Vai un kāpēc pastāv sazvērestības teorijas? 24.06.2022
Laura jautā: Kāds ir Jūsu viedoklis par sazvērestības teorijām? Vakardien vienā sarunā aizrunājāmies līdz pārmaiņu laikiem, kas tagad ir, un viens no sarunu biedriem aizsāka tematu, ka tagad visi ļaudis tiks iedzīti verdzībā. Īsti saruna tālāk neturpinājās, bet es aizdomājos par to, kā un kāpēc šādas teorijas rodas? Un man radās jautājums – kur šajā visā ir Dievs? Ja ir ticība Dievam, tad jau īsti sazvērestības teorijas ir tikai teorijas. Iespējams daļa patiesības tajā ir, bet grūti iedomāties, ka eksistē kādi daži lielie pasaules ļaunie, kas vienojas vispasaules verdzības plāniem. Un pat ja tādi eksistē, arī aiz viņiem tomēr ir Dievs, kas visu dod un rada. Ir, protams, cilvēkiem savi pārbaudījumi un karmas atstrādāšana, bet beigu beigās ir labais un gaišais. Kāds ir Jūsu viedoklis?
Elvita Rudzāte atbild: Padomāsim, kas rada sazvērestības teorijas? Tie, kuriem ir kādi savtīgi nolūki. Tie, kuriem ir izdevīgi, lai cilvēki baidītos vai būtu neapmierināti ar dzīvi un pakļautos manipulācijai.
Bez Dieva atļaujas nekas nenotiek un neviens nezina, kas būs rīt, jo nākotni nosaka sabiedrības šodienas izvēles.
Tas ir līdzīgi kā vēlēšanās. Sociālie pētījumi prognozē kādi būs vēlēšanu rezultāti, vērojot tendences, bet rezultāts var būt atšķirīgs no prognozētā, ja negaidīti sabiedrība kāda notikuma ietekmē maina savu viedokli.
Piemēram, neviens šobrīd nevar pateikt, kad beigsies karš Ukrainā? Tendences rāda, ka tas varētu turpināties vēl vairākus gadus, bet tas var beigties pēkšņi, ja Krievijā varu zaudē Putins un pie varas Krievijā nāk kāds cits, kurš nevēlas karu Eiropā, bet var arī pie varas nākt kāds, kurš vēlēsies izmantot kodolieročus. Neviens nezina kas būs.
Tāpat neviens nevar pateikt, vai sāksies 3. Pasaules karš vai nē, vai sāksies kodolkarš vai nē, kaut arī riski ir augsti un varbūtība, ka 3. Pasaules karš varētu sākties, patiešām ir augsta. Bet tā ir tikai varbūtība, kas vienā dienā var mainīties, ja sabiedriskā domā kaut kas mainīsies pozitīvā virzienā. Protams, noteikti ir kādi cilvēki, kuri ir ieinteresēti, lai karš Ukrainā tik ātri nebeigtos, piemēram, ieroču ražotājiem visi kari ir izdevīgi. Tanī pašā laikā tikai sabiedrības izvēles noteiks to, vai karš Ukrainā beigsies vai turpināsies.
Patiesībā sabiedrība jau sen ir kļuvusi par vergiem, vergojot naudai un materiālajai labklājībai. Tomēr vērojot jauniešus, parādās pozitīvas tendences, ka viņi nav gatavi vergot tikai naudai un materiālajai labklājībai. Ļoti daudzi jaunieši iesaistās labdarībā, meklē ceļu pie Dieva un izzina sevi. Tanī pat laikā arī ir ļoti daudz jauniešu, kas bauda dzīvi. Viss ir relatīvi.
Mums ir jāatceras, ka pastāv laicīgais pārejošais un mūžīgais paliekošais. Piemēram, ekonomiskā sistēma ir laicīga. Es personīgi uzskatu, ka kapitālisms jau ir nomiris, jo kapitālisma princips, ka pieprasījums nosaka piedāvājumu nestrādā. Piemēram, es vēlējos iegādāties granulas, bet tas nav iespējams, jo piedāvājums nespēj apmierināt pieprasījumu. Tāpat es zinu, ka ne visi, kas vēlas iegādāties malku apkurei, to šobrīd nevar izdarīt ne tikai cenu pieauguma dēļ, bet lielā pieprasījuma dēļ. Valdība cer, ka tirgus noregulēsies, bet vai tā būs, to pašlaik grūti prognozēt. Vairāku valstu valdības jau sāk piemērot cenu griestus, kas ir pretrunā kapitālisma principam, ka cenu nosaka tirgus. Tanī pašā laikā es neesmu dzirdējusi ne no viena ekonomista, kas atzītu, ka kapitālisms jau ir miris vai lēnām mirst. Tomēr ekonomisti atzīst, ka ekonomika mainās. Neviens ekonomists nevar apturēt pārmaiņas. Ja pienācis laiks kapitālismam mirt, tad to neviens nevarēs apturēt. Tanī pašā laikā es pieļauju, ka kādam sazvērestības teoriju radītājam, varētu būt neizdevīga kapitālisma nāve un viņš darīs visu, lai glābtu savus īpašumus, kurus pastāv risks zaudēt.
