Vai profilakses nolūkos drīkst lietot ārstniecības līdzekli, kura sastāvā ir atkarību veicinoša viela? 07.01.2019
Jana jautā: Lūdzu palīdziet izprast! Nupat nogaršoju, izslavēto bebra dziedzeru uzlējumu. Esot tik vērtīgs, ka vīrs vakar atveda mājās pus litru. Uzreiz sajutu, ka tas ir uz spirta bāzes (citādi neuzglabājoties). Vēstījumos minēts, ka pat vīna glāze, cigarete, ikdienas seriālu, filmu skatīšanās uz vairākām dienām liedz izjust ēteriskās oktāvas savā dzīvē. Es šīs izmaiņas sajutu, kad atvadījos no iemīļotā seriāla skatīšanās ikdienā, bet nu mani apņem šāds notikums…Ko jūs domājat par šādiem ārstniecības uzlējumiem. Vīrs reizēm saka, ka arī parastas zāles tad var saukt par narkotikām un indi, it kā cenšoties mani pierunāt. Mani nepamet sajūta, ka tās ir lamatas… Tieši tādēļ, ka mūsu abu dzimtās ir spēcīga atkarības problēma.
Elvita Rudzāte atbild: Ārstnieciskie uzlējumi ar spirtu nav domāti ikdienas patēriņam veseliem cilvēkiem, arī ne profilaksei. Ārstnieciskie uzlējumi ar spirtu un tāpat jebkādi medikamenti ir domāti slimiem cilvēkiem, kuriem nepieciešama palīdzība, lai atveseļotos. Tieši tā ir mūsdienu cilvēces kļūda, ka cilvēki ir sākuši lietot ikdienas patēriņā vielas, kuras tam nav domātas.
Kāpēc sabiedrībā ir satraukums par medicīnisko marihuānu? Tāpēc, ka cilvēki marihuānu izmanto ne tikai apstākļu spiesti, lai mazinātu sāpes, bet gan lai izjustu baudu vai atslābtu no ikdienas stresa, nemācoties izprast stresu sniegtās mācības, kas nozīmē, ka stresa mazināšanai lietotie līdzekļi patiesībā cilvēkam kaitē, jo cilvēks neaug garā. Pie tam cilvēki nezina, ka cilvēks, kas cieš no lielām bailēm “mani nemīl” ļoti ātri kļūst atkarīgs no jebkādiem ārstnieciskiem līdzekļiem, kuru sastāvā ir atkarību veicinošas vielas. Otra lieta, ko cilvēki nezina, ka bieži lietojot ārstniecisku līdzekli, kas satur atkarību veicinošas vielas, cilvēks garīgajā attīstībā kāpj uz leju. Tas notiek lēnām un nemanāmi un tieši tāpēc vecumdienās bieži cilvēki kļūst “bērna prātā”, jo noslīdējums uz leju ir pārsniedzis kritisko robežu.
Es piekrītu Janas viedoklim, ka lietot profilakses nolūkos ārstniecisku līdzekli, kas satur spirtu, ir lamatas. Tas pats attiecas uz jebkādiem medikamentiem, tanī skaitā uztura bagātinātājiem, jo cilvēki nezina kādu ļaunumu nodara uztura bagātinātāji cilvēka ķermenim, izjaucot cilvēka ķermenī dabisko vielu ražošanas procesu. Pavisam citādi ir, ja cilvēkam jālieto uztura bagātinātāji tāpēc, ka organismā pietrūkst noteiktas vielas, bet tādā gadījumā uztura bagātinātājus lieto saskaņā ar ārsta norādījumiem nevis pats uz savu galvu. Tas pats attiecas uz homeopātiskiem līdzekļiem, arī tos lieto noteiktās devās saskaņā ar ārsta norādījumiem.
Protams, ir saglabājušās izcilas sentēvu ārstnieciskas receptes no dabiskiem līdzekļiem, kuru sastāvā var būt arī spirts, bet sentēvi šos ārstnieciskos līdzekļus izmantoja tikai kritiskās situācijās. Profilaksei drīkst izmantot tikai dabas līdzekļus, kas nevar radīt nekādu atkarību, piemēram, medus ar pienu un sodu; dzērvenes ar medu u.tml. Arī zāļu tējas nevar dzert pārmēru daudz, bet noteiktās devās, noteiktā laikā. Tas pats attiecas uz zāļu tēju uzlējumiem, kur netiek izmantots spirts, bet gan karsts ūdens. Arī šādus uzlējumus nelieto tāpat vien, kad ienāk prātā, bet lieto veselības uzlabošanai, ja ir konstatētas kādas veselības problēmas.