Vai skolu tīkla reforma ir sociāli taisnīga? 23.01.2024
Šobrīd aktuāls ir jautājums par skolu tīkla reformu. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvājums ir radījis neapmierinātību un satraukumu daudzās izglītības iestādēs un vecākos. Rodas būtisks jautājums – vai IZM piedāvājums skolu tīkla reformai ir sociāli taisnīgs?
Vai ir sociāli taisnīgi piespiest vecākus mainīt dzīves vietu, lai dzīves vieta būtu tuvāk izglītības iestādei un darba vietai? Vai ir sociāli taisnīgi atņemt iespēju vecākiem dot iespēju bērnam izglītoties tuvāk dzīves vietai, tanī skaitā izglītoties privātā izglītības iestādē vai nelielā pašvaldības izglītības iestādē, atņemot izglītības iestādei iespēju saņemt valsts finansējumu, ja netiek izpildīti kvantitatīvie rādītāji, ignorējot kvalitātes rādītājus? Vai ir sociāli taisnīgi, ka privātajās izglītības iestādēs mācīsies bērni tikai no ļoti turīgām ģimenēm, kas varēs atļauties maksāt lielu mācību maksu? Vai ir sociāli taisnīgi nerēķināties ar bērnu garīgo veselību, jo ne visi bērni spēj mācīties lielās izglītības iestādēs un lielās klasēs (ieteikums IZM analizēt bērnu garīgās veselības pasliktināšanās cēloņus un vardarbības attīstību skolās cēloņus)?
Iespējams kāds teiks, ka tāda šobrīd ir kārtība vairākās valstīs, kur privātajās izglītības iestādēs mācās tikai bagātu vecāku bērni, bet vai tas ir sociāli taisnīgi? Līdz šim mūsu valstī privātajās izglītības iestādēs varēja mācīties arī bērni no vidēju un zemāku ienākumu ģimenēm.
Manuprāt IZM piedāvājums skolu tīkla reformai ir ne tikai sociāli netaisnīgs, bet arī ļoti tuvredzīgs plāns, nepadomājot, kā šāds plāns ietekmēs reģionu attīstību un Latvijas attīstību kopumā.
Vai Latvijas politiķi jau ir atteikusies no reģionu attīstības?
Lielo Skolotāju dotajā Mācībā ir ļoti skaidri pateikts, ka cilvēku dzīves vietām ir jābūt vienmērīgi izvietotām pa teritoriju. Nav pareizi visu koncentrēt tikai pilsētās, jo pilsētās cilvēku blīvuma dēļ veidojas negatīvās enerģijas koncentrācija, kas ir pamats dažādām nelaimēm un sabiedrības veselības pasliktināšanās. Diemžēl maz ir cilvēku, kuriem ir zināšanas par cilvēku radīto enerģētiku. Tāpēc politiķi skatās tikai uz to, kas naudas izteiksmē ir izdevīgāk, nevis kas ir labāk iedzīvotājiem.
Valstij vajadzētu vairāk domāt par to ar kādām atbalsta programmām varētu veicināt iedzīvotāju vēlmi dzīvot reģionos un veicināt dzimstību, tad nebūs problēmas ar bērnu skaitu izglītības iestādēs. Piemēram, iedzīvotāju un bērnu skaits reģionos pieaugtu, ja valsts īstenotu finanšu atbalsta programmas novadu pašvaldībās:
- sociālo uzņēmumu attīstībai un privātā biznesa attīstībai, lai pieaugušajiem radītu jaunas darba vietas;
- sociālo dzīvokļu vai dzīvojamo ēku (moduļu ēku) būvniecībai, kas tiktu piedāvātas dzīvošanai ģimenēm ar bērniem (dzīvojamās platības lielumu ietekmētu bērnu skaits ģimenē; ģimenes pašvaldībai maksātu tikai komunālos maksājumus);
- jaundzimušo bērnu mātēm bērnu kopšanas periodā līdz 1,5 gadiem maksātu ne mazāku pabalstu kā māte saņēma atalgojumā pēdējo 2 gadu laikā pirms došanās dekrētā vai vismaz maksātu valsts vidējo atalgojumu.
Šobrīd valsts politika dara visu, lai lauku teritorijas paliktu kā atpūtas vietas bagāto ģimenēm, kas brīvdienas un atvaļinājumus pavada laukos. Vai tas ir sociāli taisnīgi? Protams, ka tas ir ļoti netaisnīgi.
Tieši tāpēc nav pareizi veikt skolu tīkla reformu, vispirms neizdarot visu, lai veicinātu reģionu attīstību un dzimstības pieaugumu. Pašreizējā valsts politika ir pretējā virzienā, tāpēc iedzīvotāju skaits un bērnu skaits samazinās.
Tukša vieta nepaliks. Āfrikas un Āzijas valstis būs priecīgas pārcelt savus iedzīvotājus uz Latviju un ātri atdzīvinās lauku teritorijas ar iedzīvotāju skaita pieaugumu un bērnu skaita pieaugumu, tikai tad Latvijas kultūra kļūs par minoritāti un Latvijas valsts zaudēs neatkarību, tiks veidotas atbalsta programmas Latvijas kultūras saglabāšanai, līdzīgi kā šobrīd Lībieši mēģina saglabāt savu kultūru. Vai tas ir tas ceļš, ko mūsu valsts vadošās amatpersonas un politiķi ir izvēlējušies?
Mīļie lasītāji! Ja jūs patiešām satrauc tas, kas notiek mūsu valstī un vēlaties, lai Latvija netiktu iznīcināta ar pašreizējo izglītības, veselības, ekonomikas un reģionālās attīstības politiku, tad pārstājiet klusēt un izsakiet savu viedokli sociālajos tīklos, aiciniet citus aktīvāk paust savu viedokli, jo tikai tā politiķi sāks ieklausīties sabiedrības viedoklī.
Ja jūs tikai noskatīsities uz notiekošo no malas, tad esiet gatavi piedzīvot sekas. Mēs saņemsim to, ko esam pelnījuši.
Ja jūs šo rakstu uzskatāt par vērtīgu, lūdzu, pārsūtiet to tālāk, lai pēc iespējas plašāks sabiedrības loks iesaistās diskusijā sociālajos tīklos par to kā sociāli taisnīgi attīstīt Latvijas ekonomiku, izglītību, veselību un reģionus?
Autore: Elvita Rudzāte