Mēs dzīvojam ļoti interesantā laikā, jo visapkārt notiek ļoti daudz pārmaiņas un, protams, vēl ļoti daudz pārmaiņas stāv priekšā, bet kādas tās būs, to noteiks sabiedrības izvēles. Sazvērestību teoriju radītājiem ir svarīgi ievirzīt sabiedrisko domu tādā virzienā kāds tas viņiem būtu izdevīgs. Tāpēc viņi aktīvi izmanto sociālos tīklus, jo caur tiem ir viegli ietekmēt sabiedrisko domu. Viņi domā tikai par personīgo labumu. Vai sabiedrība ļausies ietekmēties, to rādīs laiks, jo daudzi cilvēki ir sākuši aizdomāties par informācijas patiesumu, kas tiek izplatīta caur sociālajiem tīkliem un plašsaziņas līdzekļiem.
Es esmu sapratusi, ka ne no kā nevajag baidīties, turpināt darīt labus darbus, lai sabiedrība kļūtu labāka, nepieķeroties rezultātam, bet tiecoties uz pozitīvām pārmaiņām. Ja kaut kas neizdodas kā iecerēts, tad tas tikai nozīmē, ka blakus stāv jauna iespēja, kuru nepieciešams ieraudzīt. Tie uzņēmēji, kas ir piedzīvojuši bankrotu, ļoti labi zina, ka nekas ar to nebeidzas, ja esi uzņēmīgs un domā par jaunām iespējām. Tā arī nepieciešams uztvert dzīvi kā jaunu iespēju paradīzi.
Piemēram, daļa Ukrainas bēgļu ir sākuši veidot jaunu dzīvi Latvijā. Viņi to iepriekš nebija tā plānojuši, bet karš Ukrainā atņēma visu, kas viņiem bija, un tagad viņi sāk jaunu dzīvi Latvijā. Lai cik tas paradoksāli neizklausītos, tad šie cilvēki garīgajā izaugsmē ir gājuši strauji uz priekšu, jo ir sapratuši, ka viss ir laicīgs. Vai viņi ir sapratuši, kas ir mūžīgās vērtības, to es nezinu, bet viņiem ir dota iespēja to labāk izprast.
Attiecībā par sabiedrības paverdzināšanu jāatceras patiesība, ka paverdzināt var tikai to cilvēku, kurš nav brīvs. Brīvu cilvēku var likt cietumā, bet viņš vienalga būs brīvs. Iekarot var teritoriju, bet ne cilvēku sirdis. Tie, kas baidās no verdzības, tie jau tagad nav brīvi cilvēki, bet par brīvu cilvēku kļūst tikai tad, kad nav bailes zaudēt laicīgās vērtības, kas ir nauda, manta, darbs u.tml.
Tāpēc baidīties no verdzības nav nekāda pamata. Tāpēc arī ir cilvēki, kas izplata sazvērestības teorijas, piemēram, par sabiedrības verdzību, jo paši jau ir kļuvuši par vergiem un baidās zaudēt to, kas viņiem pieder, jo viņi nezina, ka patiesībā viss pieder Dievam.
Sazvērestības teorijām šajā laikā izplatīties ir labvēlīga augsne, jo cilvēki nevēlas domāt un ir kļuvuši par izpildītājiem. Tāpēc Dievs pieļauj sazvērestību teoriju rašanos, lai cilvēki sāktu domāt, jo cilvēce varēs evolucionēt tikai tad, ja viņa attīstīs savu domāšanu, ko sauc par dzīves gudrības attīstīšanu. Jo dzīves gudrāka būs cilvēce, jo mazāk to varēs ietekmēt ar sazvērestības teorijām. Citiem vārdiem sakot, Dievs sazvērestības teorijas ir izvēlējies kā instrumentu, lai testētu cilvēku domāšanas spējas.