Neuzticēšanās – kas to veicina? 28.07.2023
COVID – 19 vīruss bija skolotājs, lai pārbaudītu sabiedrības garīgās zināšanas un spēju tās pielietot praksē. Tas bija ļoti liels pārbaudījums garīgā ceļa gājēju izšķirtspējai jeb kā tagad moderni to sauc – kritiskajai domāšanai. Daudzi garīgā ceļa gājēji neuzticējās plašsaziņas līdzekļos izskanējušajai informācijai, ka slimnīcas nespēs uzņemt COVID-19 slimnieku skaitu un glābt dzīvības, jo neticēja apgalvojumam, ka veselības aprūpes sistēma ir katastrofas priekšā. Šai neticībai bija pamats, jo plašsaziņas līdzekļi pagātnē ir tik daudz izplatījuši nepatiesu informāciju ar mērķi ietekmēt sabiedrisko domu, ka brīdī, kad viņi atspoguļoja situāciju patiesi, tai vairs liela daļa sabiedrības neuzticējās.
Arī tā laika valdība centās pārliecināt sabiedrību par ierobežojumu un vakcinācijas nepieciešamību, bet liela daļa sabiedrības viņu teiktajam neuzticējās, jo politiķi ir tik daudz reižu manipulējuši ar sabiedrisko domu, ka brīdī, kad viņi teica patiesību, viņiem vairs neticēja. Tas pats attiecas uz daļu zinātnieku, kas pagātnē naudas pelnīšanas nolūkā, bija radījuši vakcīnas, bez kurām sabiedrība varēja arī iztikt. Tāpēc liela daļa sabiedrības vairs neuzticējās arī zinātnieku teiktajam. Tas pats attiecas uz ārstiem, kas ilgstoši Latvijā tika piebaroti no farmācijas firmām, izrakstot slimniekiem dārgas zāles un nepasakot par lētākām zālēm, jo viņu uzdevums bija reprezentēt tos medikamentus par kuriem viņi saņēma materiālus labumus. Tāpēc liela daļa sabiedrības vairs neuzticējās ārstu teiktajam.
Lai vēl labāk izprastu šo problēmu, pastāstīšu stāstu par puisēnu, kam ciema ļaudis bija uzticējuši ganīt aitas kalnos, kamēr ciema ļaudis strādāja uz lauka. Puisēnam bija noteikts, ja parādās vilks, tad lai viņš sauc ciema ļaudis pēc palīdzības. Puisēns ganīja aitas un viņam palika garlaicīgi un viņš nolēma izjokot ciema ļaudis, sākot saukt pēc palīdzības. Ciema ļaudis pameta darbus un steidzās kalnā, lai glābtu no vilka aitas. Viņi jutās vīlušies, ka puisēns viņus ir tā izjokojis, bet priecājās, ka tomēr aitas ir dzīvas. Ciema ļaudis atgriezās darbos un puisēns turpināja ganīt aitas. Viņš vēlreiz izlēma izjokot ciema ļaudis un atkal sauca pēc palīdzības. Ciema ļaudis pameta savus darbus un steidzās glābt aitas, bet atklāja, ka atkal ir izjokoti. Viņi dusmīgi atgriezās darbos un puisēns turpināja ganīt aitas. Tad pēkšņi viņš ieraudzīja, ka aitām tuvojas vilks un viņš sāka saukt pēc palīdzības, bet ciema ļaudis, domājot, ka atkal tiks izjokoti, nenoticēja puisēna saucienam un turpināja savu darbu uz lauka. Vilks aitas nogalināja.
Šis stāsts ļoti labi atspoguļo, kas notiek ar sabiedrisko domu, ja tā ilglaicīgi ir tikusi maldināta ar nepatiesībām. Patiesība ir cilvēcisko vērtības pamats. Uz Patiesības balstās visa dzīve. Tie, kas melo, var uzvarēt īstermiņā, bet noteikti zaudēs ilgtermiņā.
Tātad neuzticēšanos veicina manipulācija ar sabiedrisko domu un nepatiesību izplatīšana. Cilvēks, kas ilgstoši dzīvojis nepatiesībās, viņam grūti būs uzticēties, pat ja viņam teiks patiesību.
Ir pienācis laiks, kad sabiedrībā savu vietu ieņems Patiesība un visi tie, kas dzīvoja un joprojām dzīvo melos, pamazām tiks atmaskoti. Tāpēc sabiedrībai ir jābūt gatavai sākt atdalīt “graudus no pelavām” un jāliek pamati pavisam jaunai domāšanai. Mūsu bērni un jaunatne būs tā, kas atvērs ceļu Jaunajai Pasaulei, bet arī viņiem būs jānotic mūsu paaudzei, kuri būs nožēlojuši savas pieļautās kļūdas un mainījušies, sākot ievērot cilvēcisko vērtību Patiesība. Jaunajā Pasaulē nebūs vietas neuzticēšanās. Uzticēšanās būs ļoti svarīgs Jaunās Pasaules princips. Birokrātiju varēs samazināt tikai tad, ja sabiedrībā pieaugs savstarpējā uzticēšanās. Tieši tāpēc vecajam ir jāaiziet, lai jaunais nāktu vietā. Esiet gatavi lielām izmaiņām politikā, ekonomikā, izglītībā, veselības aprūpē un citās jomās, jo tā kā ir šobrīd, tā pārskatāmā nākotnē vairs nebūs.
Daži politiķi neapzināti virza nepārdomātas idejas, kuras sagraus veco un tad beidzot varēs dzimt jaunais, kas lēnām atgriezīs sabiedrības uzticēšanos. Tomēr šis pārmaiņu laiks būs smags, jo vecā domāšana darīs visu, lai saglabātu savas pozīcijas. Jaunajai domāšanai nebūs viegli cīnīties ar veco domāšanu, bet šo grūtību pārvarēšana vairos sabiedrības uzticēšanos.
Autore: Elvita Rudzāte