, kuri meklē sievietē māti. Ja dēls ir dzīvojis kopā ar māti bez tēva, tad viņš mātei aizvieto it kā vīru, t.i., viņš uzņemas tēva lomu. Pieaugot viņš sev piesaista sievietes, kuras vīrietī meklē tēvu un ir ļoti neapmierinātas, ja viņas izvēlētais vīrietis vairāk mīl savu māti nekā sievu.
Bieži jaunas sievietes par savu vīrieti izvēlas gados vecāku vīrieti nevis tāpēc, ka vīrietim ir daudz naudas, bet tieši tāpēc, ka vīrietis ir krietni vecāks. Vairumā gadījumu šīs sievietes ir augušas bez tēva mīlestības, tāpēc savā dzīvesbiedrā neapzināti meklē tēvu. Mēdz būt arī pretēji, bet tie ir retāki gadījumi, kad jauns vīrietis meklē gados vecāku sievieti nevis tāpēc, ka viņai ir nauda, bet tāpēc, ka sievietē viņš atrod māti – tādu, par kādu ir sapņojis, bet bērnībā nav piedzīvojis, t.i., ja vīrietis nesaņem no mātes mīlestību, viņam var rasties vēlme to saņemt no pieredzējušas sievietes. Abos gadījumos vēlme partnerī atrast tēvu vai māti ir saistīta ar mīlestības trūkumu bērnībā.
Jebkurā gadījumā tēva vai mātes lomas uzņemšanās attiecības agrāk vai vēlāk noved strupceļā, jo partneris, kurš uzņēmies šo lomu, ar laiku sāk apzināties savu patieso lomu, un tas viņā rada neapmierinātību, kas, savukārt, ģimenē rada strīdus. Var gadīties arī pretēji – partneris, kurš neapzināti meklēja tēvu vai māti, saņemot trūkstošo, pēc laika attopas, ka tas nav tas, ko viņš vēlas, un sāk meklēt jaunu partneri, kurš jau pildītu īsto partnera lomu. Ko darīt, kā risināt šo problēmu? Tikai ar piedošanu un neapgūtās mācības stundas izprašanu. Ja jūs partnerī meklējat tēvu vai māti, tad piedodiet vecākiem, ka tie nav spējuši nodrošināt dzīvi pilnvērtīgā ģimenē, un lūdziet piedošanu partnerim, ka jūs liekat viņam pildīt vecāka lomu, lūdziet piedošanu sev, ka esat tam pieķēries. Jāatbrīvojas no pieķeršanās un jādod partnerim brīvība. Ja esat paši pret savu gribu nonākuši tēva vai mātes lomā, tad piedodiet partnera vecākiem, ka tie nav jūsu partnerim nodrošinājuši dzīvi pilnvērtīgā ģimenē, piedodiet pašam partnerim, ka viņš jums ir pārāk pieķēries un gaida no jums vairāk, nekā varat sniegt.
Ja esat sieviete un jums vienmēr ir patikuši gados vecāki vīrieši, tad pievērsiet šim faktam uzmanību un padomājiet, ko tieši vīrietī meklējat, vai nemeklējat tēvu? Tieši tas pats attiecas uz vīrieti, kuram vienmēr ir patikušas gados vecākas sievietes. Kad esat sapratuši patieso partnera izvēles cēloni, tad piedodiet saviem vecākiem, ka jums bērnībā nav bijusi iespēja iepazīt laimīgas ģimenes dzīvi, lūdziet piedošanu saviem partneriem, ka esat tos neapzināti izmantojuši, lai kompensētu ģimenē radušos mīlestības trūkumu. Ja esat jau izveidojis nopietnas attiecības vai ģimeni ar partneri, kurš jums aizvieto tēvu vai māti, tad ir pienācis laiks mainīt lomas. Tas nozīmē, ka jums ir jāiemīl savs partneris tāds, kāds viņš ir, neuzliekot viņam tēva vai mātes pienākumus.