Vai baznīcā būtu jāmaksā obligāti maksājumi? 07.12.2018
Laura jautā: Lasīju vēstījuma caur sūtni, ka jāvairās no organizācijām, kuras prasa dalības maksu (tieši par baznīcām un reliģiskām organizācijām ) un konkrētas reizes nākt. Mūsu baznīcā ir tāda situācija, ka ja vēlas būt draudzē, tad jāmaksā gada maksa 15 eiro. Ja nesamaksā un nav atnācis gada laikā pie Svētā vakarēdiena, tad izslēdz no draudzes. Man tas rada iekšēju protestu. Negribas ne tur iet, ne maksāt. Pie tam mācītājs slikti izrunājas visu priekšā par tiem, kuri reti apmeklē baznīcu. Vēlējāmies kristīt bērnu un tad arī bija jāklausās apvainojumi par to, ka reti apmeklējam baznīcu. Pilnīgi izrunājas mācītājs tik nesmuki, ka negribas to pat aprakstīt. Kāds ir jūsu viedoklis par šo tēmu?
Elvita Rudzāte atbild: Laura atsaucas uz sūtņa doto vēstījumu, bet nav to norādījusi, lai varētu saprast, par kādu vēstījumu ir runa un kas patiesībā tajā ir rakstīts. Domāju, ka Laura kaut ko ir pārpratusi.
Katrā organizācijā ir sava kārtība un tai arī ir jābūt, lai šī organizācija varētu pastāvēt. Biedrībās, kas ir nevalstiskas organizācijas, arī ir biedru naudas, kuras apjomu ir noteikuši organizācijas biedri. Es nezinu kāda kārtība ir reliģiskās organizācijās, jo neesmu par to interesējusies, bet arī reliģiskai organizācijai jābūt saviem noteikumiem.
Visām labdarības organizācijām finansiālā puse ir vissmagākais jautājums, jo finanses ir atkarīgas no atbalstītāju žēlastības. Ja organizācijai ir jāveic maksājumi par telpām un vēl jāmaksā atalgojums darbiniekiem, tad īpaši smags kļūst jautājums kā vispār izdzīvot, jo maksājumi par telpām un nodokļi ir ļoti lieli. Tāpēc katra organizācija risina finansiālo jautājumu tā kā viņa to spēj.
Katram cilvēkam ir iespēja iet uz baznīcu tad kad viņa sirds to vēlas un tāpēc nav obligāti jābūt par draudzes locekli. Bet, ja cilvēks izvēlas kļūt par draudzes locekli, tad viņam ir jārespektē draudzes noteikumi – Mācībā ir teikts, ka augstākais kalpo zemākajam, bet zemākais bez ierunām pakļaujas augstākajam. Šie vārdi nozīmē to, ka organizācijas vadītājs visu dara, kas ir viņa spēkos, lai organizācijas biedriem palīdzētu un nodrošinātu veiksmīgu organizācijas darbu, bet organizācijas biedri klausa organizācijas vadītāju, jo viņu apziņas līmenis ir zemāks nekā organizācijas vadītājam, viņi nesaprot daudzus jautājumus, kurus saprot organizācijas vadītājs. Ja biedrs uzskata, ka organizācijas vadītājs nav gudrāks par viņu un vadītāja pieņemtie lēmumi nav pareizi, tad viņam ir iespēja pamest šo organizāciju. Tāpēc muļķīgi ir protestēt pret draudzes noteikto kārtību, bet izdarīt izvēli, vai tiešām vēlies būt draudzes loceklis vai vēlies tikai šad un tad apmeklēt baznīcu.
Arī mācītāji ir dažādi cilvēki, ne katrs mācītājs ir pieņemams katram draudzes loceklim, tāpēc atkal cilvēkam ir izvēle, kurā draudzē un pie kura mācītāja apmeklēt Dievkalpojumus.
Es iesaku Laurai nenosodīt mācītāju un viņa vadīto draudzi, bet gan pašai attīstīties garā, izzināt sevi un dzīvi un atrast Dievu savā sirdī.