Fragments no topošās Elvitas Rudzātes grāmatas “Ķermeņa filosofija” sērijā “Piedošanas mācība”
Siekalu dziedzeri medicīnas skatījumā
Siekalu dziedzeri ir ārējās sekrēcijas dziedzeri mutes dobumā, kuri ražo siekalas. Mutes dobumā atveras triju lielo siekalu dziedzeru pāru izvadkanāli — pieauss, zemžokļa un zemmēles. Bez tam mutes dobumā ir apmēram 600 mazo siekalu dziedzeru.
Pieauss dziedzeris izdala šķidru olbaltumvielas saturošu sekrētu, tādēļ to sauc par olbaltumvielu dziedzeri. Šis ir pats lielākais siekalu dziedzeris. Zemmēles siekalu dziedzeris izdala siekalas kā pārējie siekalu dziedzeri. Siekalas satur apmēram 99% ūdens, un to uzdevums ir uzsākt ogļhidrātu gremošanu, mitrināt mutes dobumu un aizsargāt zobus no bojāšanās. Katru dienu cilvēka mutē siekalu dziedzeri saražo apmēram litru šā sekrēta.
Pazīstamākā siekalu dziedzeru slimība ir epidēmiskais parotīts jeb cūciņas. Dažkārt sastopams arī siekalu dziedzeru iekaisums jeb sialadenīts, kā arī siekalakmeņu slimība. Siekalu dziedzeros var veidoties cistas un audzēji (kā labdabīgi, tā ļaundabīgi).
Siekalu dziedzeri no garīgās puses
Siekalas satur 99% ūdens, un ūdens simbolizē jūtas. Siekalu dziedzeri ir saistīti ar limfu, bet limfa simbolizē ticību sev. Siekalas palīdz sagremot barību, kas no garīgās puses nozīmē „sagremot” plānu. Ja plāns ir liels, un to nav iespējams īstenot, tad cilvēkā veidojas neapmierinātība ar sevi (sliktas jūtas), ka viņš nevar īstenot savu plānu (saslimst siekalu dziedzeri), kas var radīt neticību sev (saslimst limfa). Tātad, ja cilvēks grib sasniegt vairāk baudu nekā nepieciešams un, ja cilvēkam neizdodas apmierināt savas vēlmes, tad rodas traucējumi siekalu dziedzeros. No tā izriet, ka siekalu dziedzeru galvenais stress ir alkatība pēc baudām. Piemēram, ja cilvēks ir neapmierināts, ka nav izdevies izdomāt un sākt realizēt kādu plānu, lai dzīve būtu saldāka, tad viņam var rasties siekalu dziedzeru iekaisums, bet ja šī neapmierinātība jau pāraug dusmās, tas var radīt cistas vai pat vēzi, tas atkarīgs no dusmu pakāpes. Ja cilvēks ir lepns un savu neapmierinātību nevienam neatzīst, pat pats sev, tas var radīt siekalakmeņu slimību.
Lai vienkāršāk jūs varētu izprast šo procesu, iztēlojieties kādu ēdienu, kurš jums ļoti garšo. Neatkarīgi no tā, vai esat vai neesat paēdis, kas notiek jūsu mutē brīdī, kad iztēlojaties ēdienu, kas jums ļoti garšo? Jūs mutē sajūtat, kā sāk veidoties siekalas un vēlme apēst garšīgo ēdienu jeb, no garīgās puses skatoties, veidojas alkatība pēc baudas. Tālāk iztēlojieties, ka jūs šo ēdienu redzat savu acu priekšā, piemēram, veikala plauktā, bet jums pietrūkst naudas, lai to nopirktu. Kā jūs jūtaties? Mazi bērni parasti sāk raudāt, bet jūs varat sākt uz sevi dusmoties, ka nespējat tik daudz nopelnīt, lai nopirktu vēlamo preci. Dusmu brīdī stresu saņem siekalu dziedzeri un atkarībā no stresa pakāpes tie var saslimt. Dzīvē reti siekalu dziedzeri cieš tāpēc, ka nevarat iegādāties kādu kārumu, vairāk tas attiecas uz dzīves baudām, kuras vēlaties, bet nevarat apmierināt.
Viena no siekalu dziedzeru slimībām ir parotīts (cūciņas), kuras parasti izslimo bērni, bet gadās, ka saslimst arī pieaugušie, bet tad slimība norisinās smagā formā.
Parotīts (cūciņas) medicīnas skatījumā:
Akūta infekcijas slimība, kam raksturīgs pieauss (galvenokārt), zemžokļa, zemmēles siekalu dziedzeru iekaisums. Retāk process skar arī citus dziedzerus (sēkliniekus, aizkuņģa dziedzeri), smadzeņu apvalkus. Ierosinātājs ir vīruss, kas atrodas slimnieka siekalās, asinīs, smadzeņu šķidrumā.
Parotīts (cūciņas) no garīgās puses:
Cūciņas simbolizē bezspēcības dusmas. Cūciņas (bērnam) rodas ģimenē, kur vecāki uzspļauj otršķirīgām lietām. Ja vecāki dzimumdzīvi uzskata par nevajadzīgu, tad bērnam (dēlam) cūciņas var radīt neauglību. Pieaugušajiem šo slimību nākas pārciest smagāk, jo tās ir viņu pašu bezspēcības dusmas, ka neizdodas sasniegt dzīves saldumus jeb baudas. Tā kā dusmas ir smags stress, tad arī slimība norisinās smagā formā.