Problēmas ar matiem cēloņi 16.11.2013
Fragments no topošās Elvitas Rudzātes grāmatas “Ķermeņa filosofija” sērijā “Piedošanas mācība”.
Mati medicīnas skatījumā
Mati (Latīņu val.: pili) ir elastīgi ragvielas pavedieni (ādas derivāti), kas klāj zīdītāju ķermeņa virsmu.
Pieaugušam cilvēkiem izšķir garos matus (galvas, bārdas, ūsu, padušu, kaunuma paugura matus), īsos matus (uzacis, skropstas) un pūkas, kas sedz visu pārējo ķermeni, izņemot lūpu sārto daļu, pēdu apakšējo virsmu, pirkstu sānvirsmas un delnas. Matam izšķir stiebru (virs ādas), sakni (ādā) un sīpolu (zemādā). Mata sīpolu un sakni ietver mata maisiņš, ar ko saistītas gludās muskuļšūnas (aukstumā, bailēs tās saraujas, mati saceļas stāvus, veidojas zosāda) un tauku dziedzeri. Mata stiebru un sakni veido pārragojušās, nedzīvas šūnas. Mata sīpola šūnas ir dzīvas, tās nepārtraukti vairojas, tāpēc arī mati aug.
Matu mūža ilgums ir 2 – 4 gadi (tas atkarīgs no vecuma, nervu un iekšējās sekrēcijas sistēmas stāvokļa, pārciestām infekcijas slimībām un matu kopšanas). Matu krāsa atkarīga no pigmenta daudzuma. Ja tas zūd, mati nosirmo.
Mati garīgajā skatījumā
Mati simboliski ir Kosmosa antenas, kas uzņem enerģiju no Kosmosa.
Ja cilvēkam mati krīt laukā, tas nozīmē, ka viņam ir iekšēja bezjēdzības un bezcerības izjūta, t.i., cilvēks nespēj saprast, ka viņš ir garīga būtne, neredz izeju no strupceļa, aizmirst to, ka viņā ir radošā enerģija, ka viņš pats var atrast izeju no strupceļa, ja tikai uzticētos Dievam.
Ja mati ataug vietās, kur jau bija izkrituši, tas nozīmē, ka dzīvē kaut kas ir sakārtojies, problēma, kas radīja matu izkrišanu vairs nav aktuāla. Cilvēks ir uzticējies sev, sācis risināt savas problēmas ar radošu pieeju.
Trausli mati, kuri ātri lūzt un ātri aug vietā, nozīmē, ka cilvēks ir ļoti ātrs savā rīcībā, viņam ir daudz ideju, kuras ātri mainās. Vecās idejas tiek noliktas malā (lūzt mati), bet vietā ātri dzimst jaunas idejas (aug jauni mati).
Ja mati ir stipri, tas nozīmē, ka cilvēks stingri pieturas pie sava izvēlētā dzīves ceļa, nemaina savas idejas, pieturoties pie tās, kuru uzskata par pareizāko. Bet, ja viņam veidojas izjūta, ka viņam neizdosies īstenot savu ideju, un viņu pārņem bezcerība, tad stiprie, skaistie māti sāk krist laukā. Ja cilvēks atbrīvojas no savas bezcerības izjūtas, tad mati atkal sāk augt.
Mati sāk sirmot, ja organismā samazinās melatonīna hormonu daudzums. Lai labāk izprastu šī hormona nozīmību, jāizprot, ka svarīgu vietu cilvēka organismā aizņem 2 hormoni – serotonīns, kuru dēvē par „laimes hormonu,” un melatonīns jeb „miega hormons,” kas organismā atbild par miegu. Serotonīna simboliskā nozīme ir sava Gara apzināšanās. Tie, kuri apzinās savu Garu, tie iekšēji jūtas laimīgi, tāpēc arī šo hormonu sauc par „laimes hormonu”. Ja organismā trūkst serotonīna, cilvēks jutās nomākts, pasliktinās garastāvoklis un noskaņojums. Ja cilvēks vēršas pie Smalkā plāna, lasot lūgšanas vai vienkārši sarunājoties, tad serotonīna hormoni rodas no jauna. Tāpēc lūgšanas ļoti palīdz cilvēkiem uzlabot veselības stāvokli.
Melatonīns jeb „miega hormons” veidojas no serotonīna, iestājoties tumsai. Tas cilvēkam nodrošina miegu. Bez melatonīna cilvēks nevarētu aizmigt un izgulēties. Ja cilvēkam organismā trūkst serotonīna, kura deficīts veidojas stresa apstākļos un pie depresīviem stāvokļiem, nervu sistēma kļūst vājāka, un sāk attīstīties iemigšanas traucējumi un miega problēmas. Melatonīns ir augšanas hormons, tāpēc cilvēkam miegā aug nagi, mati un pārējās ķermeņa daļas. Ja cilvēkam melatonīna hormonu daudzums ir pietiekams, tad mati nenosirmo.
Melatonīna hormonu daudzums organismā samazinās, ja cilvēks nav iekšēji priecīgs par savu dzīvi. Viņā parādās domas – es nevaru, es nemāku, kas ir garīgais vājums. Sirmi mati veidojas cilvēkam, kurš nespēj atrisināt kādu problēmu, kura rada viņā iekšēju pārdzīvojumu, un viņam tādēļ ir nolaidušās rokas – to, ko visvairāk vēlējos, tas nesanāca. Viņam ir kauns par radušos situāciju un tajā pašā laikā lepnums neļauj kādam savu problēmu atzīt. Šī sajūta aizver cilvēkam Dvēseli. Cilvēks turpina dzīvot, kā vajag, tā kā to grib redzēt sabiedrība vai apkārtējie, nevis tā kā vēlētos viņa Dvēsele, un mati lēnām sāk nosirmot. Cilvēks, kuram melatonīna hormonu daudzums ir normālā līmenī, pa dzīvi iet viegli un priecīgi. Cilvēks, kuram melatonīna hormonu daudzums ir samazināts, iekšēji jūtas kā vecs cilvēks ar nolaistām rokām.
Ja mati kļūst sirmi vienas nakts laikā, tas nozīmē, ka ir bijis ļoti spēcīgs iekšējs pārdzīvojums par situāciju, kuru cilvēks nespēj atrisināt, un tādēļ jūtas absolūti bezspēcīgs.
Ja bērnam ir plāni mati, tas nozīmē, ka viņš ir uzņēmies vecāku nepiepildīto gaidu enerģiju – viens vai abi vecāki ir vīlušies sevī un citos, jo tas, ko ir vēlējušies, nav piepildījies.
Ja bērnam ir biezi mati, tas nozīmē, ka bērns saņem spēku no savu vecāku puses.
Autore: Elvita Rudzāte